Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli

SUV je citelně těžší a aerodynamicky méně příhodné, takže když má pod kapotou stejný motor, mělo by jet hůře. Jenže u Alfy to tak úplně neplatí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli

4.4.2018 | Mirek Mazal | 6 příspěvků

SUV je citelně těžší a aerodynamicky méně příhodné, takže když má pod kapotou stejný motor, mělo by jet hůře. Jenže u Alfy to tak úplně neplatí.

Alfa Romeo stále bojuje přežití. Tíhu tohoto úkolu nesou na svých bedrech hlavně modely Giulia a Stelvio, technicky hodně spřízněná auta. Na vrcholech nabídky obou řad jsou modely Quadrifoglio Verde se čtyřlístkem ve znaku. Oba typy používají stejný motor i převodovku, zásadní rozdíl je ve tvaru karoserie - Giulia je sedan, Stelvio je SUV. A také ve způsobu přenosu výkonu na silnici - sedan je ve verzi QV výlučně zadokolka, Stelvio QV pro změnu jedině čtyřkolka. Jak tedy dopadne jejich souboj ve sprintu na přistávací dráze?

V sytě modré metalíze v nejvyšší možné konfiguraci to jsou oba velice pohledné vozy. Ale na krásu se dnes nejede, rozhodně čas v závodě na 400 metrů. Obě auta jsou vybavena 2,9litrovým šestiválcem se dvěma turbodmychadly o výkonu 375 kW (510 koní) při 6 500 ot./min a 600 Nm při 2 500 ot./min. U obou také pracuje automatická osmistupňová převodovka. Giulia QV s pohonem zadních kol auto se na 100 km/h rozjede za 3,9 sekundy, maximální rychlost dosahuje 307 km/h. Pohotovostní hmotnost mluví o 1 695 kilogramech „živé váhy”.

Sportovně užitkové Stelvio QV s pohonem všech kol dá stovku za 3,8 sekundy a nejvíce umí 283 km/h. Je těžší, jeho pohotovostní hmotnost ukazuje 1 830 kilogramů. Suma sumárum - dva totožné motory, identické výkony, shodné převodovky, ale Stelvio QV má nižší maximálku o 24 km/h a pohon obou náprav, což automaticky znamená vyšší hmotnost, která nakonec narostla o 135 kilogramů. Na druhou stranu, na 100 km/h se dostane o desetinu sekundy dříve. Na startu určitě bude rychlejší, zvládne ho pak lehčí a aerodynamičtější sedan dojet?

Po startu Stelvio QV vypálilo o třídu lépe než Giulia QV. Cílovou pásku zvýšená čtyřkolka protnula za 12,02 vteřiny, 100 km/h v testu dosáhla během 3,96 sekundy. Poražený sedan s pohonem jedné nápravy následoval v čase 12,33 sekundy, 100 km/h stopky zaznamenaly za 4,08 sekundy. Vcelku těsná, ale pořád jasná prohra.

Je to dost nečekaný výsledek. Že Stelvio „vystřelí” z místa rychleji, bychom očekávali, ale rozdíl jedné desetiny sekundy ve zrychlení na stovku by měl být velmi málo na to, aby takový náskok SUV vydržel déle. Jenže Stelvio bylo i nadále velmi rychlé a lepší parametry Giulie se začaly projevovat až v druhé půli trati, navíc velmi pozvolna. Měřený úsek 400 metrů na stažení náskoku nestačil. Kdyby dráha pokračovala ještě pár set metrů... Ale na kdyby se nehraje, na 400 metrech je prostě nejrychlejší Alfou Romeo SUV. A to by asi před tímto testem řekl málokdo...

Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 1 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 01Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 2 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 02Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 3 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 03Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 4 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 04Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 5 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 05Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 6 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 06Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 7 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 07Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 8 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 08Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 9 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 09Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 10 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 10Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 11 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 11Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 12 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 12Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 13 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 13Sedan a SUV s totožným motorem i výkonem srovnaly síly ve sprintu. Vítěze byste neuhodli - 14 - Alfa Romeo Stelvio QV proti AR Giulia QV sprint 14
Papírově pomalejší Stelvio QV napráskalo parametrově silnější Giulii QV v závodě na 400 metrů s pevným startem. Ne výrazně, ale těž nikoli náhodně

Zdroj: OmniAuto.it@Youtube

Mirek Mazal

Diskuze 6 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama