Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště

Stříkat silnice vodou v dešti zni jako sušit poušť, v Rusku je to ale běžná praxe. Zjevně zbytečnou činnost se odpovědné osoby snaží obhájit, argumentace je ale dost absurdní.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště

14.8.2019 | Mirek Mazal

Stříkat silnice vodou v dešti zni jako sušit poušť, v Rusku je to ale běžná praxe. Zjevně zbytečnou činnost se odpovědné osoby snaží obhájit, argumentace je ale dost absurdní.

Řada Rusů zaznamenala v poslední době na moskevských silnicích zvláštní jev. Zejména řidiči byli překvapeni, když za deštivého počasí potkali v ulicích oranžové cisterny kropící vozovky. Něco takového je běžné za suchého a horkého počasí - postřik vodou na chvíli ochladí ulice města, sníží prašnost a v neposlední řadě zbaví silnice části nečistot. Ale dělat něco takového v dešti? To nedává smysl, dešťová voda dělá něco takového sama.

Člověka v první chvíli napadne, že jen začalo pršet a pracovník technických služeb zapomněl zařízení vypnout, ale pokud něco takového zaznamenáte opakovaně, víte, že to tak není. Náměstek moskevského primátora obhospodařující bydlení a veřejné služby Peter Biryukov nyní v rozhovoru pro ruská média přiznal, že i v deštivém počasí jsou takto silnice skutečně ošetřovány záměrně. Program plošného mytí veřejných prostranství probíhá v jakémkoliv počasí a údajně lépe čistí špinavé město.

Pravý důvod plýtvání veřejnými prostředky to nebude, politik se ale snažil zkušeně fabulovat. „I když prší, je na komunikaci nepořádek a zbytkové nečistoty začínají vlhnout. Omytí vodním proudem čistí ulici účinněji,“ vypověděl před novináři. Očista v dešti je podle něj také mnohem efektivnější i úspornější než za slunečného a suchého počasí. Biryukov zmínil slova o bezpečnosti a zdraví lidí, nezapomněl dodat originální poznámku, že také při praní prádla se nejprve vše namočí a poté teprve začíná prací cyklus.

Zní to zajímavě, problém ale je, že mu to nikdo nevěří. Teoreticky je možné silnice za deště lépe omýt, praktický efekt bude ale omezený a další přínosy ostřiku se vytrácí zcela. Není divu, že náměstek primátora metodu plánovaného stříkání v průtrži mračen nazval „moskevským vynálezem”, nikoho jiného taková věc nenapadla.

Nejvyšší hlava města s postupem souhlasí a ignoruje nářky kritiků a motoristů stižených zácpami za pomalými stříkačkami. Sisyfovská práce bude s daleko větší pravděpodobností „malá domů”, tedy zdroj dodatečných příjmů pro poskytovatele služeb, který se pak rozdělí s lidmi z vedení města. Takové věci se jistě dějí i u nás, dotyční se je ale aspoň snaží skrývat, tady vše probíhá přímo před zraky všech. A politici to dokonce veřejně hájí k hořkému pobavení zástupců domácích i zahraničních médií...


Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 1 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 01Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 2 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 02Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 3 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 03Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 4 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 04Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 5 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 05Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 6 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 06Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 7 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 07Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 8 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 08Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 9 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 09Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 10 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 10Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 11 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 11Politik se pokusil vysvětlit, proč v Moskvě auta kropí silnice i za deště - 12 - Rusove omyvaji ulice v desti foto 12
Rusové v Moskvě ve velkém stříkají vozu na již mokré silnice, prý je to originální metoda čištění

Zdroj: Gazeta

Mirek Mazal

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama