Reklama

Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut

Za to, že z někdejší záplavy Lad na českých silnicích nezbylo skoro nic, může do značné míry hlavně koroze. Čeká stejný osud o modernější modely?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut

3.5.2018 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

Za to, že z někdejší záplavy Lad na českých silnicích nezbylo skoro nic, může do značné míry hlavně koroze. Čeká stejný osud o modernější modely?

Lada Niva je jedním z nejdéle vyráběných aut na světě. A je nutné říci, že patří také mezi nejschopnější, tedy alespoň v terénu. Lze ji ovšem považovat i za spolehlivou? Na tuto otázku jednoznačně odpovědět nelze, neboť kupříkladu samotná poněkud obstarožní technika zvládá sibiřské mrazy, stejně jako africká horka. Problémem ovšem je koroze, se kterou můžete počítat pomalu i u čerstvě dodaného, zcela nového vozu. A že na tom její současníci v komunistických dobách nebyli lépe, nemusíme dodávat. Jsou na tom ale obdobně i moderní modely značky?

Po teoretické stránce by tomu tak být nemělo. AvtoVAZ poskytuje u modelů Vesta a X-Ray na prorezavění karoserie šestiletou záruku, což sice není až tak dlouhá doba, zejména ve vztahu k „západním“ značkám, nicméně oproti minulosti se jedná o zásadní vylepšení. Lada navíc panely karoserie opatřila galvanizovanou úpravou, pod povrchem pak použila kataforézní sůl. Teoreticky by tedy oba modely měly být na souboj s vlhkostí konečně dobře připraveny.

Je ovšem taková praxe? Na to nejlépe odpovídá průzkum, který zorganizovalo fórum sdružující majitele Lad. První z nich uvedl, že vůz pořídil před šesti měsíci a po celou dobu jej parkoval v podzemní garáži. Poté, co přistoupil k inspekci, zjistil, že „načnutý“ je výfuk a některé komponenty podvozku. Rez také navštívila motorový prostor, kde se podívala na blok pohonné jednotky. Nejde však o nic tragického, karoserie je navíc bez poskvrnky. „Chycená” místa můžete vidět na následujících snímcích, to není nic hrozného.

Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 1 - Moderni Lady ochrana proti korozi 01Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 2 - Moderni Lady ochrana proti korozi 02Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 3 - Moderni Lady ochrana proti korozi 03Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 4 - Moderni Lady ochrana proti korozi 04Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 5 - Moderni Lady ochrana proti korozi 05Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 6 - Moderni Lady ochrana proti korozi 06Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 7 - Moderni Lady ochrana proti korozi 07Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 8 - Moderni Lady ochrana proti korozi 08Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 9 - Moderni Lady ochrana proti korozi 09Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 10 - Moderni Lady ochrana proti korozi 10
Tato Vesta za sebou má půl roku na zimních ruských silnicích. Následky jsou přijatelné

Přesunout se tedy můžeme ke druhému exempláři, který je již rok a půl starý. Jeho majitel jej krátce po převzetí odřel na pravých zadních dveřích, nicméně s ohledem na stříbrnou barvu necítil potřebu opravy. Ani v tomto případě nedošlo na korozi. Netknuté zůstaly i spoje pod kapotou, u bloku motoru se ale již rez místy vyskytuje, tak jako třeba u bubnových brzd. Znovu ale není pomalu o čem mluvit. Na karoserii objevil jediný flíček ve spoji pod maskou chladiče, jak můžete znovu vidět níže.

Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 11 - Moderni Lady ochrana proti korozi 11Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 12 - Moderni Lady ochrana proti korozi 13Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 13 - Moderni Lady ochrana proti korozi 14Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 14 - Moderni Lady ochrana proti korozi 12
Rok a půl na silnicích je z hlediska koroze karoserie na této Vestě znát jen na jednom viditelném místě

Majitel třetího vozu pro změnu hovoří o dvou kamíncích, jež v listopadu loňského roku zaúřadovaly na karoserii. Od té doby vůz jezdil v Moskvě, kde se v zimě asi solí šetřit nebude. Vlastník Lady Vesta ale neopomíná ani na myčku, aby se soli zbavil. Výsledkem tak je zcela bezproblémový vůz, u kterého ovšem na druhou stranu nedošlo na tak důkladnou inspekci jako v předchozích dvou případech.

Jsme u čísla čtyři, jehož majitel loni na podzim nemalou měrou poškodil dveřní práh o obrubník. Jelikož jde o tu část vozu, která je v nejčastějším kontaktu se silničními nečistotami a také se sněhem či vodou, máme zde potenciálně velmi ohroženou oblast. Nicméně po zimě nebyly shledány žádné stopy po začínající korozi. K dispozici ale jsou pouze fotografie tohoto místa, u zbylých si musíme vystačit se svědectvím majitele.

Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 15 - Moderni Lady ochrana proti korozi 15Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 16 - Lada Vesta koroze pruzkum 01Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 17 - Lada Vesta koroze pruzkum 02
Ani poškozený práh nedává v souboji s korozí kůži lacino

Jsme ve finále, kdy si zákoutí modelu Vesta prohlédl expert, dle nějž je antikorozní ochrana Lady Vesta přibližně o 50 procent horší než u Kie Rio. V porovnání s čínskými vozy je ale na lepší úrovni. Problémem je prý hlavně to, že ruský sedan nemá dostatečně chráněné dutiny, do nichž může proniknout bahno či voda a odstartovat tak korozi.

Ve výsledku by si tedy majitelé měli dát pozor na ochranu různých spojů, částí podvozku či výfukového systému. Stejně tak je kvůli oněm zaneseným dutinám třeba častěji ostřikovat vůz zespod. Jinak jsou ale na tom moderní Lady vcelku dobře, což může být pro mnoho lidí překvapivé - minimálně u majitelů zvyklých na relativně rychle reznoucí auta stejné značky to tak je...

Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 18 - Moderni Lady ochrana proti korozi 16Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 19 - Moderni Lady ochrana proti korozi 17Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 20 - Moderni Lady ochrana proti korozi 18Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 21 - Moderni Lady ochrana proti korozi 19Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 22 - Moderni Lady ochrana proti korozi 20Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 23 - Moderni Lady ochrana proti korozi 21Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 24 - Moderni Lady ochrana proti korozi 22Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 25 - Moderni Lady ochrana proti korozi 23Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 26 - Moderni Lady ochrana proti korozi 24Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 27 - Moderni Lady ochrana proti korozi 25Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 28 - Moderni Lady ochrana proti korozi 26Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 29 - Moderni Lady ochrana proti korozi 27Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 30 - Moderni Lady ochrana proti korozi 28Reznou i moderní Lady? Podívejte se, co se našlo při zkoumání pěti aut - 31 - Moderni Lady ochrana proti korozi 29
Detailní prohlídka zánovního vozu nejlépe ukázala, jak Lada svá auta proti korozi chrání

Zdroj: Lada Online

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 10 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše