- -

Toto je nejmenší funkční automyčka. Možná učinila lepším i váš vůz

Vypadá to jako hloupost stvořená někým, kdo se zapomněl v dětském věku. Jenže je to seriozní vývojový prostředek jedné z největších automobilek světa.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Toto je nejmenší funkční automyčka. Možná učinila lepším i váš vůz

14.12.2017 | Petr Prokopec | 8 příspěvků

Vypadá to jako hloupost stvořená někým, kdo se zapomněl v dětském věku. Jenže je to seriozní vývojový prostředek jedné z největších automobilek světa.

Vývoj v automobilovém průmyslu kráčí vpřed mílovými kroky a výrazně jej zrychlují všemožné počítačové simulace. Je to součást evoluce, která posílá do důchodu třeba větrné tunely, v některých ohledech ale počítače pořád nedokáží dokonale nasimulovat to, co může přinést skutečný svět.

Zejména pokud chce někdo vyrobit nerozbitnou věc, musí začít s pár prototypy a ty přehodit životu a jeho nástrahám. Ty jsou pokaždé krapet jiné a nevěříme, ze počítače dokáží nasimulovat nápady uživatelů, rozmary počasí a jiné nepředvídatelné vlivy. Umělá inteligence bude vždy umět jen to, co ji její tvůrci naučili.

Proč o tom ale mluvíme? Protože se Nissan tento týden podělil o informace, jež ozřejmují vývoj laků karoserie japonské značky. Automobilka sice jistě také počítačové simulace používá, lví podíl na jejich odolnosti ale trvanlivosti ale má technologické centrum Nissanu v Michiganu, ve kterém najdete údajně nejmenší funkční automyčku na světa.

Japonci tedy vsadili na minaturizaci a dali za vznik zařízení velikostně odpovídajícímu stroji na výrobu popcornu, který se nachází snad v každém multikině. Nissan ale neprohání modrými kartáči modely svých vozů zmenšené v měřítku zhruba 1:16, jak by mohly naznačit fotografie či video - ty vznikly pouze z ilustračních důvodů. Místo toho značka používá plechové tabulky, které jsou taktéž viditelné na záběrech.

Tyto tabulky jsou mnohatisíckrát prohnány skrze 10 000 modrých štětiny otáčejících se rychlostí 180 otáček za minutu. Stran toho značka navíc používá tzv. Arizonský testovací prach, jenž má ještě více navodit dojem reálného ušpinění vozu. Z výsledků pak Nissan může vyčíst, kterak se lak chová po nasimulovaném několikaletém provozu. Pokud tedy karoserie u vašeho Nissanu není ani po létech vybledlá či popraskaná, víte, kam poslat děkovný dopis...

Toto je nejmenší funkční automyčka. Možná učinila lepším i váš vůz - 1 - Nissan mini-automycka 01Toto je nejmenší funkční automyčka. Možná učinila lepším i váš vůz - 2 - Nissan mini-automycka 02
Toto je nejmenší funkční automyčka. Možná učinila lepším i váš vůz - 3 - Nissan mini-automycka 03Toto je nejmenší funkční automyčka. Možná učinila lepším i váš vůz - 4 - Nissan mini-automycka 04
Nissan testuje odolnost laků karoserie v jedné z nejmenších automyček na světě. Zmenšené modely aut do ní ale neposílá, pouze tabulky, na nichž Zetko stojí

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 8 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama