Reklama

Trápí vás vedra ve městech? A nedopalky všude? Tento vynález má zamést s obojím

Nedopalky cigaret jsou dnes jen odpad, s nímž si není snadné poradit. Nyní vědci našli způsob, jak je využít. A zabít tím hned dvě mouchy.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Trápí vás vedra ve městech? A nedopalky všude? Tento vynález má zamést s obojím

10.8.2017 | Marek Bednář | 5 příspěvků

Nedopalky cigaret jsou dnes jen odpad, s nímž si není snadné poradit. Nyní vědci našli způsob, jak je využít. A zabít tím hned dvě mouchy.

Australští vědci objevili způsob, jak cigaretové nedopalky velmi efektivně recyklovat a zároveň pomoci městům od veder. Cigaretové nedopalky a silnice spolu většinou souvisí jen tak, že na silnicích a v jejich okolí se spousta „vajglů” válí, podle výzkumníků z univerzity RMIT by ale právě ony mohly usnadnit život všem obyvatelům měst.

Nedopalky běžných, strojově vyráběných cigaret jsou odpadem, který není biologicky odbouratelný a jehož rozložení zabere dobu v řádu let. Každý rok je přitom na celém světě vyprodukováno 1,2 milionu tun nedopalků. Kolik z nich končí v koších a kolik pohozených na zemi, se můžeme asi jen dohadovat.

Výzkumný tým na melbournské univerzitě RMIT má ovšem nápad, jak nedopalky recyklovat - míchat je s asfaltem a z výsledku vyrábět lepší silnice. „Obalili jsme nedopalky ve směsi bitumenu a parafínu, aby se z nich nemohly uvolňovat toxické látky. Pak jsme je smíchali s asfaltem a vyrobili pár vzorků,” říká dr. Abbas Mohajerani, šéf experimentu.

Dr. Mohajerani se zabývá hledáním udržitelné a zároveň praktické metody nakládání s nedopalky už několik let a vloni se stal světoznámým díky své práci, zaměřené na to, jak můžou pálené cihly s příměsí nedopalků šetřit energii. V souvislosti s asfaltem přišel se svým týmem na to, jak by mohly nedopalky v asfaltu snížit tepelnou vodivost silnic a tak zmírnit efekt tzv. tepelného ostrova ve městech.

Městský tepelný ostrov je efekt, ke kterému dochází pochopitelně ve městech, a to tam, kde je málo zeleně. Hlavní příčinou je překrytí trávy a vegetace asfaltem či budovami. Výsledkem je, že zejména v noci, ale i ve dne, je ve městech vyšší teplota než na venkově, kde je zeleně přirozeně více - asfalt déle drží teplo.

Silnice vyrobené ze směsi asfaltu a cigaretových nedopalků mají nižší tepelnou kapacitu oproti silnicím z běžného asfaltu, což znamená zmírnění efektu tepelného ostrova. A také, samozřejmě, snížení množství toxického odpadu z cigaretových nedopalků. Zatím neznámou je ovšem cena silnice s takovýmto povrchem oproti běžnému asfaltu, do které je nutno započítat i náklady na sběr nedopalků.

A také, jakou podporu by podobná řešení měla u orgánů rozhodujících o výstavbách nových silnic, příp. o komplexních opravách těch starých. Například v Praze, ale i v jiných českých městech, by potřebovala nový povrch obrovská spousta ulic. Jak rychle je něco podobného nasaditelné, je ovšem velkou otázkou.

Trápí vás vedra ve městech? A nedopalky všude? Tento vynález má zamést s obojím - 1 - asfalt s nedopalky vyzkum ilu 01Trápí vás vedra ve městech? A nedopalky všude? Tento vynález má zamést s obojím - 2 - asfalt s nedopalky vyzkum ilu 02
Kdyby byl nedopalek zamíchán do asfaltu, zmírnil by efekt tepelného ostrova, říká výzkum

Zdroj: Research Gate

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 5 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše