Reklama

Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem

Aerodrom v Dunsfoldu měl být zničen a přebudován na komplex 1 800 domů. Zdálo se to být hotovou věcí, nakonec ale o všem rozhodne zvláštní komise.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem

21.3.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Aerodrom v Dunsfoldu měl být zničen a přebudován na komplex 1 800 domů. Zdálo se to být hotovou věcí, nakonec ale o všem rozhodne zvláštní komise.

Ještě před pár týdny se zdálo, že osud aerodromu v Dunsfoldu je zpečetěn. Toto místa je považováno za domov Top Gearu, který jej proslavil tím, že zde vybudoval dobře známý - i když jen provizorní - okruh. Areál měl být totiž přebudován na komplex 1 800 rodinných domů, jehož součástí by byla i minimálně jedna hospoda a další zábavní či administrativní centra. Zastupitelé vše schválili, a tak se tento scénář zdál neodvratný, jenže zatím naplňován není.

Developerům se ovšem postavili místní občané, kteří po ničem takovém netouží. Můžeme se divit, jak je tedy možné, že přes zastupitele vše prošlo tak hladce, ale asi život ve Velké Británii není tak odlišný od toho našeho, alespoň v tomto ohledu - politici dělají něco a občané chtějí něco jiného.

Důvodem pro odpor dunsfoldských nicméně není ani tak záchrana samotného okruhu, to je spíše vedlejší efekt. Rezidenti poukazují hlavně na kvalitu dopravní infrastruktury, která prý není schopná pojmout provoz pramenící související z nastěhování tisícovek dalších lidí. Docházelo by tedy k dopravním komplikacím nejen na vozovkách vedoucích směrem k blízké dálnici A281, ale rovněž v okolních městečkách a vesnicích.

Jde jistě o adekvátní námitku. Tamní provoz už teď není zrovna plynulý a popsaný developerský projekt je pořádné sousto - 1 800 rodinných domů už představuje menší městečko. Vše má tak nyní v rukou nezávislá komise jmenovaná britskou vládou, která bude rozhodovat, na kterou stranu se ručička vah převáží.

Zda projekt bude pozastaven či nikoliv, je tak zatím otázkou. Na jedné straně zde totiž máme celou řadu faktorů, které hovoří proti demolici. Kromě Top Gearu totiž aerodrom využívají autoškoly, jenž zde vyučují mladší než 17leté řidiče, kteří ještě nesmí do běžného provozu. Také se zde konají cyklistické závody či letecká show, která každoročně přináší 80 000 GBP (2,5 milionu Kč) charitě.

Na straně druhé se ovšem společnost Dunsfold Park Limited snaží o přetvoření areálu na rezidenční komplex již od roku 2006. Městské zastupitelstvo oblasti Waverley jde přitom developerům delší dobu na ruku, pokaždé však bylo přehlasováno okolními okresky. Ty ale překvapivě nezasáhly do prosincového verdiktu, jenž měl odstartovat práci buldozerů, brojit tedy nakonec museli místní.

„My, a tisíce dalších, kdo protestují proti tomuto návrhu, jsme potěšeni,“ uvedl v reakci na zřízení nezávislé komise Bob Lees, předseda neziskové organizace Protect Our Waverley. „Je správné, že celou žádost nyní bude posuzovat nezávislá komise. Místo bylo shledáno nevyhovujícím (k vystavění takového komplexu - pozn. red.) již v roce 2008 a nevyhovující je i nadále.“

Uvidíme tedy, jak se celá situace vyvrbí a zda nakonec osud okruhu neovlivní také složení zmiňovaného zastupitelstva oblasti Waverley. To se totiž zjevně rozhodlo fandit spíše novému rezidenčnímu komplexu, a proto kupříkladu zamítlo žádost aerodromu o udělení licence klasického letiště. Dunsfold tedy nadále může hostit jen různé letecké show či umožňovat testy letadel.

Tato výjimka z pravidel byla někdejšímu vojenskému letišti udělena v roce 1951, v příštím roce však skončí. Pokud se aerodromu do té doby nepovede získat licenci, ztratí kupříkladu onu charitativní výhodu, neboť zde již nebudou moci přistávat a vzlétat žádná letadla. S ohledem na občanskou iniciativu je však možné, že právě kvůli okruhu bude vyměněno zastupitelstvo a jeho noví členové rozhodnou ve prospěch Dunsfoldu. To už ale vážně spekulujeme...

Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 1 - Pagani Huayra Top Gear podvod 01Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 2 - Pagani Huayra Top Gear podvod 05Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 3 - Pagani Huayra Top Gear podvod 08Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 4 - Pagani Huayra Top Gear podvod 07Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 5 - Pagani Huayra Top Gear podvod 09Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 6 - Pagani Huayra Top Gear podvod 10Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 7 - Pagani Huayra Top Gear podvod 12Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 8 - Pagani Huayra Top Gear podvod 13Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 9 - Pagani Huayra Top Gear podvod 14Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 10 - Pagani Huayra Top Gear podvod 15Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 11 - Pagani Huayra Top Gear podvod 16Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 12 - Pagani Huayra Top Gear podvod 17Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 13 - Pagani Huayra Top Gear podvod 22Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 14 - Pagani Huayra Top Gear podvod 23Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 15 - Pagani Huayra Top Gear podvod 18Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 16 - Pagani Huayra Top Gear podvod 19Slavný okruh Top Gearu ještě může být zachráněn, byť trochu mimochodem - 17 - Pagani Huayra Top Gear podvod 20
Aerodrom v Dunsfoldu, který proslavil hlavně Top Gear, měl být srovnán se zemí. Proti developerům se ovšem postavili místní, a tak zde auta mohou řádit i nadále

Zdroj: The Sun

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze Přidat příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše