Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Saab padá ke dnu, NEVS v zoufalosti prosí věřitele o odpuštění poloviny dluhů
22.2.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek
Současný majitel toho, co zbylo po Saabu, už ani soudem posvěcenou reorganizaci nevidí jako schůdnou a pokouší se od přemíry závazků očistit jinak.
Když před necelými třemi léty Spykerem nespasené torzo automobilky Saab převzal švédsko-čínský NEVS, byli jsme si celkem jisti, že jde jen o první krok směřující k dalšímu bankrotu. NEVS totiž nechtěl stavět na stále početné skupině věrných zákazníků Saabu a nabídnout jim to, co mají rádi. Rozhodl se nabídnout všem ostatním to, co prakticky nikdo nechce - elektromobil, navíc postavený na základech stárnoucí 9-3. Že to je cesta do pekel, musel vidět každý, kdo umí do pěti počítat, švédsko-čínské konsorcium ale zjevně skončilo u čtyřky.
Přišlo tedy to, co muselo. S naprosto minimálním množstvím vyrobených a prodaných aut za několik let existence začal „NEVSový” Saab znovu bankrotovat a nejprve to vypadalo na rychlý konec. Navzdory naivním záměrům se nakonec domohl ochrany před věřiteli a nyní se nachází v procesu reorganizace v rámci něhož propouští i zaměstnance. Je to spása? Není a nebude jí zřejmě ani probírané převzetí Saabu dalším investorem. Nová tisková zpráva NEVS totiž informuje o tom, že reorganizaci nebude možné dokončit bez spolupráce věřitelů.
NEVS halí celou situaci do komplikovaných vysvětlení odvolávajících se na ochotu jeho investora poskytnou společnosti další prostředky, ale pomineme-li je, máme před sebou celkem obvyklou realitu. Firma dluží hodně, její aktiva jsou minimální a vyhlídky na budoucí přetavení dosavadních investic v zisky bídné. Pouštět se za takových okolností do dalšího dobrodružství, jehož středobodem bude splacení nesplatitelného, je přinejmenším riskantní - když ne pro NEVS, tak pro jeho investora rozhodně. Firma se tedy rozhodla nastalého stavu věcí a svou pozici vylepšit na úkor těch, kterým neplatila.
Věřitelům, kterým dluží více než půl milionu švédských korun (asi 1,44 milionu Kč), dala ve své podstatě nůž na krk - buď odpustí NEVS polovinu dluhu, nebo firma další snahy o reorganizaci vzdá. Může se to zdát jako sprosté, kriminální, faktem ale je, že to je v podobných případech docela běžný postup. A podporu má i ze strany insolvenčního správce Erica Gustafsson - ten jistě nejlépe ví, co firma drží za aktiva a suše konstatuje, že by věřitelé na tento návrh měli přistoupit ve vlastním zájmu. Pokud to neučiní a firma skončí v likvidaci, dostanou pravděpodobně za několik let ze svých pohledávek ještě méně.
NEVS jinými slovy nabízí svým věřitelům vrabce v hrsti (polovina závazků by - podle dostupných informací - byla zaplacena okamžitě díky ochotě investorů) místo holuba na střeše (všechny závazky uhrazené z likvidace majetku společnosti). Ačkoli je to obraz jeho dosud největší blízkosti naprostého dna, je docela pravděpodobné, že uspěje a Saabí sága bude ještě chvíli pokračovat. Třeba mezitím NEVS napadne vyrábět znovu něco jako skutečné Saaby a dokázat světu, že pohřbít švédskou klasiku nebyl tak dobrý nápad, jak si myslí šéfka GM. Jinak už budeme v souvislosti i s námi kdysi obdivovanou značkou psát jen o soudních tahanicích...






NEVS je blízko dna, přesto možná bude v křísení Saabu pokračovat dále
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Holku z Kelly Family, nebo sexbombu v bikinách? Srovnání BMW M5 s nepřiznanou novou „Alpinou B5” dává jasnou odpověď
25.6.2026
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
23.6.2026
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
Nové na MotoForum.cz
- Ve Sprintu dominovala Trackhouse Aprilia: Vyhrál Fernandez před Ogurou včera 16:07
- Pole Position v Assenu si vyjel v Moto2 Alonso, 11. Salač včera 15:41
- Lídr Quiles získal PP v Moto3 včera 14:32
- Pole Position získal Martin před Ogurou a Bezzecchim včera 11:35
- Aldeguer kvůli zranění zad vynechá zbytek Dutch TT včera 08:00
Nejnovější články
Koncern VW se dál rozpadá. Přišel o kontrolu nad velkou dceřinou firmou a šetří, jde se dá. Lidé to brzy poznají i na služebních autech
před 10 hodinami
Místo příkazů a zákazů plíživé nařizování přes „poslušné”: Nový plán EU vnutí elektrická auta i těm, kteří je ani trochu nechtějí
včera
Uprchlý šéf Nissanu zareagoval na touhu akcionářů po jeho návratu do vedení. Je to jen projev zdravého rozumu, říká
včera
Hyundai odhalilo novou Elantru a sál ztichl. Je sotva rozpoznatelná jako Hyundai, uvnitř připomíná Škodu, na zádech si nese svůj kříž
včera
Nové BMW X5 bude daleko nejtěžší bavorák všech dob, absurdní hmotnost provalila nenápadná zpráva o recyklaci
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
