Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Už se ví, proč vzácné Porsche za desítky milionů prodávali na aukci takto bourané
30.8.2018 | Petr Prokopec
Vypadalo to zvláštně, jako snaha na sebe upozornit za každou cenu. Však na takových aukcích se auta obvykle prodávají v dokonalém stavu, tak proč zrovna tohle ne? Skutečný důvod je docela bizarní.
Před několika málo dny zaujalo naši pozornost Porsche 959. Na tom by na jedné straně nebylo nic až tak překvapivého, přeci jen jde o jednu z největších legend, kterými automobilka z Zuffenhausenu obdařila tento svět. Stejně tak vlastně nebyla podivná ani zmínka o nadcházející aukci daného exempláře. Co ovšem již zarazit mohlo, to byl jeho stav - vůz měl totiž nabouranou příď. Docela nás tedy zajímalo, co majitele dohnalo k tomu, aby jej v aukci nabídl v nepříliš oslnivé kondici, však opravit by jej mohl za zlomek jeho hodnoty.
Nově máme k dispozici informace, stejně jako snímky, které dokazují, že dosavadní vlastník rozhodně neplánoval nabízet zájemcům jeden z nejdražších vraků na světě a získat si tak pozornost médií. Jeho původní záměr byl vlastně zcela protichůdný - do aukce totiž mířil kousek, který od svého vzniku v roce 1987 najel pouhých 5 884 kilometrů. Pokud si přitom uvědomíme, že taková auta bylo třeba docela složitě zajíždět, než jste mohli okusit jejich plný potenciál, pak se v podstatě jednalo o ideálně připravené auto.
Když přitom Porsche 959 opouštělo svůj domov, bylo zcela v pořádku. Naneštěstí však během převozu do Pebble Beach, kde aukce probíhala, došlo k odháknutí přívěsu od tažného vozidla. Následoval náraz přívěsu do stromu, což vyústilo rovněž v poškození zuffenhausenského hypersportu své doby. Tuto informaci již potvrdil i zástupce aukčního domu Mecum, který měl prodej i převoz na starosti. Veškerá vina tedy logicky padá na bedra této společnosti.
Zajímalo by nás přitom, jakou sumu vyplatila majiteli pojišťovna. Rozhodně ale nepůjde o malou částku, byť se vůz i v poškozeném stavu prodal za nemalých 467 500 USD (cca 10,4 milionu korun). Zahrnuty jsou v to ovšem veškeré poplatky, na účet vlastníka tak zamířilo „jen“ 425 tisíc dolarů (9,46 mil. Kč). To ovšem neodpovídá odhadu síně Mecum, jež tipovala, že by Porsche 959 mohlo vynést až 550 000 USD (12,2 mil. Kč).
Co je ovšem podstatnější, odklepnutá částka zdaleka neodpovídá sumám, za něž kupé s plochým šestiválcem běžně mění majitele. Jeden z 294 vyrobených exemplářů ve specifikaci Komfort byl totiž letos v Monaku prodán za 973 845 USD (21,67 milionu korun), další pak v Arizoně vydražili za 1,16 milionu dolarů (25,82 mil. Kč). V obou případech šlo přitom o vozy s mnohem větším nájezdem, byť na druhou stranu nikterak poškozené.
S ohledem na stále vyšší ceny klasických aut je tak dost dobře možné, že majitel přišel díky chybě přepravce klidně i o nějakých 15 až 20 milionů korun. Vůbec by nás tedy nakonec neudivilo, kdyby celá záležitost měla ještě nějakou soudní dohru. Stejně tak ostatně bude zajímavé sledovat, zda se toto Porsche 959 objeví na aukci znovu, samozřejmě již po nákladné renovaci. Pak by se nejlépe ukázalo, o kolik peněz majitel přišel.
Porsche 959 Komfort mířilo do aukce nepoškozené, během cesty však došlo na uvolnění přívěsu a náraz do stromu
Vůz tak byl prodán v nepříliš lichotivém stavu, což jeho cenu srazilo na méně než polovinu aktuální hodnoty
Bleskovky
- 11 let staré Porsche málem vytřelo s nejnovějšími hybridními sporťáky Ferrari a Lamborghini. Není to ostuda?
včera - Špatný den v práci? 24letý zaměstnanec roztřískal při projížďce Ferrari za 76 milionů Kč, splácet ho může po zbytek života
23.4.2024 - V Polsku po nehodě vzplanul luxusní elektromobil tak, že ho po chvíli nepoznal ani majitel, po uhašení se vzňal znovu
21.4.2024
Nové na MotoForum.cz
- Pre Jerez včera 15:00
- Senzace: Bimota v SBK 2025 s továrním týmem Kawasaki včera 13:00
- Časový program Gran Premio Estrella Galicia 0,0 de España včera 10:00
- Vostatek po Assenu: „ Na suché trati jsem se cítil silný, na mokré to nešlo“ 24.4.2024
- Začalo letošní MS-Side 24.4.2024
Nejnovější články
- BMW začalo majitelům nabízet „rodný list” jejich starších aut, cena i způsob objednání berou slova z úst
před 10 hodinami - Šéf Bosche najednou říká, že elektromobily budou za pár let kupovat skoro všichni, ještě před měsícem tvrdil opak
před 11 hodinami - Se sportovními Peugeoty je amen, říká šéfka značky, po současné 508 PSE už přijde jen prázdnota
včera - 11 let staré Porsche málem vytřelo s nejnovějšími hybridními sporťáky Ferrari a Lamborghini. Není to ostuda?
včera - VW zcela mění designový styl. Místo nudy sází na odvahu, vyjít vstříc chce největšímu trhu světa
včera
Živá témata na fóru
- Audi A6 C7 převodovky 04.25. 23:27 - Milanito
- Dříve M135i, nyní ///M2 04.25. 23:10 - M.Z.
- Onboard videa 04.25. 23:07 - Lachende Bestien
- Tiguan 2.0TSI 6MT 4x4 Sport&Style 04.25. 20:34 - M.Z.
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 04.25. 19:05 - řidičBOB
- Fiat a vše kolem nich 04.25. 18:24 - Brus
- IT poradna 04.25. 10:15 - pavproch
- Lampárna (stěžovatelna) 04.24. 15:55 - řidičBOB