Pravděpodobně se díváte na klíč od vašeho příštího auta. Jinak to nemůže skončit

Že žádný klíč od auta na fotce nevidíte? Přesně o to tu jde. Přístup do auta a jeho startování bez použití klíče se stává běžnou záležitostí, zatím je ale nutné mít jej alespoň v kapse. Ani to brzy nebude potřeba.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Pravděpodobně se díváte na klíč od vašeho příštího auta. Jinak to nemůže skončit

23.9.2018 | Mirek Mazal

Že žádný klíč od auta na fotce nevidíte? Přesně o to tu jde. Přístup do auta a jeho startování bez použití klíče se stává běžnou záležitostí, zatím je ale nutné mít jej alespoň v kapse. Ani to brzy nebude potřeba.

Ještě naši otcové museli mít za svého mládí k autu celý svazek klíčů. Jeden od dveří, další od zapalování a třetí od víčka palivové nádrže. První revoluce přišla se sjednocením všech zámků, další s centrálním a posléze dálkovým zamykáním. Tehdy bylo stále nutné na klíč sahat nebo s ním startovat, v posledních letech už ale nebývá nutné ani to.

Standardem se nyní pozvolna stává bezklíčový vstup, kdy klíč k autu fyzicky existuje, ale zůstává v kapse, v kabelce či pracovní tašce. Vlastně už to ani nebývá klíč, spíše multifunkční zařízení na parádu, jiné svými funkcemi a vzhledem dokonce začínají připomínat chytrý telefon. Německý Bosch pochopil, kam situace míří a rovnou říká, že nemá smysl dělat z klíče druhý smartphone - lepší bude využil mobil rovnou i ke kompletnímu ovládání auta.

Nová aplikace nazvaná Perfectly Keyless může znamenat a nejspíše bude znamenat úplný konec automobilových klíčů. Dnešní řešení otevírání jsou už opravdu plně softwarová, takže proč je rovnou neintegrovat do zařízení, která všichni tak jako tak používáme. Program do mobilu je navíc prý bezpečnější kvůli sníženému riziku krádeže, lépe odolá klonování a nejde jej tak snadno ztratit.

Každý digitální klíč by měl být jedinečný pro majitele smartphonu. Uživatel se v ideálním případě bezdrátově připojí k vozidlu přes palubní čidla. Auto rozpozná pohyb a automaticky se odblokuje, jakmile je majitel přítomen ve vzdálenosti do dvou metrů od vozidla, čímž bude eliminováno riziko snadných krádeží. Řídící jednotka by mohla umět také vydat pokyn k aktivaci přednastaveného seřízení sedadel, volantu anebo zrcátek, jako je tomu ostatně dnes.

Mobilní klíč funguje pomocí komunikační technologie NFC (Near Field Communication), kdy dvě elektronická zařízení umí navázat spojení radiové bezdrátové komunikace na určitou vzdálenost. Telefon s automobilem by měly zvládat odesílat i přijímat informace také při úplném vybití volacího zařízení. Plánuje se rovněž možnost vzdálené deaktivace přístupu v případě ztráty nebo krádeže mobilu.

Programátoři aplikace se chlubí i možností nastavit pro jeden vůz několik přístupů z různých mobilů, aby si jeho uživatelé nemuseli předávat klíče mezi sebou, protože to v tomto případě nebude dost dobře možné. Zdá se být jen otázkou času, kdy se něco podobného stane standardem. Nakonec i docela obyčejná auta jako škodovky dnes si můžete spojit s mobilním telefonem a ovládat přes něj leccos od nezávislého topení či navigace až po odemykání a zamykání. K tomu, aby rovnou posloužily i startování a zastoupily klíč zbytečně okupující vaši kapsu, chybí jen krůček. Řešení Bosche ho umožní udělat.


Pravděpodobně se díváte na klíč od vašeho příštího auta. Jinak to nemůže skončit - 1 - Mobilni aplikace misto klice 01Pravděpodobně se díváte na klíč od vašeho příštího auta. Jinak to nemůže skončit - 2 - Mobilni aplikace misto klice 02Pravděpodobně se díváte na klíč od vašeho příštího auta. Jinak to nemůže skončit - 3 - Mobilni aplikace misto klice 03Pravděpodobně se díváte na klíč od vašeho příštího auta. Jinak to nemůže skončit - 4 - Mobilni aplikace misto klice 04Pravděpodobně se díváte na klíč od vašeho příštího auta. Jinak to nemůže skončit - 5 - Mobilni aplikace misto klice 05Pravděpodobně se díváte na klíč od vašeho příštího auta. Jinak to nemůže skončit - 6 - Mobilni aplikace misto klice 06Pravděpodobně se díváte na klíč od vašeho příštího auta. Jinak to nemůže skončit - 7 - Mobilni aplikace misto klice 07Pravděpodobně se díváte na klíč od vašeho příštího auta. Jinak to nemůže skončit - 8 - Mobilni aplikace misto klice 08
Už dnes je klíč od auta v podstatě zbytečná starost navíc, v příštích letech je možné čekat přesun veškerých jeho funkcí do mobilu. Bosch říká, že na to má řešení

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama