Reklama

Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový

Bizarní výsledky má čerstvě zveřejněná statistika vývozů aut z USA. Vůbec nejvíce aut totiž z Ameriky nevyváží žádná z tamních obřích automobilek.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový

14.2.2018 | Petr Prokopec | 6 příspěvků

Bizarní výsledky má čerstvě zveřejněná statistika vývozů aut z USA. Vůbec nejvíce aut totiž z Ameriky nevyváží žádná z tamních obřích automobilek.

Během uplynulých týdnů jsme se několikrát ohlíželi za loňským rokem a výsledky jednotlivých automobilky. Víme tedy, že jak koncern VW, tak aliance Renault-Nissan naznačují, že právě jejich strana má právo na automobilový trůn. Pravda je nejspíše na straně francouzsko-japonský konglomerát, kterému nemalou měrou pomohlo Mitsubishi. Tedy značka, která na českém trhu skoro není vidět, přesto však po celém světě dokázala prodat přes milion aut.

Dnes ovšem naši pozornost nezaujal globální trh, nýbrž Amerika. Na světě jsou totiž data o vývozu aut ze země. A jsou více než překvapivé, neboť do čela pelotonu se nepostavila žádná klasická zámořská značka. Ostrouhal tedy Ford, stejně jako koncerny General Motors a Fiat Chrysler Automobiles, všechno obří automobilky americké provenience. Všem totiž rybník vypálilo BMW, které máme zafixované jako německou a tedy logicky evropskou automobilku.

BMW ovšem nemá továrny jen ve své domovině, ale po celém světě, Spojené státy nevyjímaje. Závod ve Spartanburgu je sice jediný na severoamerickém kontinentu, nicméně právě tam se vyrábí všechna SUV značky s výjimkou modelů X1 a X2. A jelikož právě po vozech s vyšší stavbou karoserie je ve světě obrovský hlad, není nakonec překvapivé, že BMW je největším automobilovým exportérem USA.

Abychom přitom zbytečně nechodili okolo horké kaše, rovnou zmíníme, že značka loni ve Spartanburgu vyrobila 371 284 aut - tedy zhruba 1 400 denně. Z této porce přitom 272 346 vozů, což představuje přibližně 70 procent veškeré produkce, zamířilo ze země ven. Vetšinou přitom Státy opustily skrze nedaleko ležící přístav v Charlestonu, kde dosáhly kumulované hodnoty 8,75 miliard dolarů (cca 179,4 mld. Kč).

Stran toho ovšem BMW využilo také přístavů v Georgii či na Floridě, na tyto lokality ale připadá souhrnně pouze 13 procent veškerého vývozu. Vůbec se tak nelze divit náměstku ministra obchodu Bobby Hittovi, že Jižní Karolínu, kde se Spartanburg a Charleston nalézají, označuje za „národního lídra v oblasti vývozu zkompletovaných aut“. Na tento stát totiž připadá 16 procent celkového exportu. Kdo by byl býval řekl, že se o to zaslouží stále z globálního pohledu stále relativně malá německá automobilka...

Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový - 1 - BMW Spartanburg 2018 export 01Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový - 2 - BMW Spartanburg 2018 export 02Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový - 3 - BMW Spartanburg 2018 export 03Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový - 4 - BMW Spartanburg 2018 export 04Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový - 5 - BMW Spartanburg 2018 export 05Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový - 6 - BMW Spartanburg 2018 export 06Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový - 7 - BMW Spartanburg 2018 export 07Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový - 8 - BMW Spartanburg 2018 export 08Tipnete si, která firma vyváží nejvíc aut z USA? Není to GM, Ford, nikdo takový - 9 - BMW Spartanburg 2018 export 09
BMW má sice v Americe pouze jednu továrnu, i ta ovšem stačila na zisk koruny mezi americkými vývozci

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 6 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama