Reklama

Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči

Výjimečné modely z Zuffenhausenu nemají být dle šéfa divize GT pouhým investičním artiklem. Sama značka ale ke „kšeftování“ s nimi podněcuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči

29.5.2017 | Petr Prokopec | 1 příspěvek

Výjimečné modely z Zuffenhausenu nemají být dle šéfa divize GT pouhým investičním artiklem. Sama značka ale ke „kšeftování“ s nimi podněcuje.

Z Porsche 911 R se stala novodobá ikona, která je na trhu téměř vyvažována zlatem. A pokud ne zlatem, spoustou peněz určitě - na zánovní kousky potřebujete až přes 20 milionů Kč. I přes nemalou pořizovací cenu se tak vlastnictví vozu jeho prvním majitelům začalo rychle vyplácet, zvláště pokud si jej pořídili primárně jako investici a nikoli jako jedno auto.

Právě spekulace s vozy od divize GT se ale zajídají Andreasi Preuningerovi, jejich duchovnímu otci. Ten řekl, že Porsche má speciální VIP program, který sleduje všechny speciální modely. Dosud se přitom během změny vlastnictví - ať již přišla rychle nebo později - víceméně nic nedělo. Porsche to ale chce změnit a spekulantům přinejmenším ztížit život.

„Velmi podrobně sledujeme, kdo tato auta 'točí'. Nevyrábíme příliš mnoho vozů a většinu našich zákazníků dobře známe - rádi bychom měli předem určené jméno pro každý kus ještě předtím, než jej vyrobíme. Pokud ale vozy 'točíte' příliš často, pak si myslím, že je pochopitelné, když nebudete zapsáni na čekací listinu u dalšího vozu, pokud poptávka bude převyšovat nabídku,“ uvedl k nové strategii Preuninger.

Je to nepochybně trest, šéf divize GT ale říká, že jde spíše o strategii: „Chceme dodávat vozy jen těm zákazníkům, kteří je budou opravdu užívat. To je, myslím, fér.“ S tím lze na jednu stranu souhlasit, na druhou stranu ale bude platit, že se to dotkne i lidí, kteří s vozy od Porsche „kšeftovat” nutně nechtějí. Pokud někdo bude chtít třeba dva kusy z jedné limitované edice - jeden na ježdění, druhý na koukání, na později či cokoli podobného - značka mu je kvůli této strategii nemusí neprodat, protože zájem o více jak jeden kousek bude považovat za snahu jedno či obě auta rychle prodat.

Ve hře navíc nejsou jen speciality v podobě 911 R. Porsche by dle neoficiálních informací mělo letos vyrobit pouze 3 500 exemplářů modelu GT3. I ten se tedy stává relativně vzácným, přičemž aktuální zapsání na pořadník vám zajistí doručení vozu až někdy v příštím roce. Pokud se ale uskrovníte v požadavcích, pak vám jej někteří neautorizovaní prodejci dodají ihned.

Navíc je třeba dodat, že spekulace s výjimečnými modely vlastně podněcuje i samo Porsche. To nejprve vyrukovalo s 911 R, která měla být náplastí na volání fanoušků po návratu manuálu do GT3. Značka je vyslyšela, ovšem za cenu vysoké ceny a omezené produkce. Od počátku bylo jasné, že 911 R v drtivé většině případů neskončí u nadšenců, ale u sběratelů výjimečných aut, popř. spekulantů. Tak se i stalo, ceny vyletěly do astronomických výšin a velmi pravděpodobně tam i zůstanou, bez ohledu na facelift GT3, který manuál přinesl zpět.

Absence manuálu u aktuální GT3 totiž nezatočila jen s cenami 911 R, řádně zatlačila i na ceny starších GT3 a Caymanů GT4. Také ty vyskočily do závratných výšek a lze očekávat, že právě ony by snad mohly alespoň přestat růst, když už ne poklesnout. Spekulovat se s nimi ale bude dál, v reálu budou manuální GT3 opět v menšině a kdoví, jestli nakonec úplně neskončí.

Preuninger nemá příliš v lásce ani ty zákazníky, kteří značce vyčítají, že jejich 911 R může kvůli příchodu modernizovaného GT3 klesnout na ceně. Právě jim šéf divize GT naznačuje, že „Porsche není hedgeový fond. Pokud totiž existují lidé, kteří chtějí koupit něco podobného (jako GT3), pak se jim jako automobilka musíme snažit něco podobného nabídnout.“

To je samozřejmě logické, nicméně po návratu manuálu se volalo léta, Porsche však nářek fanoušků nevyslyšelo - tedy až do doby, než vyrukovalo s 911 R. A když si s jeho pomocí ověřilo, že poptávka je skutečně veliká, modernizovalo GT3. Za první edici si ale řeklo o skutečně nemalé množství peněz. A nyní se automobilka zlobí, když řada lidí udělala jen to, co samotné Porsche - tedy že vydělávají na tom, do čeho investovali...

Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 1 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 01Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 2 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 02Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 3 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 04Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 4 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 05Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 5 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 06Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 6 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 07Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 7 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 08Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 8 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 09Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 9 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 10Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 10 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 11Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 11 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 12Porsche potrestá zákazníky, kteří koupili 911 R na kšeft. Auta už dostanou jen řidiči - 12 - Porsche 911 R zive Zeneva 2016 13
Porsche 911 R se ukázalo loni v Ženevě, od té doby nabralo na ceně. Značce se ale spekulace s ním i s jinými výjimečnými vozy pranic nelíbí

Zdroj: Car and Driver

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama