- -

Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni

Že mají Dacie vcelku jednoduše pojaté interiéry, nepřekvapí už kvůli jejich cenám. Automobilka ale říká, že to není ten hlavní důvod.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni

19.10.2017 | Petr Prokopec | 82 příspěvků

Že mají Dacie vcelku jednoduše pojaté interiéry, nepřekvapí už kvůli jejich cenám. Automobilka ale říká, že to není ten hlavní důvod.

Dnešní automobily začínají připomínat kde co, jen ne auta, jak jsme je po dekády znali. Součástí jejich výbavy může být skoro všechno představitelné, třeba zpětná kamera, připojení k internetu či masážní strojek. To je však jen velmi drobný výčet systémů, kterými lze vozy napěchovat od hlavy až k patě. Řada lidí přitom tyto prvky ve svých objednávkách automaticky zaškrtává (či se k takové volbě nechá přesvědčit prodejci), aniž by je pak vůbec kdy použila, jak nedávno dokázala studie společnosti J.D. Power.

Nově daný fakt dosvědčuje i průzkum, který si nechala udělat Dacia na britských ostrovech. Toho se zúčastnili dva tisíce lidí, z nichž šest osob z deseti nemá ani ponětí, jak funguje pračka. To by samozřejmě nebylo až tak neobvyklé, ve většině domácností se totiž praní věnují ženy a průzkumu se klidně mohla zúčastnit většina mužů. Nicméně stejná studie dokazuje, že jen polovina lidí užívá na mobilním telefonu většinu jeho funkcí.

Průzkum ovšem nezůstává jen u toho. Dále se z něj dozvídáme, že jeden člověk z pěti vlastní tři a více kuchyňských přístrojů, které nikdy nepoužil. Jedna třetina dotázaných si pak někdy koupila moderní techniku jako třeba dron či třídimenzionální brýle, jenž ovšem krátce po několika odzkoušeních strčila do kumbálu. To potvrzuje i autor tohoto článku, který si letos koupil VR Headset, jenž aktuálně již není přes vrstvu prachu pomalu ani vidět.

Podle studie za danými skutečnostmi stojí hlavně to, že soudobé technologie jsou až příliš překomplikované a lidé jednoduše nezvládají využít veškeré funkce daných produktů. I proto, že třeba symboly na nich zobrazené jsou příliš složité na pochopení. Minulostí je navíc intuitivnost, místo toho mnohdy potřebujete na užívání vcelku jednoduchého přístroje doktorát z raketových věd. Složité návody ale nikdo číst nechce.

Nejde však jen o produkty v domácnosti, obdobně to lidé mají také s automobily. Třeba více než dvě třetiny řidičů neví, co znamenají veškeré ikonky na palubní desce. Jeden člověk z deseti pak dokonce nezná jedinou z nich. Není pak vlastně ani divu, že takřka jedna třetina prvků, které se v dnešních automobilech mohou objevit, je zřídkady či vůbec využívána.

Pro Dacii jsou tyto informace živou půdou, vozy rumunské značky totiž nikdy nebyly na čele technologického žebříčku. A jednoduchost jejich pojetí zejména zevnitř prý není dána tím, že za něco málo přes 200 tisíc korun palubní připojení k internetu do ceny těžko vměstnáte - Dacia to tak údajně chtěla. Louise O'Sullivan, šéfka britského zastoupení rumunské automobilky, dokonce říká: „Jsme pyšní, že dáváme zákazníkům jen to, co skutečně potřebují.“ A dodává, že pro její zákazníky to nepředstavuje problém

„U Dacie věříme, že díky tomu, že zákazníkům nabídneme vše, co potřebují, a nic navíc, a to za dobrou cenu, střílíme rovnou do černého. V jednoduchosti je síla, jakkoliv také stojíme za tím, že pokud existuje prvek, ze kterého by zákazníci mohli profitovat, pak stojí za to jej přidat na palubu. Musí však jít o vskutku užitečné věci, nikoliv takové, které nikdo nežádal.“

Je tedy více než patrné, že po stránce technologické se Dacia bude posunovat dopředu hlemýždím tempem. To ale nemusí být nic špatného, právě naopak lze v tomto shledávat výhodu. Ostatně, přesvědčit se o tom můžete při nejbližším usednutí za volant svého vozu - schválně, kolik najdete systémů, jenž jste při nákupu nutně museli mít, ale dnes o ně pomalu ani nezavadíte?

Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni - 1 - Dacia a technika 01Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni - 2 - Dacia a technika 02Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni - 3 - Dacia a technika 03Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni - 4 - Dacia a technika 04Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni - 5 - Dacia a technika 05
Dacia si nechala udělat průzkum, dle kterého lidé neumějí a vlastně ani nechtějí užívat přetechnizované věci

Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni - 6 - Dacia a technika 06Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni - 7 - Dacia a technika 07Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni - 8 - Dacia a technika 08Proč jsou Dacie uvnitř tak jednoduché? Láce? Kdepak, je to záměr, říkají Rumuni - 9 - Dacia a technika 09
I z toho důvodu jsou vozy rumunské značky uvnitř relativně jednoduché

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 82 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše