Reklama

Ujíždějící řidiče jde vážně zastavit bez honiček. Nová americká zbraň funguje

Je to řešení drahé a nikoli bez nevýhod, ale může být velmi efektivní a zbavit nás zbytečných, nebezpečných honiček za plného provozu.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Ujíždějící řidiče jde vážně zastavit bez honiček. Nová americká zbraň funguje

29.9.2017 | Marek Bednář | 18 příspěvků

Je to řešení drahé a nikoli bez nevýhod, ale může být velmi efektivní a zbavit nás zbytečných, nebezpečných honiček za plného provozu.

Nebezpečností honiček jsou si vědomi všichni zúčastnění, ovšem přesto k nim pořád dochází, často se zbytečnými oběťmi z řad nevinných přihlížejících. O jedné možnosti, jak jim předejít, jsme kdysi psali. Je jí zařízení, které na ujíždějící auto vystřelí „šipku” s GPS. Ta se na vůz přilepí a policie ho tak může sledovat zpovzdálí.

Funguje jednoduše - když si pronásledovaný myslí, že už policii „setřásl”, logicky se snaží zpomalit a splynout s davem. Zhruba před rokem se jeden okrsek v Ohiu také rozhodl tuto novinku vyzkoušet. Od firmy StarChase, která je nabízí, ji koupil a nainstaloval na některá auta. A nyní ji poprvé vyzkoušel v praxi, a to úspěšně.

Nejmenovaný policista přistihl člověka, později identifikovaného jako Johna Bartletta, hrabat se v popelnici. Vyzval ho, aby toho nechal, ovšem onen člověk vytáhl na policistu zbraň, nastoupil do svého auta a ujel. Policista se tedy jal Bartletta pronásledovat a jelikož byl jeho vůz vybaven systémem od StarChase, vystřelil na ujíždějící auto onu GPS-šipku. Pak přímého pronásledování zanechal.

Policie pak Bartletta sledovala pomocí GPS a po nějaké době ho pomocí zastavovacího pásu s hroty zastavila. Nedošlo k žádné nehodě či zranění a i skutečná honička mohla být jen velmi krátká. Jak dlouho policistovi trvalo vystřelit šipku, nicméně nevíme.

Nasazení této technologie v masovém měřítku na policejní vozy nejen v USA, ale i v Evropě, samozřejmě brání cena. Jedna GPS-šipka stojí zhruba 250 dolarů (cca 5 500 Kč) a systém včetně instalace pro jedno auto přijde na 5 000 dolarů (111 tisíc Kč). A pochopitelně, není zaručeno, že se policista trefí na první pokus, že se šipka skutečně přilepí nebo že neodpadne za jízdy.

Nemáme žádné video ani fotografie z konkrétního zásahu, můžeme ale posloužit obrázky a dvěma staršími snímky, které funkci StarChase velmi dobře popisují. Systém samotný tedy nový není, ale poprvé se dozvídáme o jeho úspěšném ostrém nasazení. Jak vidno, přesně s kýženým výsledkem...

Ujíždějící řidiče jde vážně zastavit bez honiček. Nová americká zbraň funguje - 1 - starchase gps tracker 01Ujíždějící řidiče jde vážně zastavit bez honiček. Nová americká zbraň funguje - 2 - starchase gps tracker 02Ujíždějící řidiče jde vážně zastavit bez honiček. Nová americká zbraň funguje - 3 - starchase gps tracker 03Ujíždějící řidiče jde vážně zastavit bez honiček. Nová americká zbraň funguje - 4 - starchase gps tracker 04Ujíždějící řidiče jde vážně zastavit bez honiček. Nová americká zbraň funguje - 5 - starchase gps tracker 05Ujíždějící řidiče jde vážně zastavit bez honiček. Nová americká zbraň funguje - 6 - starchase gps tracker 06Ujíždějící řidiče jde vážně zastavit bez honiček. Nová americká zbraň funguje - 7 - starchase gps tracker 07
StarChase skutečně funguje, vyzkoušela policie v Ohiu

Zdroj: Jalopnik

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše