Reklama

V Nizozemsku postavili silnici, která hraje hudbu. A diví se, že o ní nikdo nestojí

Je skoro k nevíře, že taková věc vůbec někoho napadla. A ještě těžší je uvěřit údivu autorů, že jejich nápad znechutil všechny okolo.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

V Nizozemsku postavili silnici, která hraje hudbu. A diví se, že o ní nikdo nestojí

11.4.2018 | Mirek Mazal | 2 příspěvky

Je skoro k nevíře, že taková věc vůbec někoho napadla. A ještě těžší je uvěřit údivu autorů, že jejich nápad znechutil všechny okolo.

Jednotvárný zvuk od silnice obtěžoval obyvatele malé vesnice Jelsum v regionu Frísko. Radní tedy vymysleli netradiční způsob, který měl občanům zajistit klidnější bydlení - rozhodli se předělat cestu na hudební nástroj svého druhu. Myšlenka kupodivu prošla hlasováním a představitelé nechali vyrobit „hrající silnici”.

Princip jejího fungování je jednoduchý. Na silnici jsou použity čáry od nás známé z dálnic, které varují před opuštěním jízdního pruhu. Tady jsou patřičně zvrásněné, dlouhé a rozmístěné, aby při přejetí vydávaly tóny různých výšek a délek. A když postupně přejedete všechny z nich, silnice „zahraje” hymnu Fríska, jak můžete slyšet i na videu níže.

Ideální cestovní rychlost pro tu správnou melodii prý činí 60 km/h, což mělo zklidnit dopravu - lidé měli v touze slyšet hymnu správně jezdit pomalu. Snad dobře míněná, ale jinak dost zoufalá snaha zklidnit provoz výměnou za hudební vystoupení se ale minula účinkem - řidiči mohou volit jinou cestu a pokud zvolí tu „správnou”, Jelsum snadno zaplaví směs poněkud nelibozvučných tónů. Stačí, aby jelo více aut za sebou jedno nebo schválně jelo rychleji, „aby to neznělo”.

„Minulou sobotu v noci taxíky jezdily z Leeuwardenu do Stiens a zpět. Pokoušely se přejet bílé pruhy co nejrychleji a tím pádem se celou noc rozléhala zrychlená verze hymny,“ stěžovala si obyvatelka obce. O novinku tak nestojí řidiči ani obyvatelé - zastupitelstvo se diví, ale logicky přemýšlí, že podivné opatření zase zruší.

Dodejme, že ve světě se už dříve objevily podobné silnice, ale vždy byly logicky mimo obydlené části, například v Kalifornii nebo v Novém Mexiku. Nizozemci to zkusili jinak a nedá se říci, že by uspěli...

V Nizozemsku postavili silnici, která hraje hudbu. A diví se, že o ní nikdo nestojí - 1 - Okresni silnice v Nizozemsku zahraje hymnu 01V Nizozemsku postavili silnici, která hraje hudbu. A diví se, že o ní nikdo nestojí - 2 - Okresni silnice v Nizozemsku zahraje hymnu 02V Nizozemsku postavili silnici, která hraje hudbu. A diví se, že o ní nikdo nestojí - 3 - Okresni silnice v Nizozemsku zahraje hymnu 03V Nizozemsku postavili silnici, která hraje hudbu. A diví se, že o ní nikdo nestojí - 4 - Okresni silnice v Nizozemsku zahraje hymnu 04V Nizozemsku postavili silnici, která hraje hudbu. A diví se, že o ní nikdo nestojí - 5 - Okresni silnice v Nizozemsku zahraje hymnu 05V Nizozemsku postavili silnici, která hraje hudbu. A diví se, že o ní nikdo nestojí - 6 - Okresni silnice v Nizozemsku zahraje hymnu 06
Kontraproduktivní opatření upozorňuje na každé auto, které svým kolem najede na hrubý povrch upravené silnice. Tohle prostě nemohlo funrovat...

Zdroje: Persbureau Noord Nederland,Autoblog

Mirek Mazal

Další zajímavé články:

Diskuze 2 příspěvky

Reklama

Autobazar

zobrazit vše