Reklama

Šéf VW se neudržel, na okrajovém diskuzním fóru tvrdě setřel Teslu

Skoro máme pocit, že si šéf VW musel myslet, že jeho slova svět neuslyší. V dnešní době je ale jedno, kde co pronesete, internet to nerozlišuje.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Šéf VW se neudržel, na okrajovém diskuzním fóru tvrdě setřel Teslu

23.10.2017 | Petr Prokopec | 23 příspěvků

Skoro máme pocit, že si šéf VW musel myslet, že jeho slova svět neuslyší. V dnešní době je ale jedno, kde co pronesete, internet to nerozlišuje.

Na počátku 30. let minulého století se německý automobilový průmysl soustředil hlavně na luxusní modely. Ty si ovšem mohla dovolit pouze smetánka, i jinak průměrný Němec měl maximálně na motocykl. Výsledkem toho nebyla zrovna lichotivá bilance, neboť novým vozem disponoval pouze jeden člověk z padesáti. Proto odstartovala řada projektů, jejichž výsledkem měl být „lidový vůz“. Ten měl přitom být k mání za 990 říšských marek, tedy právě za cenu motocyklu.

Jakkoliv byl ovšem do projektu Volksauto zaháčkován i geniální Ferdinand Porsche a přestože se o program „Ušetři pět marek týdně a můžeš si nový vůz dovolit“ zajímalo takřka půl milionu lidí, celý projekt málem dojel na špatné financování. Dostatečnou vzpruhou bylo až zapojení Adolfa Hitlera a jeho strany, jenž byla jedinou s dostatečným množstvím peněz, které mohly „lidový vůz“ udržet naživu. Krom toho pomohl i příchod války a levné pracovní síly z okupovaných států.

Proč zde ale tuto historii připomínáme? Především kvůli slovům Matthiase Müllera, šéfa koncernu VW Group. Ten se v minulém týdnu zúčastnil v německém Pasově diskuzního fóra Menschen in Europa. Co na tomto místě kdo řekl, by normálně nikoho nezajímalo, bylo to okrajové setkání zajímající nanejvýš německou veřejnost. Jenže právě tady Müller utrousil pár slov na adresu Tesly a jeho vyjádření se pak objevilo na Youtube. A rázem jde o vyjádření, které si může poslechnout celý svět.

Müller se jedním slovem s Teslou nemazal. Z jeho úst nezazněla ani špetka chvály, místo toho Müller kritizoval firmu Elona Muska kvůli tomu, že pořád prodává minimum aut, není schopna dosáhnout ani po více jak 10 letech existence zisku a navíc nemá žádnou sociální odpovědnost, když si dovolí jen tak pro nic za nic vyhodit řadu zaměstnanců bez jakéhokoli varování. Toto Müller doslova řekl:

„A teď musím říci pár slov o Tesle. S veškerou úctou, na tomto světě dnes existují šampioni velkých prohlášení - nechci nikoho konkrétně jmenovat. Jsou tu společnosti, které jen stěží prodají 80 000 aut ročně. A poté jsou tu společnosti jako Volkswagen, které letos prodají 11 milionů aut a vykáží zisk okolo 13 nebo 14 miliard euro (cca 335 až 360 mld. Kč). Pokud jsem přitom správně informován, Tesla každoročně spálí miliony dolarů a jen tak vyhodí své zaměstnance. Sociální odpovědnost? Prosím... Myslím, že bychom se neměli nechat zmást a míchat hrušky s jablky.“

Na jedné straně má Müller samozřejmě pravdu. Tesla zejména vzhledem k tomu, kolik pozornosti se jí dostává, nemá výsledky, které by stály za řeč. Její prodeje jsou mizivé i z hlediska menších značek, natož pak Volkswagenu. Její ekonomické výsledky znamenající dokola ztráty v řádu desítek miliard korun ročně by jakoukoli jinou automobilku poslaly ke dnu a informace o propuštění zhruba 400 lidí (nakonec jich prý bude až 700) zrovna ve chvíli, kdy má značka velký problém se zahájením výroby nového sedanu Model 3, Tesle též neprospěla. Model 3 by přitom automobilku měl po letech konečně přivést k zisku, podle analytiků však bude ještě léta znamenat jen ztráty.

Zároveň je ale nutné dodat, že Tesla je na poměry automobilek stále relativně mladou firmou a zaměřila se na specifický typ aut. A jako nastavenou laťku bere její produkty v určitých ohledech i koncern VW. Sám Volkswagen pak ve svých počátcích také neměl na růžích ustláno, jak jsme popsali výše. Ohrazoval-li se Müller proti srovnávání Tesly s VW, je to pochopitelné, dnes jde o zcela nesrovnatelné firmy. Pokud bychom ale vedle sebe postavili začátky „lidových aut” a začátky Tesly, zase tak jiná písnička by to nebyla...

Šéf VW se neudržel, na okrajovém diskuzním fóru tvrdě setřel Teslu - 1 - Matthias Muller vs Tesla Menschen in Europa 01Šéf VW se neudržel, na okrajovém diskuzním fóru tvrdě setřel Teslu - 2 - Matthias Muller vs Tesla Menschen in Europa 02Šéf VW se neudržel, na okrajovém diskuzním fóru tvrdě setřel Teslu - 3 - Matthias Muller vs Tesla Menschen in Europa 03Šéf VW se neudržel, na okrajovém diskuzním fóru tvrdě setřel Teslu - 4 - Matthias Muller vs Tesla Menschen in Europa 04Šéf VW se neudržel, na okrajovém diskuzním fóru tvrdě setřel Teslu - 5 - Matthias Muller vs Tesla Menschen in Europa 05Šéf VW se neudržel, na okrajovém diskuzním fóru tvrdě setřel Teslu - 6 - Matthias Muller vs Tesla Menschen in Europa 06
Šéf koncernu VW Group Matthias Müller na nedávném diskuzním fóru zkritizoval Teslu. A odmítl jakékoli poměřování VW s ní

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 23 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama