Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Trápí vás vedra ve městech? A nedopalky všude? Tento vynález má zamést s obojím
10.8.2017 | Marek Bednář | Přidat příspěvek
Nedopalky cigaret jsou dnes jen odpad, s nímž si není snadné poradit. Nyní vědci našli způsob, jak je využít. A zabít tím hned dvě mouchy.
Australští vědci objevili způsob, jak cigaretové nedopalky velmi efektivně recyklovat a zároveň pomoci městům od veder. Cigaretové nedopalky a silnice spolu většinou souvisí jen tak, že na silnicích a v jejich okolí se spousta „vajglů” válí, podle výzkumníků z univerzity RMIT by ale právě ony mohly usnadnit život všem obyvatelům měst.
Nedopalky běžných, strojově vyráběných cigaret jsou odpadem, který není biologicky odbouratelný a jehož rozložení zabere dobu v řádu let. Každý rok je přitom na celém světě vyprodukováno 1,2 milionu tun nedopalků. Kolik z nich končí v koších a kolik pohozených na zemi, se můžeme asi jen dohadovat.
Výzkumný tým na melbournské univerzitě RMIT má ovšem nápad, jak nedopalky recyklovat - míchat je s asfaltem a z výsledku vyrábět lepší silnice. „Obalili jsme nedopalky ve směsi bitumenu a parafínu, aby se z nich nemohly uvolňovat toxické látky. Pak jsme je smíchali s asfaltem a vyrobili pár vzorků,” říká dr. Abbas Mohajerani, šéf experimentu.
Dr. Mohajerani se zabývá hledáním udržitelné a zároveň praktické metody nakládání s nedopalky už několik let a vloni se stal světoznámým díky své práci, zaměřené na to, jak můžou pálené cihly s příměsí nedopalků šetřit energii. V souvislosti s asfaltem přišel se svým týmem na to, jak by mohly nedopalky v asfaltu snížit tepelnou vodivost silnic a tak zmírnit efekt tzv. tepelného ostrova ve městech.
Městský tepelný ostrov je efekt, ke kterému dochází pochopitelně ve městech, a to tam, kde je málo zeleně. Hlavní příčinou je překrytí trávy a vegetace asfaltem či budovami. Výsledkem je, že zejména v noci, ale i ve dne, je ve městech vyšší teplota než na venkově, kde je zeleně přirozeně více - asfalt déle drží teplo.
Silnice vyrobené ze směsi asfaltu a cigaretových nedopalků mají nižší tepelnou kapacitu oproti silnicím z běžného asfaltu, což znamená zmírnění efektu tepelného ostrova. A také, samozřejmě, snížení množství toxického odpadu z cigaretových nedopalků. Zatím neznámou je ovšem cena silnice s takovýmto povrchem oproti běžnému asfaltu, do které je nutno započítat i náklady na sběr nedopalků.
A také, jakou podporu by podobná řešení měla u orgánů rozhodujících o výstavbách nových silnic, příp. o komplexních opravách těch starých. Například v Praze, ale i v jiných českých městech, by potřebovala nový povrch obrovská spousta ulic. Jak rychle je něco podobného nasaditelné, je ovšem velkou otázkou.


Kdyby byl nedopalek zamíchán do asfaltu, zmírnil by efekt tepelného ostrova, říká výzkum
Zdroj: Research Gate
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” si ve sprintu s otočkou namazalo na chleba veškerou konkurenci, i když s ním nikdo neměl odvahu soutěžit
včera
Dražba cenných aut slavné aukční firmy se proměnila v demoliční derby poté, co jednomu z jejích řidičů „ujela noha”
6.11.2025
Nástupce tragicky zesnulého Kena Blocka se pochlubil novou brutalitou točící 9 500 otáček i s turbem, natočil s ním další Gymkhanu
5.11.2025
Nejnovější články
Nevídané: Renault rozprodává svou vlastní sbírku muzejních aut. Prý nepotřebuje peníze, jen místo
před 46 minutami
Mercedes ani 4 měsíce po zastavení výroby nedokáže rozprodat své nechtěné elektromobily, nabízí na ně slevy už přes 1 milion Kč
před 2 hodinami
Britové dokonali obrat. Místo konce spalovacích motorů chystají nové, nečekají jejich zaříznutí ani za 10 let
před 3 hodinami
Nissan si prodal střechu nad hlavou. Ze sídla, které bylo symbolem jeho úspěchu, je symbol úpadku, kde je jen hostem
před 5 hodinami
Ford má po prodělání 275 miliard Kč bez náhrady ukončit výrobu svého klíčového elektromobilu
před 6 hodinami
Živá témata na fóru
- Lampárna (stěžovatelna) 11.09. 09:13 - GeneHawkins
- Rychlodotazy 11.08. 23:43 - rutak11
- Má někdo zkušenost s nákupem ojetého auta z Německa přes malého dovozce? 11.08. 12:31 - jerry
- vyber motorky 11.08. 07:44 - řidičBOB
- Onboard videa 11.08. 07:43 - řidičBOB
- Detektory policejních radarů 11.07. 15:31 - pavproch
- Policejní kontroly a měření 11.07. 06:36 - řidičBOB
- Nástroj k nákupu auta (STK,SPZ,VIN) 11.06. 16:27 - jreh
