Reklama

Studie ukázala, s jakými auty jezdí řidiči, kteří nejčastěji bezohledně parkují

Narazit na silnici na bezohledného řidiče nevyžaduje dlouhé pátrání a na parkovišti je to snad ještě snazší. Někteří se ale takového jednání dopouští častěji než jiní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Studie ukázala, s jakými auty jezdí řidiči, kteří nejčastěji bezohledně parkují

6.3.2019 | Petr Miler

Narazit na silnici na bezohledného řidiče nevyžaduje dlouhé pátrání a na parkovišti je to snad ještě snazší. Někteří se ale takového jednání dopouští častěji než jiní.

Máloco dokáže člověku zkazit náladu tak rychle jako setkání z bezohledným řidičem. Můžete se snažit, jak chcete, ale stejně se takovým lidem nevyhnete - všichni sdílíme jedny a tytéž silnice, někteří se na nich ale chovají tak, jako by patřily pouze jim. Při parkování pak dotyční své způsoby nemění, však proč by měli? Oni zaparkovali dobře a ostatní ať si poradí, jak chtějí.

Pravidelně tak vídáme auta zaparkovaná tak, že zaberou dvě místa naráz, obsadí prostor vyhrazený pro vozíčkáře nebo rodiny s kočárky či blokují jiným výjezd z jejich parkovacího místa. Projevů takového jednání existuje spousta a dopustit se jej jistě může řidič jakéhokoli vozu, britská pojišťovna Direct Line ale provedla průzkum s cílem pojmenovat ty, kteří se na parkovištích chovají bezohledně nejčastěji. A jeho výsledky jsou zajímavé.

Sledováním 2 500 míst na britských veřejných parkovištích totiž došla k závěru, že za skoro třetinu všech špatných parkování jsou zodpovědní řidiči SUV. Přesně 31 procent případů „ignorací parkovací etikety” je spojeno s dnes tak módními auty, ačkoli jejich podíl mezi všemi registrovanými vozy pořád není zdaleka tak vysoký. Z českých parkovišť máme podobný pocit a musíme se ptát, čím to je. Nabízí se možnost, že jde o projev uvažování části majitelů těchto aut, kteří si je pořizují jako prostředek pro zlepšení sebevědomí. Možné to je, důvodem ale může být klidně i to, že jde o větší vozy, ze kterých je hůře vidět a uspěchaní lidé nejsou ochotni věnovat parkování tolik času, kolik by bylo třeba.

Pohled na druhý typ auta, jejichž řidiči na parkovištích hřeší nejčastější, ale nabízí ještě jinou možnost. S 18 % jsou to malá auta jako Škoda Fabia, která spolu s SUV často řídí ženy. Nechceme být sexističtí, je ale zkrátka pravdou, že ženy mívají s přesným parkováním větší problém než muži. Ohledy na ostatní by tak sice nebraly trochu nechtěně, ale to nakonec platí skoro ve všech případech - asi jen psychicky nemocný člověk by naschvál blokoval výjezd někomu jinému. Špatné parkování nebývá úmysl, „jen” ignorace zájmů jiných.

Pokud jde o značky, na vrcholu jsou s 10% zastoupením řidiči Volkswagenů, což už trochu překvapivé je. VW se prodávají ve Velké Británii dobře, ale nejprodávanější značkou ta německá není. Úspěšnější jsou Ford a někdy i Vauxhall (u nás Opel) 8 procent na druhém resp. třetím místě. Jejich umístění bude dán opravdu hlavně jejich četností, v případě BMW a Mercedesu na páté a šestém místě ale můžeme znovu pátrat po vysvětlení skrze jistou aroganci, která je s těmito značkami spojována.

Pojišťovna pochopitelně nabádá k tomu, aby lidé při parkování dvakrát přemýšleli, nezabírali více jak jedno místo, které mohou využít a zejména nezneužívali vyhrazená parkoviště pro ty, kteří je potřebují více než ostatní. Pod to se můžeme jen podepsat, zároveň ale Direct Line upozorňuje i na jiný problém - auta jsou stále větší, zatímco velikost parkovacích míst se obvykle léta nemění. To pochopitelně projevům bezohlednosti jen nahrává, neboť vyžaduje více času najít to správné místo a zaujmout v něm tu správnou pozici. A tomu v dnešní uspěchané době spousta lidí odmítá věnovat dostatek času...


Studie ukázala, s jakými auty jezdí řidiči, kteří nejčastěji bezohledně parkují - 1 - Co o vas rika parkovani ilustracni 01Studie ukázala, s jakými auty jezdí řidiči, kteří nejčastěji bezohledně parkují - 2 - Co o vas rika parkovani ilustracni 02Studie ukázala, s jakými auty jezdí řidiči, kteří nejčastěji bezohledně parkují - 3 - Co o vas rika parkovani ilustracni 03Studie ukázala, s jakými auty jezdí řidiči, kteří nejčastěji bezohledně parkují - 4 - Co o vas rika parkovani ilustracni 06Studie ukázala, s jakými auty jezdí řidiči, kteří nejčastěji bezohledně parkují - 5 - Co o vas rika parkovani ilustracni 08Studie ukázala, s jakými auty jezdí řidiči, kteří nejčastěji bezohledně parkují - 6 - Co o vas rika parkovani ilustracni 09
Projevů bezohledného parkování je spousta. Nejčastěji se jej dopouští řidiči SUV a lidé usedající za volanty Volkswagenů, alespoň ve Velké Británii

Zdroj: Direct Line

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama