- -

Rusové skutečně chytře obešli sankce západu, „zakázané” motory už opět mají

Mohlo to vypadat jen jako plán, jak případně zabránit nejhoršímu, ale není tomu tak. Rusové skutečně zvládli v rekordním čase vyměnit nahradit „zakázané motory” těmi „povolenými”, i když jsou ve výsledku úplně stejné.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Rusové skutečně chytře obešli sankce západu, „zakázané” motory už opět mají

8.12.2018 | Petr Prokopec

Mohlo to vypadat jen jako plán, jak případně zabránit nejhoršímu, ale není tomu tak. Rusové skutečně zvládli v rekordním čase vyměnit nahradit „zakázané motory” těmi „povolenými”, i když jsou ve výsledku úplně stejné.

Na bezzubost amerických sankcí vůči Rusku na automobilovém poli nepoukazujeme poprvé. Omezení, která měla dopadnout mimo jiné na oligarchu Olega Děripasku, byla zavedena již v dubnu, ovšem po jednání s ruskou stranou byla jejich platnost odložena nejprve na říjen. Následovaly ještě další tři odklady a aktuální verze hovoří o lednu příštího roku.

Může se tedy stát i to, že Děripaska nakonec Trumpovým sítem projde bez poskvrny a sankce se ho nedotknou, připravuje se ale na opak. Na svůj post ve společnosti Rusal, jež se věnuje hliníku, už rezignoval. Nicméně firmu fakticky ovládá i nadále, stejně jako tomu bude v případě automobilky Ural, kterou má převzít Dmitrij Střežněv, jeho dlouholetý kamarád.

Nedávno se také provalilo, že Děripaskovo impérium plánuje chytře obejít i zákaz týkající se dodávek motorů americké firmy Cummins. Po jednání s managementem společnosti jím vlastněná ruská značka GAZ uzavřela nový kontrakt s čínskou společností Huadong, která vyrábí úplně ty samé 2,8litrové turbodiesely ISF v licenci. Výsledný se přitom produkt se od toho ze Spojených států liší pouze jinými nálepkami. A jak dokazují nové fotografie, i v tomto případě je Děripaska připraven na nejhorší velmi dobře.

Americkými motory z Číny jsou podle nich už osazovány dodávky GAZelle Next. Pohonná jednotka produkuje totožných 149 koní a 320 Nm točivého momentu, přičemž je znovu spřažena také s pětistupňovým manuálem. Neliší se přitom ani její cena, logicky se tedy nebude hýbat ani s cenou samotných aut. I když jisté úpravy na tomto poli se očekávají, neboť 3. prosince GAZ oznámil, že bude odebírat i dvoulitrové turbodiesely Volkswagenu, společně s šestistupňovými manuály. Půjde přitom o jednotky z rodiny EA 189 naladěné na 136 koní.

Pokud vás přitom zajímá, jak je možné, že GAZ může odebírat agregáty od Němců, vysvětlení je prosté. Sankce sice zavedly i evropské země, ty ale jsou zaměřeny hlavně proti Rusku a některým vládnoucím činitelům jako „odplata“ za anexi Krymu. Vůči Děripaskovi osobně však Evropa až tak ostře jako Státy nevystupuje. VW má navíc s GAZem uzavřenou spolupráci a mnohé produkty vyrábí přímo v Rusku. Svými obchody tak značka v podstatě nic neporušuje.

Vlk se zkouší nažrat a koza už teď ví, že přežije bez úhony? Přesně tak to nyní se sankcemi západu vůči Rusku vypadá. A „čistý” Gazelle Next s tím samým motorem s jinými nálepkami je toho nelepším důkazem.

Rusové skutečně chytře obešli sankce západu, „zakázané” motory už opět mají - 1 - GAZelle Next 2018 motory Huadong 01Rusové skutečně chytře obešli sankce západu, „zakázané” motory už opět mají - 2 - GAZelle Next 2018 motory Huadong 02Rusové skutečně chytře obešli sankce západu, „zakázané” motory už opět mají - 3 - GAZelle Next 2018 motory Huadong 03Rusové skutečně chytře obešli sankce západu, „zakázané” motory už opět mají - 4 - GAZelle Next 2018 motory Huadong 04Rusové skutečně chytře obešli sankce západu, „zakázané” motory už opět mají - 5 - GAZelle Next 2018 motory Huadong 05Rusové skutečně chytře obešli sankce západu, „zakázané” motory už opět mají - 6 - GAZelle Next 2018 motory Huadong 06
Dodávky GAZelle Next nově počítají s čínskými motory Huadong. Ty jsou ovšem identické s turbodiesely ISF americké firmy Cummins, což není překvapivé. Jde o tentýž agregát vyráběný v licenci, navíc v Číně je na stejných linkách montován i originál, jen s jinými nálepkami

Zdroj: Drom

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama