Reklama

Takhle Mercedes varuje před falešnými díly z Číny. Sám byl obviněn z podvodu

Že čínské plagiáty hrající si na originál nejsou nejkvalitnější, o tom není třeba nikoho dlouze přesvědčovat. Němci k tomu přistoupili, bohužel nešťastně.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Takhle Mercedes varuje před falešnými díly z Číny. Sám byl obviněn z podvodu

4.1.2018 | Petr Prokopec | 23 příspěvků

Že čínské plagiáty hrající si na originál nejsou nejkvalitnější, o tom není třeba nikoho dlouze přesvědčovat. Němci k tomu přistoupili, bohužel nešťastně.

Každá automobilka má nastavené určité kvalitativní standardy, jichž musí dosahovat její vozy, aby mohly být puštěny do prodeje. Kromě toho se již při vývoji počítá s úspěchem v rozličných testech třetích stran, mezi něž patří i organizace Euro NCAP či institut IIHS. A je pochopitelně nezbytné, aby auto vyhovovalo všem normám platným pro ten či onen trh, jinak by ani nemohlo být homologováno. Vývoj každého použitého komponentu proto stojí nemalé peníze, přičemž je ve výsledku jedno, zda za ním stojí samotná automobilka nebo její dodavatel - i ten nakonec použije logo té či oné značky jako jistou pečeť kvality.

S ohledem na tyto skutečnosti není překvapivé, že si zejména v Číně udělala spousta firem byznys z toho, že tyto díly padělá. Jednoduše udělají komponenty opatřené logem automobilky, vyrobí je ale za použití méně kvalitních materiálů a nabízí je za nižší ceny. Je to totéž, jako svého času tepláky Adidas z vietnamské tržnice, akorát o poznání nebezpečnější - tepláky se možná rychle rozpadnou a holky budou o to méně koukat, v případě třeba nekvalitních brzd jde o mnohem víc.

O tomto není třeba dlouze diskutovat, tak to prostě je, i když se můžeme bavit o tom, jak moc někteří zákazníci věří tomu, že kupují skutečný originál, když stojí zlomek jeho ceny. Tak či onak lze snadno pochopit, proč se Mercedes rozhodl proti padělaným dílům vystoupit za pomoci reklamy. Co ovšem zarazí, je způsob, jakým automobilka vše prezentuje.

Ta vedle sebe na testovacím okruhu postavila vůz osazený originálními brzdami a těmi padělanými z Číny. A obě auta nechala zabrzdit na cílové rovince. Asi nemusíme říkat, kdo vyhrál, v tom problém není, potíž je v tom, jakým způsobem Mercedes toto srovnání prezentuje. Hned po zveřejnění se totiž komentáře na Youtube začaly plnit obviněními, že automobilka sama celé srovnání zfixlovala. A nemůžeme říci, že by se to tak nejevilo.

Zejména ze záběrů z boku je zjevné, že vůz osazený falešnými komponenty začíná brzdit citelně později, a proto z testu odchází jasně poražený. Pokud tomu nevěříte, zadívejte se na snímek sami o trochu pozorněji než při prvním shlédnutí. Jasně tak uvidíte, kterak se příď hnědého vozu potápí k vozovce až poté, co mine kužely. I kdyby brzdy tohoto vozu byly sebemizernější, k přesunu hmotnosti na přední osu by došlo ihned a to se tu neděje. Tím je prakticky prokázáno, že testovací jezdec na brzdy šlápl později než u bílého exempláře, kde zřejmě začal zpomalovat snad ještě dříve, než vůbec vyrazil.

Je otázkou, co si o takovém srovnání myslet a jakou váhu přikládat dalším prezentovaným srovnáním. Že by nakonec padělané díly nebyly tak nekvalitní? Nebo nejsou o tolik horší, aby to před kamerou vyniklo? A byly nebyly ony falešné díly vystaveny při zbylých testech vyšší zátěži? Bez ohledu na odpovědi je zřejmé, že by si Mercedes napříště měl dát větší pozor, aby podobné srovnání působilo objektivně. Takhle dělá třícípé hvězdě poněkud medvědí službu a padělky originálních dílů rozhodně nestaví do světla, do jakého patří...

Takhle Mercedes varuje před falešnými díly z Číny. Sám byl obviněn z podvodu - 1 - Mercedes-Benz brzdy original vs padelek videoscreen 01Takhle Mercedes varuje před falešnými díly z Číny. Sám byl obviněn z podvodu - 2 - Mercedes-Benz brzdy original vs padelek videoscreen 02Takhle Mercedes varuje před falešnými díly z Číny. Sám byl obviněn z podvodu - 3 - Mercedes-Benz brzdy original vs padelek videoscreen 03Takhle Mercedes varuje před falešnými díly z Číny. Sám byl obviněn z podvodu - 4 - Mercedes-Benz brzdy original vs padelek videoscreen 04Takhle Mercedes varuje před falešnými díly z Číny. Sám byl obviněn z podvodu - 5 - Mercedes-Benz brzdy original vs padelek videoscreen 05Takhle Mercedes varuje před falešnými díly z Číny. Sám byl obviněn z podvodu - 6 - Mercedes-Benz brzdy original vs padelek videoscreen 06
Mercedes se rozhodl varovat své zákazníky před užíváním padělků, učinil tak ale hodně nešťastně

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 23 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše