Rušičky GPS jsou dnes levně dostupné komukoli. Fungují? A kdo je používá?

Spojíte si něco jako rušičku GPS leda s prací tajných služeb? Nenechte se mýlit, jsou snadno dostupné i u nás a používá je možná více lidí, než by vás napadlo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rušičky GPS jsou dnes levně dostupné komukoli. Fungují? A kdo je používá?

3.12.2018 | Petr Miler

Spojíte si něco jako rušičku GPS leda s prací tajných služeb? Nenechte se mýlit, jsou snadno dostupné i u nás a používá je možná více lidí, než by vás napadlo.

Patříte k lidem, kteří jsou znepokojeni možnostmi sledování lidí i věcí pomocí moderních technologií, jako je GPS? V takovém případě by vás mohlo zajímat, že existují relativně snadné způsoby, jak tento signál rušit a praxi docházejí stále častějšího užití. Jak vůbec fungují a proč po nich sahají docela obyčejní lidé? Právě o tom si dnes povíme.

Opravdu není těžké je najít. Stačí pár sekund práce s vyhledávačem a na internetu najdete obchody s různými rušičkami signálu. Stačí si jen vybrat a zaplatit pár tisíc korun, pokud má jít o sofistikovanější zařízení. Anebo se podívat na eBay a koupit si čínskou rušičku do autozapalovače za pár stovek. Tak dostupné tyhle přístroje dnes opravdu jsou.

A fungují. Onu čínskou drobnost stačí strčit do 12V zásuvky v autě a GPS odruší v okruhu asi pěti metrů, což na auto bez problémů stačí. Negativem je, že nebude fungovat jakákoliv navigace kromě papírové mapy, ať už součástí výbavy automobilu nebo třeba mobilního telefonu. Ale to je pochopitelná mince druhé strany.

Global Positioning System, zkratkou GPS, spoléhá na komunikaci 31 satelitů na oběžné dráze Země s přijímačem, v navigaci v autě, v telefonu či v případné černé skříňce vozu. Satelity jsou vybaveny atomovými hodinami a lokace daného zařízení je určena po zjištění vzdálenosti od několika z těchto satelitů.

Rušičky GPS fungují na tom principu, že vysílají šum na stejné frekvenci, na které satelity komunikují s moduly GPS v autech či telefonech. To znamená, že tyto moduly - přijímače - nepřijmou signál ze satelitů. Podle toho, jak silná je rušička, může fungovat klidně v desítek kilometrů, na takovou autozapalovač pochopitelně stačit nebude.

Člověk by čekal, že takové věci budou používat jen paranoidní jedinci nebo lidé zarytě odmítající pokrok, ale není to tak jednoduché. Ony levné rušičky jsou obvykle používány k zamezení sledování pohybu aut, která jejich uživatelům nepatří, typicky firemních vozů či aut z půjčovny. Někteří zkrátka nechtějí, aby někdo z půjčovny automobilů věděl, že se zrovna prohání po Champs-Élysées, protože... mu do toho nic není. A to lze docela dobře chápat.

Rušičky jsou často používány také k obejití placení mýtného, je-li mýto vybíráno pomocí technologie GPS (což u nás není - zatím). Prostě strčíte rušičku do zapalovače v kabině náklaďáku a palubní jednotka neví, že jedete po dálnici, takže nic neúčtuje. Dají se tak pochopitelně ušetřit slušné peníze.

Jenže to má háček. Použití rušičky GPS na řadě míst světa není legální a je teoreticky docela snadno odhalitelné. Je k tomu potřeba zařízení, které v nějakém svém okolí monitoruje signál GPS. A ve chvíli, kdy zjistí v signálu nějaké nesrovnalosti, je jasné, že je blízko rušička. Statistiky USA hovoří o desítkách odhalených případů ročně a je nepochybné, že většina jich vůbec nebude identifikována. Američané rušičky GPS používají i přes jejich ilegalitu, hrozí jim vysoké pokuty až vězení.

S použitím rušičky budete mít problém i na území EU, takže jej nemůžeme doporučit. Prodej i provoz vysílačů v licencovaných pásmech, mezi které patří i frekvence GPS, je zakázán a hrozí za něj pokuta u fyzických osob až 100 000 Kč. U nás je uděluje ČTÚ, nevíme ale o případu, kdy by byl za použití takového zařízení někdo potrestán - nejspíše proto, že není nijak bedlivě sledováno a pokud někdo ruší signál jen pro své vlastní auto, problémy tím dělá hlavně sám sobě.

Tato zařízení každopádně existují, fungují a používá je možná více lidí, než by vás kdy napadlo. Takže až vám příště přestane fungovat navigace na křižovatce, nemusí to být jen domy po stranách, ale třeba i tím autem z půjčovny, které stojí vedle vás...


Rušičky GPS jsou dnes levně dostupné komukoli. Fungují? A kdo je používá? - 1 - Rusicka GPS dalsi 01Rušičky GPS jsou dnes levně dostupné komukoli. Fungují? A kdo je používá? - 2 - Rusicka GPS dalsi 02Rušičky GPS jsou dnes levně dostupné komukoli. Fungují? A kdo je používá? - 3 - Rusicka GPS dalsi 03Rušičky GPS jsou dnes levně dostupné komukoli. Fungují? A kdo je používá? - 4 - Rusicka GPS dalsi 04Rušičky GPS jsou dnes levně dostupné komukoli. Fungují? A kdo je používá? - 5 - Rusicka GPS dalsi 05Rušičky GPS jsou dnes levně dostupné komukoli. Fungují? A kdo je používá? - 6 - Rusicka GPS dalsi 06
Rušičky mohou nabývat různých podob a samozřejmě i výkonů, na těchto fotkách vidíme onu jednoduchou čínskou rušičku, kterou obvykle koupíte za pár stovek. Na posledních snímcích ji vidíte ve stavu, v jakém dorazí z obchodu - i smontovat ji je velmi jednoduché

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše