Reklama

V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme

Počínaje květnem už není možné v Americe prodávat nově vyrobené auto, které by nebylo vybaveno u nás stále hlavně příplatkovým prvkem - zadní parkovací kamerou.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme

11.5.2018 | Mirek Mazal | 15 příspěvků

Počínaje květnem už není možné v Americe prodávat nově vyrobené auto, které by nebylo vybaveno u nás stále hlavně příplatkovým prvkem - zadní parkovací kamerou.

Po více než desetiletém lobování skupinou na ochranu spotřebitelů jsou ve všech nových vozech vyrobených po 1. květnu 2018 nutností parkovací kamery. Zařízení zobrazující řidiči prostor za autem v reálném čase tedy musí být součástí standardní výbavy, ať už o něj kupující stojí nebo ne. Nová legislativa ovlivní nabídku řady automobilek, neboť například dealeři BMW či Porsche nabízeli tento prvek jen jako součást dražších balíčků popř. jako samostatné příslušenství za příplatek.

Nařízení má kořeny v roce 2014, kdy zástupci amerického ministerstva dopravy a Národní správy pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) vydali příkaz, aby kamery byly začleněny do všech nových vozidel od začátku května letošního roku. Čtyři roky měli výrobci na přizpůsobení a teď už zkrátka nemají na výběr.

Státní aparát ale začal na zavedení této povinnosti pracovat již za vlády George W. Bushe, který vedl Ameriku v letech 2001-2009. Peter Kurdock, zástupce aliance Advocates for Highway and Auto Safety a jeden z hlavních zastánců nového nařízení, říká: „Doslova nám trvalo 10 let, než jsme je dostali do aut.“ Kurdockova skupina žalovala NHTSA v roce 2013. Chtěli dosáhnout rychlejších reakcí na pravidla pro zadní kamery. Za necelý rok byl zákon schválen.

Cílem bylo omezení rizika nehod, při kterých řidič srazí člověka stojícího za vozem. Je to jistě ušlechtilý cíl, nejsme si ale jisti, jestli zrovna parkovací kamery toto riziko zásadně sníží. V redakci jsme poznali řadu aut nebo používáme vlastní vozy vybavené tímto prvkem a s kolegy jsme se shodli, že to není věc, do které by se člověk při couvání automaticky díval. Obvykle si vystačíme s hlášením parkovacího asistentu a kamera přijde ke slovu jen při zajíždění do velmi malé mezery, popř. při couvání do prostoru, kam je špatně vidět. Jinak je její obraz tam, kde je umístěn, obvykle obtížné sledovat periferně a upřeně se do něj z mého okolí nedívá nikdo.

Přesto jsou nyní v USA parkovací kamery povinné a můžeme se ptát, zda to Američanům máme závidět. Fakt, že si za ně nemusí připlácet, totiž neznamená, že je mají zdarma, jsou zkrátka v ceně. Byť je pravděpodobné, že když jimi bude osazováno přes 10 milionů aut rok co rok, bude cena takového prvku nižší než dosud, kdy byly nabízeny - podobně jako u nás - za příplatek obvykle v řádu jednotek tisíc Kč.

Sériovou montáží couvací kamery ale snahy aktivistů nekončí. Povzbuzení obhájci veřejného blaha nyní prosazují povinnou montáž komplexnějších zařízení aktivní bezpečnosti. Mezi navrhované funkce patří automatické nouzové brzdění s upozorněním na náraz vpředu, sledování mrtvého úhlu a varování před vybočením z jízdního pruhu. A i reálný přínos těchto prvků je diskutabilní. Pokud zejména s couvacími kamerami máte své zkušenosti, podělte se o ně pod článkem - my bychom si až na výjimečné případy opravdu vystačili se zvukovými senzory...

V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme - 1 - Povinne couvaci kamery USA 01V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme - 2 - Povinne couvaci kamery USA 02V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme - 3 - Povinne couvaci kamery USA 03V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme - 4 - Povinne couvaci kamery USA 04V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme - 5 - Povinne couvaci kamery USA 05V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme - 6 - Povinne couvaci kamery USA 06V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme - 7 - Povinne couvaci kamery USA 07V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme - 8 - Povinne couvaci kamery USA 08V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme - 9 - Povinne couvaci kamery USA 09V USA mají tento prvek v základní výbavě teď už všechna auta, u nás dál připlácíme - 10 - Povinne couvaci kamery USA 10
Od května 2018 jsou nové americké vozy povinně vybaveny couvací kamerou - jestli Američanům máme co závidět, posuďte sami

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 15 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama