Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty

Některé země na své zástupce v cizině hrdé být nemohou. Australané zveřejnili jakýsi žebříček hanby a naši východní sousedé jsou v něm na špici. Stávají se terčem pokut, které pak odmítají platit.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty

20.12.2018 | Mirek Mazal

Některé země na své zástupce v cizině hrdé být nemohou. Australané zveřejnili jakýsi žebříček hanby a naši východní sousedé jsou v něm na špici. Stávají se terčem pokut, které pak odmítají platit.

Diplomaté požívají při své práci mnohých privilegií, které se někdy bohužel promítají do jejich chování. Zmocněné osoby jsou chráněny diplomatickou imunitou, aby byl umožněn nerušený výkon jejich funkce. Diplomatický zástupce tak nesmí být zatčen nebo zadržen, smí se volně pohybovat po území a je vyňat z jurisdikce přijímajícího státu.

Tyto zásady platí i na silnicích, a tak diplomat nemůže být trestán ani za vysokou rychlost nebo špatné parkování - policista jej po ztotožnění musí nechat odjet bez trestu. A je nanejvýš nepravděpodobné, že by se nějaká země zrovna pro takové přečiny pokusila zahraničního diplomata vyhostit nebo proti němu vedla jiné řízení. Proto mnozí diplomaté zrovna zákazy zastavení a stání či jiná omezení parkování záměrně ignorují, prakticky nemají důvod se jimi řídit.

Zrovna v případě parkování policie diplomatické auto jako takové obvykle pokutuje, sám postih je ale prakticky nevymahatelný, takže se přičítá k dluhu, který ta či ona ambasáda vůči hostitelské zemi má. Že musí jít o drobné? Ne nutně, Austrálii evidentně leží toto chování v žaludku, a tak zveřejnila jakýsi seznam hanby, který přesně ukazuje na největší zneuživatele diplomatických výhod - sestavila žebříček zemí seřazený podle počtu nezaplacených pokut a jejich celkové výše v letošním roce.

Dohromady v Austrálii za ambasádami evidují 991 nezaplacených postihů v celkové hodnotě 135 910 australských dolarů (2,2 milionu Kč). To nejsou drobné a snad ani nepřekvapí, že na vrcholu ostudného soupisu přestupků jsou Rusové. Vládní údaje evidují 173 udělených pokut za 22 761 dolarů (369 tisíc Kč), za nimi jsou pověření pracovníci pod vlajkou Egypta s počtem 107 pokut za 12 609 dolarů (205 tisíc Kč). Obyčejnému smrtelníkovi neprojde ani jeden nezaplacený bloček, ale v rámci mezinárodní politiky se evidentně hraje jiná liga.

Nás na tomto žebříčku zaujal hlavně třetí pozice. Soudě podle ní by se nad svým chováním měli zamyslet i slovenští diplomaté, kteří svůj lid zastupují s bilancí 57 nezaplacených pokut v hodnotě 6 796 dolarů (110 tisíc). Takto překonávají třeba i Ghanu, jejíž zástupci byli, či spíše měli být potrestáni 33krát za celkem 4 724 dolarů (76 700 Kč).

Ghanské ani slovenské velvyslanectví neodpovědělo na žádost o komentář, Rusové tradičně odvětili, že je to soukromá záležitost mezi ním a australským ministerstvem zahraničních věcí. Egyptský komentář upozornil jen na šest parkovacích lístků v letošním roce. Dvě pokuty byly zaplaceny, tři jsou stále sporné a poslední patří propuštěnému řidiči. Mluvčí severoafrické země vzpomenula služební vozy, ale zaměstnanci ambasády mají také soukromé automobily.

Proces vymáhání diplomatických nedoplatků je nejasný, legitimní pravidla domáhání pokut za parkování neexistují. Metodika funguje na bázi upozornění ambasády hostitelskou zemí a dál se v praxi neděje téměř nic. Nadměrné porušování předpisů může podle Australanů skončit vyhoštěním, ale nic takového se ještě v historii nestalo.

Nás na žebříčku zaujala nejen přítomnost Slovenska v jeho čele, ale i nepřítomnost České republiky na jakémkoli jeho místě. Že by Češi šli do sebe? Trochu o tom pochybujeme, spíše máme tak trochu pocit, že nějak zařídili, aby v žebříčku byli označeni jako „Neznámá ambasáda”, která mu suverénně kraluje s 259 nezaplacenými postihy. Berte to s humorem, ale vládnout žebříčku hanby neztotožněni, to by byla dokonale švejkovská vizitka...

Ambasády v Austrálii s nejvyšším počtem nezaplacených pokut za parkování


Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 1 - Nejhure parkujici diplomate Australie prehled 01Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 2 - Nejhure parkujici diplomate Australie prehled 02Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 3 - Nejhure parkujici diplomate Australie prehled 03Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 4 - Nejhure parkujici diplomate Australie prehled 04Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 5 - Nejhure parkujici diplomate Australie prehled 05
Seznam hanby ukazuje nejvíce pokut u neznámých ambasád. Hned za anonymními hříšníky jsou nejhorší Rusové, Egypťané a Slováci. Češi chybí, možná tvoří nepojmenovanou skupinu na prvním místě

Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 6 - Nejhure parkujici diplomate seznam 07Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 7 - Nejhure parkujici diplomate seznam 08Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 8 - Nejhure parkujici diplomate seznam 09Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 9 - Nejhure parkujici diplomate seznam 10Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 10 - Nejhure parkujici diplomate seznam 11Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 11 - Nejhure parkujici diplomate seznam 12Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 12 - Nejhure parkujici diplomate seznam 13Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 13 - Nejhure parkujici diplomate seznam 14Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 14 - Nejhure parkujici diplomate seznam 15Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 15 - Nejhure parkujici diplomate seznam 16Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 16 - Nejhure parkujici diplomate seznam 17Slováci jsou v cizině pěkná kvítka. Jejich diplomaté vládnou mezi dlužníky za pokuty - 17 - Nejhure parkujici diplomate seznam 18
Slovenští diplomaté používají v zahraničí různá auta, s pravidly provozu či odpovědností za jejich porušení si ale zjevně hlavu nelámou

Zdroj: Canberra Times

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše