První stát po 111 letech ruší povinnost používat na autě přední registrační značku

V době stále intenzivnějšího dohledu nad všemi oblastmi lidského života je to skoro neuvěřitelná věc, ale opravdu se stala. Z hlediska občana nadbytečné přední značky aut v Ohiu končí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

První stát po 111 letech ruší povinnost používat na autě přední registrační značku

24.4.2019 | Petr Prokopec

V době stále intenzivnějšího dohledu nad všemi oblastmi lidského života je to skoro neuvěřitelná věc, ale opravdu se stala. Z hlediska občana nadbytečné přední značky aut v Ohiu končí.

Ohio je jedním ze šestatřiceti amerických států, ve kterých platí povinnost motoristů mít vozy osazené předními registračními značkami. Zavedena byla již v roce 1908 a na její omezení došlo za uplynulých 111 let pouze jednou, a to během druhé světové války, kdy Spojené státy šetřily každý gram kovu na vojenské účely. Jakmile však došlo na klid zbraní, povinnost se opětovně vrátila, a to přesto, že žádný ze států, se kterými Ohio sousedí, ji zavedenou nemá. Dlouho to ale již trvat nebude, a to přesto, že historie nezná případ, kdy by přední značky z aut legálně ubyly - dosud byly jen přidávány.

Guvernér Mike DeWine podepsal novelu zákona, dle kterého bude od 1. července 2020 povinnost přední registrační značky zrušena. Tento krok by samotnému státu Ohio měl ročně ušetřit dle analýz 1,4 milionu dolarů (cca 32,17 milionů korun) ročně. Úřady ale současně přiznávají, že přijdou ročně až o 240 tisíc dolarů (5,51 milionů korun) na pokutách, čímž odhalují pravý důvod jejich existence.

Po předních značkách vždy volala hlavně policie a městské samosprávy instalující do města radary a další automatizované systémy pro výběr pokut. Právě touto cestou z rozpočtů odteče část příjmů, neboť pokuty např. za překročení rychlosti zaznamenané zepředu rázem nebude komu dát. Je proto až zarážející, že si sytém nechal vzít jeden z nástrojů, které mu generují příjmy. V Ohiu ale asi zastupitelé více pracují pro lidi, kteří je zvolili - ti pochopitelně novinku jen vítají.

Není to ale jediný argument. Zástupce republikánů Larry Householder tvrdil, že „přídě aut se začínají zužovat a zakrátko na nich již nebude na značku vůbec žádný prostor. A když si popovídáte s automobilkami, zjistíte, že veškerá technologie, kterou mají k dispozici, je integrována do předního nárazníku.“ Počítat ještě s umístěním přední značky tedy konstrukci auta dále komplikuje a by změna v Ohiu na změnu přístupu výrobců aut stačit nebude, je to krok správným směrem.

My zrušení povinnosti vozit přední značku pochopitelně fandíme - pro samotnou evidenci aut a případnou dohledatelnost v případě krádeže apod. jako identifikátor pochopitelně stačí jedna značka, ta druhá tady nemá jak pomoci. Přední je z tohoto pohledu nadbytečná a příď pochopitelně hyzdí - zvláště designově atraktivním či sportovním autům nesluší. Obyvatelé Ohia tak mají o dost více štěstí než Češi - tady je jízda bez přední registrační značky skoro hrdelní zločin trestaný zákazem řízení...


První stát po 111 letech ruší povinnost používat na autě přední registrační značku - 1 - Ohio konec prednich registracnich znacek 01První stát po 111 letech ruší povinnost používat na autě přední registrační značku - 2 - Ohio konec prednich registracnich znacek 02
V americkém Ohiu bude příští rok po více než sto letech zrušena povinnost nainstalované čelní registrační značky. Je to krok překvapivý, ale vítaný

Zdroj: Jalopnik

Petr Prokopec

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama