Reklama

Saab padá ke dnu, NEVS v zoufalosti prosí věřitele o odpuštění poloviny dluhů

Současný majitel toho, co zbylo po Saabu, už ani soudem posvěcenou reorganizaci nevidí jako schůdnou a pokouší se od přemíry závazků očistit jinak.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Saab padá ke dnu, NEVS v zoufalosti prosí věřitele o odpuštění poloviny dluhů

22.2.2015 | Petr Miler | Přidat příspěvek

Současný majitel toho, co zbylo po Saabu, už ani soudem posvěcenou reorganizaci nevidí jako schůdnou a pokouší se od přemíry závazků očistit jinak.

Když před necelými třemi léty Spykerem nespasené torzo automobilky Saab převzal švédsko-čínský NEVS, byli jsme si celkem jisti, že jde jen o první krok směřující k dalšímu bankrotu. NEVS totiž nechtěl stavět na stále početné skupině věrných zákazníků Saabu a nabídnout jim to, co mají rádi. Rozhodl se nabídnout všem ostatním to, co prakticky nikdo nechce - elektromobil, navíc postavený na základech stárnoucí 9-3. Že to je cesta do pekel, musel vidět každý, kdo umí do pěti počítat, švédsko-čínské konsorcium ale zjevně skončilo u čtyřky.

Přišlo tedy to, co muselo. S naprosto minimálním množstvím vyrobených a prodaných aut za několik let existence začal „NEVSový” Saab znovu bankrotovat a nejprve to vypadalo na rychlý konec. Navzdory naivním záměrům se nakonec domohl ochrany před věřiteli a nyní se nachází v procesu reorganizace v rámci něhož propouští i zaměstnance. Je to spása? Není a nebude jí zřejmě ani probírané převzetí Saabu dalším investorem. Nová tisková zpráva NEVS totiž informuje o tom, že reorganizaci nebude možné dokončit bez spolupráce věřitelů.

NEVS halí celou situaci do komplikovaných vysvětlení odvolávajících se na ochotu jeho investora poskytnou společnosti další prostředky, ale pomineme-li je, máme před sebou celkem obvyklou realitu. Firma dluží hodně, její aktiva jsou minimální a vyhlídky na budoucí přetavení dosavadních investic v zisky bídné. Pouštět se za takových okolností do dalšího dobrodružství, jehož středobodem bude splacení nesplatitelného, je přinejmenším riskantní - když ne pro NEVS, tak pro jeho investora rozhodně. Firma se tedy rozhodla nastalého stavu věcí a svou pozici vylepšit na úkor těch, kterým neplatila.

Věřitelům, kterým dluží více než půl milionu švédských korun (asi 1,44 milionu Kč), dala ve své podstatě nůž na krk - buď odpustí NEVS polovinu dluhu, nebo firma další snahy o reorganizaci vzdá. Může se to zdát jako sprosté, kriminální, faktem ale je, že to je v podobných případech docela běžný postup. A podporu má i ze strany insolvenčního správce Erica Gustafsson - ten jistě nejlépe ví, co firma drží za aktiva a suše konstatuje, že by věřitelé na tento návrh měli přistoupit ve vlastním zájmu. Pokud to neučiní a firma skončí v likvidaci, dostanou pravděpodobně za několik let ze svých pohledávek ještě méně.

NEVS jinými slovy nabízí svým věřitelům vrabce v hrsti (polovina závazků by - podle dostupných informací - byla zaplacena okamžitě díky ochotě investorů) místo holuba na střeše (všechny závazky uhrazené z likvidace majetku společnosti). Ačkoli je to obraz jeho dosud největší blízkosti naprostého dna, je docela pravděpodobné, že uspěje a Saabí sága bude ještě chvíli pokračovat. Třeba mezitím NEVS napadne vyrábět znovu něco jako skutečné Saaby a dokázat světu, že pohřbít švédskou klasiku nebyl tak dobrý nápad, jak si myslí šéfka GM. Jinak už budeme v souvislosti i s námi kdysi obdivovanou značkou psát jen o soudních tahanicích...

Saab padá ke dnu, NEVS v zoufalosti prosí věřitele o odpuštění poloviny dluhů - 1 - saab zahajil vyrobu 01Saab padá ke dnu, NEVS v zoufalosti prosí věřitele o odpuštění poloviny dluhů - 2 - saab zahajil vyrobu 02Saab padá ke dnu, NEVS v zoufalosti prosí věřitele o odpuštění poloviny dluhů - 3 - saab zahajil vyrobu 03Saab padá ke dnu, NEVS v zoufalosti prosí věřitele o odpuštění poloviny dluhů - 4 - saab zahajil vyrobu 04Saab padá ke dnu, NEVS v zoufalosti prosí věřitele o odpuštění poloviny dluhů - 5 - saab zahajil vyrobu 04aSaab padá ke dnu, NEVS v zoufalosti prosí věřitele o odpuštění poloviny dluhů - 6 - saab zahajil vyrobu 05
NEVS je blízko dna, přesto možná bude v křísení Saabu pokračovat dále

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama