Reklama

Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části

Jako z vědeckofantastického filmu působí záběry zemských průrv na východě Afriky. Příroda v Keni nejspíše rozlomila kontinent vedví a za oběť padla i hlavní silniční tepna.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části

6.4.2018 | Mirek Mazal | 2 příspěvky

Jako z vědeckofantastického filmu působí záběry zemských průrv na východě Afriky. Příroda v Keni nejspíše rozlomila kontinent vedví a za oběť padla i hlavní silniční tepna.

Změny planety probíhají po celou dobu její existence a některé procesy nám dává příroda silně znát. Tektonické pohyby jsou tím vzorovým příkladem, však docela často slýcháme o zemětřeseních, které dávají najevo nestálé složení naší planety. Posledním projevem se stala dlouhá trhlina na africkém kontinentu, která ničí i vybudovanou infrastrukturu.

Zemský obal je rozdělený na několik tektonických desek vzájemně se ovlivňujících různými silami. Jednotlivé desky nejsou statické, ale pohybují se různými rychlostmi. Podél hranic vzniká pnutí, které může vést k roztrhnutí a vzniku příkopové propadliny, který je prvním stádiem možného dělení kontinentů. Příkladem z historie může být oddělení Jižní Ameriky od Afriky.

Černý kontinent je znovu středem pozornosti geologů, protože se na východě Keni se v zemi objevila obrovská prasklina, která neustále roste. Důvodem je zvýšená aktivita ve Východoafrické propadlině, která vznikla vrásněním mezi arabskou a africkou tektonickou deskou. Můžeme tedy být právě teď svědky toho, jak se Afrika začíná dělit na dvě samostatné části - během desítek milionů let pravděpodobně v Indickém oceánu vznikne nový ostrov složený z částí Etiopie, Somálska a oblasti Afrického rohu.

Puklina se do našeho hledáčku dostala díly tomu, jakou si „vybírá” trasu, neboť způsobila kolaps části dálnice mezi městy Nairobi a Narok. Propadlina za podpory silných dešťů udělala z tamní dálnice obtížně sjízdný tankodrom, který dělá vrásky na čele nespočtu řidičů A vytváří vskutku postapokalyptické pohledy na místa, kde silnice zničehonic nic končí a prostě nejde jet dál.

Hlavní pozemní komunikace přímořského státu je poškozena i doprovodnými otřesy, které komplikují opravy páteřní silnice. Úřady se pochopitelně snaží urychlit opravy obydlí a komunikací, ale vědci pozorují další neklidné chování afrického podloží. Trochu nám to připomíná velké české záplavy z ne zase tak dávné minulosti, které od zbytku světa odřízly řadu míst - mohli jste se autem vydat jakýmkoli směrem, přesto vaše cesta brzy skončila.

Voda ale odtekla a silnice jsme opravili, tady bude situace složitější. Jednoho dne nejspíše definitivně dojde k oddělení východního cípu a pozemní dopravu bude muset nahradit námořní nebo letecká. Tedy, pokud budou lidé tou dobou ještě naživu...

Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části - 1 - Afrika rozdeleni kontinentu postihlo i silnice 01Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části - 2 - Afrika rozdeleni kontinentu postihlo i silnice 02Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části - 3 - Afrika rozdeleni kontinentu postihlo i silnice 03Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části - 4 - Afrika rozdeleni kontinentu postihlo i silnice 04Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části - 5 - Afrika rozdeleni kontinentu postihlo i silnice 05Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části - 6 - Afrika rozdeleni kontinentu postihlo i silnice 06Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části - 7 - Afrika rozdeleni kontinentu postihlo i silnice 07Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části - 8 - Afrika rozdeleni kontinentu postihlo i silnice 08Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části - 9 - Afrika rozdeleni kontinentu postihlo i silnice 09Silnice praskají pod auty, jak se Afrika začíná rozpadat na dvě části - 10 - Afrika rozdeleni kontinentu postihlo i silnice 10
Žádné počítačové triky, ale šokující hrátky matky přírody v Africe ukazují nejspíše počátek dělení kontinentu a jeho následky nejen pro dopravu

Zdroj: DailyNation@Youtube

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše