Reklama

Prodeje Fordů se dál propadají, firma dočasně uzavře hned pět továren

Prodeje Fordů se nepropadají jen v Evropě, potíže má značka i v zámoří. Nezbývá ji tak než zastavit výrobu a pokusit se pročistit skladové zásoby.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Prodeje Fordů se dál propadají, firma dočasně uzavře hned pět továren

23.9.2017 | Petr Prokopec | 75 příspěvků

Prodeje Fordů se nepropadají jen v Evropě, potíže má značka i v zámoří. Nezbývá ji tak než zastavit výrobu a pokusit se pročistit skladové zásoby.

Ford Mondeo byl svého času jedním z nejoblíbenějších vozů ve střední třídě, ovšem s příchodem třetí generace začala jeho obliba prudce klesat. Aktuálně sice není přímo u dna, nicméně třeba loni se prodalo dvakrát více i takového BMW řady 3. Tedy daleko dražšího vozu, jehož registrace byly před dvaceti lety - tedy v době, kdy Mondeo bylo na vrcholu - nesrovnatelně nižší.

Podle názoru mnohých to prý Fordu může být jedno, dokonce prý mu může být ukradená celá Evropa, hlavní odbytiště značky je totiž jinde. S tím se do značné míry dá souhlasit, zemí zaslíbenou modrému oválu je především Amerika. Nicméně Starý kontinent může automobilka odpískat jen stěží, neboť registrace zde překračují jeden milion kusů. To je lepší výsledek než v Číně, za Amerikou pak Evropa zaostává o 1,5 milionu aut.

Je tedy evidentní, že Starý kontinent je pro značku stále důležitý, nad neúspěchem vlajkové lodi značky tedy rozhodně nelze přivírat oči. Zvláště když Mondeo padá dolů také v Americe (kde je nese název Fusion). Ještě předloni jeho prodeje překračovaly 300 tisíc aut, loni však to bylo 266 tisíc vozů. A letošní výsledek bude ještě výrazně nižší, v žádném měsíci totiž nebyly překonány loňské registrace.

Co je pro automobilku zásadní problém, s poklesem jsou spojeny i celkové americké prodeje. Ty míří dolů každý měsíc, opravdu tragický byl pak zejména únor, kdy značka prodala jen 198 720 nových aut oproti 280 006 kusům ve druhém kalendářním měsíci loňského roku. Není tak divu, že vedení konečně začíná troubit na poplach a začíná i konat. Momentálně tak bylo oznámeno dočasné uzavření hned pěti továren.

Továrna v mexickém Cuautitlanu, kde se vyrábí Fiesta, tak bude uzavřena po dobu tří týdnů. Hermosillo, kde se montuje Fusion a Lincoln MKZ, čeká dvoutýdenní odstávka, stejně jako michiganský Flat Rock zodpovědný za produkci Ford Mustang a Lincolnu Continental. Na stejnou dobu se pod modelem Transit zastaví linky v Kansas City, jednotýdenní odstávka pak čeká továrnu v Michiganu, kde se vyrábí Focus.

V těchto lokalitách přitom pro Ford pracuje více než 15 000 lidí, kolik jich však skončí na nucené dovolené, není v tuto chvíli jisté. Stejně tak nebylo oznámeno, ve kterých konkrétních dnech k pozastavení výroby v továrnách dojde. Ford ovšem doufá, že těmito odstávkami napomůže dealerům s vyprazdňováním skladů. Kupříkladu prodejci Lincolnu Continental mají totiž aktuálně zásoby na 162 dní.

V případě vozů modrého oválu jsou již zásoby o trochu nižší, stále se však pohybují nad průměrem (65 až 70 dnů), na který automobilky všeobecně cílí. Fordu Fusion, tedy onoho Mondea, má značka dostatek na dalších 87 dní, modelu Transit pak na 103 dní a Mustangu, tedy svého času nejprodávanějšího sporťáku světa, dokonce na 111 dní. Situace modrého oválu tak začíná být stále horší.

Prodeje Fordů se dál propadají, firma dočasně uzavře hned pět továren - 1 - Ford tovarny v Americe 01Prodeje Fordů se dál propadají, firma dočasně uzavře hned pět továren - 2 - Ford tovarny v Americe 02
Prodeje Fordů se dál propadají, firma dočasně uzavře hned pět továren - 3 - Ford tovarny v Americe 03Prodeje Fordů se dál propadají, firma dočasně uzavře hned pět továren - 4 - Ford tovarny v Americe 04Prodeje Fordů se dál propadají, firma dočasně uzavře hned pět továren - 5 - Ford tovarny v Americe 05Prodeje Fordů se dál propadají, firma dočasně uzavře hned pět továren - 6 - Ford tovarny v Americe 06Prodeje Fordů se dál propadají, firma dočasně uzavře hned pět továren - 7 - Ford tovarny v Americe 07
Ford netrápí zhoršující se prodeje pouze v Evropě, ale také v Americe. Jelikož přitom sklady dealerů přetékají ve švech, dojde v následujících týdnech k dočasnému pozastavení výroby hned v pěti továrnách značky

Zdroj: Reuters

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 75 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše