Reklama

Ve Švédsku našli poslední nový Saab, šest let o něm nevěděl ani majitel automobilky

Už to vypadalo, že si žádná nový Saab nebude nikdy možné koupit, sám současný majitel automobilka ale jeden takový ve svých zásobách objevil. A brzy jej hodlá nabídnou v aukci.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ve Švédsku našli poslední nový Saab, šest let o něm nevěděl ani majitel automobilky

8.6.2019 | Petr Prokopec

Už to vypadalo, že si žádná nový Saab nebude nikdy možné koupit, sám současný majitel automobilka ale jeden takový ve svých zásobách objevil. A brzy jej hodlá nabídnou v aukci.

Historii Saabu jsme již dříve zmapovali pomalu do detailu. Nyní tak jen v rychlosti připomeneme, že švédská automobilka byla založena v roce 1945 a o čtyři roky později přišla s prvním produkčním modelem. O dalších čtyřicet let později polovinu společnosti odkoupil americký koncern General Motors, který v roce 2000 využil opce a převzal i zbývajících 50 procent automobilky. Stoprocentním vlastníkem švédské automobilky byl ale jen deset let, neboť kvůli následkům globální ekonomické krize Saab prodal nizozemskému Spykeru.

Malá firmička zabývající se ruční výrobou sportovních vozů si ovšem ukousla větší kus koláče, než jaký dokázala pozřít. Následoval tak její bankrot, načež Saab zamířil pod křídla čínské společnosti NEVS. Ani ta však nebyla zrovna úspěšná. Firma sekala dluhy jak na běžícím pásu, pročež v roce 2014 požádala úřady o ochranu před věřiteli. V důsledku této skutečnosti pak Saab AB, pod který spadá letecká část, zrušil licenci na užívání názvu.

NEVS se v mezičase vrátil mezi živé a hodlá pokračovat tam, kde přestal. Tedy s obnovenou výrobou švédských vozů, jenž ovšem již bezvýhradně budou užívat elektrickou technologii. Vznikat pak budou v Číně pro tamní publikum, přičemž se tak stane pod názvem společnosti. Jinými slovy, Saab jakožto výrobce aut je pro tuto chvíli definitivně historií. A zda se někdy dočká vzkříšení či nikoliv, není jisté. O to zajímavější ale může být příležitost stát se majitelem vůbec posledního nového Saabu, který kdy vznikl.

Společnost NEVS oznámila, že ve svých zásobách právě takový vůz objevila a v srpnu jej pošle do aukce. Vůz byl vyroben v roce 2013, najeto má ale pouze 5 kilometrů. Automobilka jej totiž chtěla původně použít pro crash testy a dala si jej stranou, v následujících potížích se na něj ale zapomnělo a objeven byl znovu až letos.

Jedná se o špičkovou verzi Aero ve stříbrném laku s typickou „saabí” pohonnou jednotkou, tedy přeplňovaným dvoulitrovým čtyřválce, který skrze šestistupňovou automatickou převodovku Aisin posílá dopředu 220 koní. Mluvčí NEVS k tomu dodal, že podrobnější informace budou oznámeny blíže k plánované aukci.


Ve Švédsku našli poslední nový Saab, šest let o něm nevěděl ani majitel automobilky - 1 - Saab 9-3 NEVS 2013 na prodej 01Ve Švédsku našli poslední nový Saab, šest let o něm nevěděl ani majitel automobilky - 2 - Saab 9-3 NEVS 2013 na prodej 02
NEVS našel a brzy nabídne k prodeji poslední zcela nový Saab 9-3 na světě

Ve Švédsku našli poslední nový Saab, šest let o něm nevěděl ani majitel automobilky - 3 - Saab 9-3 NEVS 2013 na prodej 03Ve Švédsku našli poslední nový Saab, šest let o něm nevěděl ani majitel automobilky - 4 - Saab 9-3 NEVS 2013 na prodej 04Ve Švédsku našli poslední nový Saab, šest let o něm nevěděl ani majitel automobilky - 5 - Saab 9-3 NEVS 2013 na prodej 05Ve Švédsku našli poslední nový Saab, šest let o něm nevěděl ani majitel automobilky - 6 - Saab 9-3 NEVS 2013 na prodej 06Ve Švédsku našli poslední nový Saab, šest let o něm nevěděl ani majitel automobilky - 7 - Saab 9-3 NEVS 2013 na prodej 07Ve Švédsku našli poslední nový Saab, šest let o něm nevěděl ani majitel automobilky - 8 - Saab 9-3 NEVS 2013 na prodej 08
Pro lepší představu další snímky vozu ve srovnatelné specifikaci

Petr Prokopec

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše