- -

Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe

Nám blízké i vzdálené boje mezi tzv. Islámským státem a Kurdy mají i svou bizarní automobilovou tvář. Tohle vážně nejsou filmové rekvizity.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe

15.10.2016 | Petr Miler | 4 příspěvky

Nám blízké i vzdálené boje mezi tzv. Islámským státem a Kurdy mají i svou bizarní automobilovou tvář. Tohle vážně nejsou filmové rekvizity.

Nevíme, do jaké míry se v tomto konfliktu orientujete, neboť hranice a vůbec definice států, jak jsme zvyklí je vnímat, tady hrají minimální roli. Na jedné straně je tzv. Islámský stát, což ale není stát a na druhé tzv. Kurdistán, což také není stát. V prvním případě se jedná o teroristickou organizaci, která působí v Iráku a Sýrii, kde se v posledních letech snaží legitimizovat svou existenci, v druhém případě se jedná o částečně autonomní součást Iráku, která se něco podobného snaží ještě podstatně déle.

Řešení detailů necháme na jiných, klíčové v tomto případě je, že si Islámský stát před dvěma léty podmanil irácké město Mosul, které od té doby slouží jako jedno z jeho hlavních útočišť. Proti ozbrojencům pak stojí mimo jiné tzv. Pešmegra, kurdská ozbrojená milice, která působí jako neoficiální kurdská armáda. A právě ta má nyní se svými spojenci v plánu Mosul znovu osvobodit - či alespoň tak se situace zdálky jeví člověku, který se v těchto místech fakticky nepohybuje.

Pokud vám už takto popsaná situace přijde děsivě apokalyptická, raději přestaňte číst, neboť obrázky z místa vás v tom jen utvrdí. Jiné aspekty necháme být, když se ale zadíváme na auta, která Pešmerga právě ukázala jako ta, která ji mají pomoci dobýt zpět Mosul, nemůžeme se zbavit pocitu, že se díváme na fotky z příprav filmu. Akorát místo Rychle a zběsile to vypadá na další pokračování Šíleného Maxe.

Jak asi tušíte, teroristická organizace a neoficiální armáda nejsou ze subjektů, které by si mohly pořizovat jakékoli vojenské vybavení oficiálními cestami, a tak se na boje chystají, jak se dá. Pešmerga při této příležitosti sází na jinak obyčejná auta, která jsou ale dodatečně vybavena tu pancéřováním, tu zbraněmi, tu dalšími úpravami, které jim mají pomoci přežít i na bojišti. Že jejich autoři nestrávili mládí v kině, je těžké si představit, s ohledem na okolnosti to ale dost možná svědčí jen o realističnosti přístupu tvůrců podobných filmových ság. Zkrátka, pokud nemáte k dispozici skutečnou vojenskou techniku, sami nedojdete k ničemu zase tak jinému než jsou vozy připomínající ony postapokalyptické filmové boje.

Podívejte se sami na čerstvou čtyřku vozů, ty už vypadají docela propracovaně. Přidáváme i pár pohledů na jejich předchůdce, z nichž některé jsou na tom podobně, jiné méně. Kreativitu je tady třeba obdivovat, všechno ostatní už méně...

Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 1 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 01Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 2 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 02Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 3 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 03Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 4 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 04
Toto jsou nová bojová auta Kurdů mající sloužit k osvobození Mosulu

Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 5 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 05Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 6 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 06Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 7 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 07Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 8 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 08Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 9 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 09Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 10 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 10Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 11 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 11Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 12 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 12Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 13 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 13Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 14 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 14Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 15 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 15Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 16 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 16Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 17 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 17Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 18 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 18Toto jsou nová auta pro boj s Islámským státem, vypadají jak z Šíleného Maxe - 19 - Auta Sileny Max Pesmerga ISIS 19
Starší stroje Pešmergy z prakticky týchž bojů

Zdroje: PeshmergaEU@Twitter, ISIS2Hell@Twitter

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 4 příspěvky

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše