Sebastian Loeb je jako Karel Gott. Že povede Dakar, prý opravdu nečekal

Devítinásobný šampion WRC startuje na Dakaru poprvé, přesto při svých schopnostech musel dobrý výsledek čekat. Stejně jako Karel Gott svého 40. „Slavíka”.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

5.1.2016 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

/

Sebastian Loeb má za sebou opravdu úspěšnou závodnickou kariéru. Pochopitelně to platí hlavně o světovém šampionátu rallye, v němž získal devět titulů mistra světa. K poražení nebyl ani poté, přesto usoudil, že je čas zkusit v motorsportu také něco jiného. Objevil se ve WTCC, závodech FIA GT, v Le Mans nebo na Pikes Peaku. Ne vždy byl tak úspěšný jako ve WRC, přesto dal světu jasně najevo, kam patří. Však na takovém Pikes Peak jasně zvítězil a stanovil dosud platný rekord závodu.

Pro letošek se jednačtyřicetiletý Alsasan rozhodl zkusit Rallye Dakar, která je sice už jen stínem někdejší soutěže podobného jméno, právě jeho účast ale činí ročník 2016 zajímavým. A pro Loebovy fanoušky asi nebude překvapením, že se slavný závodník neztratil ani v tomto vytrvalostním závodu, jenže pro Loeba to překvapení je.

Poté, co úvod podniku ovlivnil silný déšť, byla první etapa zrušena a druhá 387kilometrová zkrácena. Nicméně devítinásobný šampión držel první místo od startu až do cíle v bivaku v Termas de Rio Hondo. Před druhým závodníkem v pořadí, legendárním Stephanem Peterhanselem, má přitom náskok 2 minuty a 32 sekund, a to navzdory faktu, že nějaký čas strávil během zapadnutí v bahně.

„Byl to velmi dobrý start,“ uvedl Loeb po úspěšném dojetí druhé etapy. „Vůz je dobrý, opravdu velmi dobrý. Náš Peugeot byl velmi rychlý po celou etapu a to je dobrá zpráva pro zbytek závodu - zvláště když silnice tak trochu připomínala rychlostní zkoušku z WRC, a naše buggyna zrovna na tomto povrchu není nejlepší a nesnadno se ovládá. Byla to dobrá jízda, jen s jednou malou chybou v blátě, ale poté jsem mohl pokračovat a s výsledkem jsem velmi spokojen.“

„Věděl jsem, že zrovna tato etapa nebude až tak náročná, ale nejlepší čas jsem opravdu nečekal,” řekl dále k výsledku francouzský závodník ve stylu Karla Gotta na předávání „slavíků”. „Byl jsem si jist, že vozy s pohonem všech kol budou rychlejší než my,“ dodal Loeb, zároveň ale připustil, že ještě bude muset upravit svůj přístup k řízení, aby mohl být rychlý po celou dobu. „Není to to samé jako ve WRC, ale dělám, co můžu. V technických pasážích je řízení stejné, ale v rychlých zatáčkách musím být mnohem opatrnější, protože nevím, co bude následovat. Nicméně pocity mám zatím dobré.“

Loebovu jízdu tedy budeme napjatě sledovat, přeci jen výhra během prvního pokusu by si zasloužila další smeknutí klobouku. A to i v případě, že jde o skutečného mistra volantu, který kromě již výše zmíněného má na kontě také tři vítězství v Závodě šampionů. Do cíle Dakaru ale „ještě zbývá dlouhá cesta a já vím, že to bude tvrdé pro jezdce i pro vozy,“ uzavřel realisticky Loeb.

Sebastian Loeb je jako Karel Gott. Že povede Dakar, prý opravdu nečekal - 1 - Sebastian Loeb Dakar 2016 01Sebastian Loeb je jako Karel Gott. Že povede Dakar, prý opravdu nečekal - 2 - Sebastian Loeb Dakar 2016 02Sebastian Loeb je jako Karel Gott. Že povede Dakar, prý opravdu nečekal - 3 - Sebastian Loeb Dakar 2016 03
Sebastian Loeb se postavil na start Dakaru poprvé v životě. Dosavadní výsledky jsou však stejné jako během jeho kariéry ve WRC