Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Tesla čelí dalším ranám osudu, tuto ji zasadil koncern Volkswagen
13.7.2018 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek
Existence Tesly nikdy nebyla zrovna bezproblémová, s postupem času ale výzev neubývá. Naopak, Volkswagen zprovoznil řešení, které na druhou kolej odsouvá její Supercharger a potíží je i konec amerických dotací.
Tesla aktuálně vstoupila do nové, poněkud náročnější etapy své existence. V minulých dnech dodala ve Spojených státech dvousettisící vůz, kvůli čemu přijdou její zákazníci o část dotací na nákup nového auta. To pro řadu lidí asi bude představovat problém, neboť původně si rezervovali Model 3 za 35 000 USD (cca 773 350 Kč) s tím, že daná suma ještě klesne zásluhou daňové úlevy ve výši 7 500 USD (165 750 Kč). Za těchto podmínek ale Model 3 nikdo nedostal a nejspíše už ani nedostane.
Proč? Ryze základní Model 3 zatím stále ještě není v prodeji a velmi pravděpodobně do konce letošního roku ani nebude. S předáním dvousettisícího vozu pak dochází k postupné redukci vládní úlevy. Stávající výše zůstane zachována v tomto i následujícím čtvrtletí, tedy do 31. prosince letošního roku. Do 30. června 2019 pak zákazníci mohou počítat s 3 750 USD (82 900 Kč), do 31. prosince 2019 už jen s 1 875 USD (41 450 Kč). Od roku 2020 budou tyto dotace nulové.
Pokud do rovnice dosadíme zatím nepříliš vysokou rychlost, s jakou Tesla realizuje objednávky, i skutečnost, že rezervaci na Model 3 stále má 420 tisíc lidí, pak je prakticky jisté, že někteří zájemci, kteří počítali s koncovou cenou 27 500 USD (607 600 Kč), odejdou s prázdnou.
Nejde přitom o jedinou novou těžkost, jíž bude muset Tesla v následujících měsících čelit. Tou další je stále větší konkurence. Na mysli teď nemáme Chevrolet Bolt nebo Nissan Leaf, ale zejména aktivitu koncernu Volkswagen. Ten dokončuje práce na modelu Porsche Taycan (dříve byl známý pod koncepčním názvem Mission E), který představuje prvního seriozního konkurenta Modelu S. Teslu sice nevyrovná akcelerací či výkonem, nicméně po stránce praktické bude mít hodně navrch. Zaručí to síť rychlodobíjecích stanic Porsche Turbo Charging (vedle Tesla Supercharger to není moc kreativní označení, ale budiž...), kterou značka buduje.
Některé stanice vznikly již v minulém roce, dosud však tyto rychlodobíjecí stanice nebyly připojeny k síti. To se nyní stalo realitou, majitelé elektrických vozů tedy mají k dispozici čtyři stání, z nichž dvě jsou vybavena novou technologií. Stanice pracují s napětím 1 kV, proudem 400 A a příkonem 350 kW. To je násobně více, než kolik nabízí Tesla.
Němci tvrdí, že při využití maximální kapacity stanice bude možné během 20 minut doplnit energii na 400 kilometrů. Takto rychle zatím půjde nabíjet jen Taycan, jež je příkonu 350 kW uzpůsoben. Ve všech ostatních případech se doba dobíjení protáhne - i když stále lze počítat s jistým náskokem vůči Tesle, jejíž Superchargery dosahují „pouze“ 145 kW.
Firma souběžně se spuštěním berlínské rychlodobíjecí stanice zahájila provoz druhé umístěné v jejím americkém ústředí. To je ale pouze počátek cesty, značka hodlá ještě do konce roku vybudovat dalších 500 stanic ve Spojených státech (189 bude v dealerstvích, zbytek podél hlavních silnic) a 20 v Kanadě. Právě v té době Taycan dorazí do prodeje.
Jsme tedy zvědavi, jaký úspěch bude Volkswagen při lovu na Teslu slavit a nakolik reálná dostupnost Taycanu ovlivní prodeje Tesly. Je více než jisté, že technologie rychlodobíjení se ze Zuffenhausenu velmi rychle přesune do Ingolstadtu a následně i do Wolfsburgu či Mladé Boleslavi. Běžnější koncernové vozy by měly umět pracovat se 150 kW, ovšem i to je o chlup více než u Tesly.





Porsche oznámilo, že jeho nová rychlodobíjecí stanice byla připojena k síti. Její výkon je násobně vyšší než u Tesly

Značka souběžně s tím spustila také mobilní aplikaci









Obojí poslouží hlavně novému elektrickému modelu Taycan
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Nástupce tragicky zesnulého Kena Blocka se pochlubil novou brutalitou točící 9 500 otáček i s turbem, natočil s ním další Gymkhanu
před hodinou
Srovnání hned tří moderních Porsche bez turba vám zapěje fascinující „vosí árii”, chybu neuděláte ani s jedním z nich
včera
Porsche si nechalo patentovat nový jízdní režim, který působí jako aprílový žert, je ale míněn smrtelně vážně
2.11.2025
Nové na MotoForum.cz
- Grand Prix se vrací do Evropy včera 09:57
- Joe Roberts mimo hru v Portimãu a Valencii, Xabi Zurutuza jako náhrada včera 08:00
- Miguel Oliveira: Poslední domácí závod v MotoGP? 3.11.2025
- Hakim Danish místo Yamanaky 3.11.2025
- Marquez je o 2 kroky vpřed před ostatními 2.11.2025
Nejčtenější články
Dacia nás se začátkem října zasypala hromadou novinek, uhranout teď chce už úplně všechny
7.10.2025
Další nový Moskvič si Češi mohou koupit už teď, je to zajímavé auto za slušné peníze
7.10.2025
Porsche si nedá pokoj. Svým sporťákům má vrátit spalovací motory způsobem, který nadšence tak akorát znovu vytočí
7.10.2025
Největší výletní loď světa je tohle monstrum vážící 251 tisíc tun. Už se blíží dokončení, i Titanic je vedle ní tintítko
7.10.2025
Prodeje Mercedesu se dál propadají hrozivým tempem, zoufalému obratu vedení se nelze divit
8.10.2025
Živá témata na fóru
- BMW Divize 11.05. 09:29 - Předseda
- Policejní kontroly a měření 11.05. 09:26 - Brus
- Zimní/letní? Už máte přezuto? 11.04. 18:24 - Stepan
- Dříve M135i, nyní ///M2 11.04. 14:02 - Snowman000
- 1.0tsi 85kw 11.04. 10:51 - Carnby
- Jednostopé okénko 11.04. 06:58 - řidičBOB
- IT poradna 11.03. 10:41 - pavproch
- Rychlodotazy 11.03. 08:35 - HondaMan
