Šéf VW je po uši v problémech kvůli jedné nevinné větičce na firemní prezentaci

Obecně vzato neřekl nic špatného, jeho slova lze bez souvislostí vnímat jako upřímný pokus o motivaci kolegů. V jeho případě ale bude těžké uvěřit, že si oněch souvislostí nebyl vědom.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf VW je po uši v problémech kvůli jedné nevinné větičce na firemní prezentaci

15.3.2019 | Petr Prokopec

Obecně vzato neřekl nic špatného, jeho slova lze bez souvislostí vnímat jako upřímný pokus o motivaci kolegů. V jeho případě ale bude těžké uvěřit, že si oněch souvislostí nebyl vědom.

Pamětníků druhé světové války je stále méně. A z lidí, kteří ji zahájili, dnes snad již nikdo nežije. Přesto na Německu stále lpí nemalé stigma, jež dopadá i na generace, které s minulostí nemají vůbec nic společného. I proto jakákoliv zmínka o této době musí být maximálně politicky korektní, zvláště pokud ji pronese jakákoli veřejně činná osoba. Toto pravidlo se vztahuje i na manažery Volkswagenu, neboť tato automobilka byla založena Adolfem Hitlerem a s nacismem je spojena maximální možnou měrou.

Něco takového by šéf koncernu VW Group Herbert Diess měl mít vytesáno na stěně své kanceláře, jenže zjevně nemá, bohužel pro něj. Diess se poněkud zapomněl během úterního jednání vedení, na kterém představoval finanční výsledky koncernu za uplynulý rok. K tzv. EBITu, tedy zisku před zdaněním a úroky, uvedl „EBIT Macht Frei“, tedy doslova „EBIT osvobozuje”. Na tom není nic špatného a obecně to neříká nic jiného, než že se všichni budou mít dobře, pokud automobilka bude vydělávat.

Pokud dějepis nepatří mezi vaše silné stránky, nejspíše vám na těchto slovech nepřijde nic špatného ani po druhém zamyšlení. Problémem však je, že Diessova slova připomněla heslo „Arbeit Macht Frei“, tedy „Práce osvobozuje“, které viselo a vlastně dodnes visí na vstupní branách koncentračních táborů v Auschwitzu, Sachsenhausenu a na dalšíchm ístech.

Kdyby tato slova zmínil kterýkoliv běžný Němec, veškeré jeho okolí by minimálně nadzdvihlo obočí. Jak jsme zmínili v úvodu, země se stále nevypořádala s daným stigmatem, ačkoliv současné obyvatelstvo za zvěrstva minulosti nemůže. A Diess se tak okamžitě stal terčem kritiky.

Šéf VW se tak za svá slova záhy omluvil. V tiskovém prohlášení uvedl, že v žádném případě nechtěl připomenout tak nešťastné časy a že šlo pouze o „nešťastnou volbu slov“. Zároveň ihned připomněl, že kvůli svému propojení s nacisty a Hitlerem má Volkswagen speciální zodpovědnost za určité skutky Třetí říše. Za toto se ostatně automobilka omlouvá konstantně.

Že Diess nezůstává jen u slov, dokazují i jeho činy. Zmíněný koncentrační tábor Auschwitz loni za doprovodu studentů automobilkou provozované školy navštívil. Těm sdělil, že „anti-semitismus a radikalismus začínají znovu získávat pevnou půdu pod nohama“. Proto je pro automobilku „důležité, aby uchovávala naživu vzpomínky na neskutečné prohřešky proti humanitě, jenž překračují hranice našeho chápání“. Diess si pro svá slova opravdu nevybral správnou dobu, právě na dnešek připadá 80. výročí nacistické okupace Čech, Moravy a Slezska.

Je v tuto chvíli otázku, jaké důsledky bude toto přeřeknutí pro Diesse mít - nebylo by to poprvé, kdy by pouhá jedna fráze v Německu někomu zničila kariéru. Přestože ji řečník nemyslel nic špatného, natož aby skrytě podporoval nacismus.


Šéf VW je po uši v problémech kvůli jedné nevinné větičce na firemní prezentaci - 1 - Herbert Diess Auschwitz 01Šéf VW je po uši v problémech kvůli jedné nevinné větičce na firemní prezentaci - 2 - Herbert Diess Auschwitz 02Šéf VW je po uši v problémech kvůli jedné nevinné větičce na firemní prezentaci - 3 - Herbert Diess Auschwitz 03
Šéf VW Group Herbert Diess obecně nevinnými slovy připomněl hrůzy druhé světové války. Jeho výrok EBIT Macht Frei příliš připomíná slogan Arbeit Macht Frei, jenž zdobí bránu koncentračního tábora Auschwitz. Ten Diess loni navštívil a stěží nebude mít povědomí o jeho existenci...

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama