Home > Rubriky a sekce > Zajímavosti > Článek
Ven se dostal dopis, kterým Ford odmítá zákazníkům prodat auto za 11 milionů Kč
30.3.2019 | Petr Prokopec
Máte-li pocit, že mít 11 milionů korun na nové auto znamená možnost pořídit si skoro cokoli, pak bohužel, některé automobilky si své zákazníky vybírají. A Ford patří mezi ně.
Automobilový sběratel David Lee proslul především jako člověk, jemuž Ferrari odmítlo prodat limitovaný model LaFerrari v obou jeho verzích. A to přesto, že vlastní jednu z nejpůsobivějších sbírek vzpínajících se koníků na světě. Automobilka s modrým oválem ve znaku však vůči němu již nebyla tak odmítavá. Lee se dnes na svém účtu na Instagramu pochlubil tím, že mu byl přidělen jeden z exemplářů Fordu GT. Těch bude celkově vyrobeno 1 350 kusů, i když původně automobilka počítala pouze s produkcí 500 vozů.
Zájem byl však enormní, Fordu se i přes cenu přesahující 11 milionů korun sešlo více než sedm tisíc žádostí. Ovšem i když byl výrobní plán následně zvýšen na dvojnásobek, k uspokojení všech zájemců to i tak nestačilo. Člověk by čekal, že automobilka výrobu dále rozšíří a bude počítat miliardy, ale realita je jiná - na podzim bylo oznámeno, že dojde na ještě na výrobu dalších 350 exemplářů, tím ale vše hasne. Zároveň bylo 8. listopadu rozjeto nové kolo podávání žádostí, na které zájemci měli třicet dnů. Na internetu museli vyplnit opravdu podrobnou žádost zkoumající jejich majetek i aktivity.
Co přesně přitom modrý ovál zajímalo? Třeba to, zda zájemci vlastní předchozí Ford GT či kolikrát s ním byli na okruhu. Kromě toho se měli pochlubit i tím, zda do jejich sbírky spadá další model značky či případně dceřiného Lincolnu. Tím dotazy nekončí, značka by totiž dále ráda věděla, jestli vlastníte účet na sociálních sítích a kolik máte fanoušků. A skrývat byste před ní neměli ani charitativní činnost, přičemž pokud žádnou neprovozujete, je načase s ní začít.
Ani podrobné vyplnění dotazníku samozřejmě automaticky nenese ovoce, tedy v tomto případě jedno z mála nových GT. Zajímavější je ovšem skutečnost, že i když po vás Ford požaduje několik desítek minut času při lovení odpovědí a dá se předpokládat, že do kontaktu takto přijde s velmi zámožnými lidmi, kterým by mohl prodat alespoň něco jiného, se zamítnutím vaší žádosti se příliš nepáře. Na několika řádcích vám pouze poděkuje za váš zájem a oznámí, že poptávka převyšuje nabídku. A že právě vy spadáte mezi lidi, na které se nedostane. To je vše, žádný dárek, pozornost, pozvání do továrny či na nějakou akci, kde bude možné GT alespoň projet, nic takového.
Poměrně nedůstojný proces spojený s tímto supersportem se tak odehrává pomalu od začátku do konce. Nechceme Fordu radit, co by měl s odmítnutými zájemci dělat, ale kdyby jim kupříkladu nabídl speciální verzi Mustangu, již by si mohli koupit za zvýhodněnou cenu, jisté by získal více, minimálně by upevnil zákaznickou loajalitu.
Nic takového se ovšem neděje, automobilka by tak měla počítat s novou vlnou kritiky. A něco takového se zrovna tomuto výrobci, jenž ztrácí plusové body kvůli sérii chybných rozhodnutí po celém světě, rozhodně nehodí do krámu. S nápravou ale nepočítáme, ostatně zamítací dopisy již byly rozeslány. Stejně jako se vybraní zákazníci, mezi něž patří zmiňovaný Lee, již dozvěděli, že mohou začít přemýšlet nad svou vysněnou konfigurací.
Doslovný přepis zamítacího dopisu, který Ford poslalzájemci o GT
Drahý Phile,
děkujeme vám za zájem o Ford GT i nadšení s ním spojené.
Bohužel, poptávka přesáhla naši omezenou produkci a my nebudeme schopni váš požadavek vyřídit
Ještě jednou děkujeme, že vášeň projevenou směrem k Fordu a Fordu GT.
S pozdravem
Tým Fordu GT












Ford GT bude nakonec vyroben v 1 350 kusech. Značka přitom zájemce lustruje do posledního detailu, s odmítnutím si ale přílišnou práci nedává
Zdroj: Jalopnik
Bleskovky
„Trapič supersportů” prohnal po nejnáročnějším okruhu světa 184koňové auto. A náramně se bavil, i když byl vlastně pomalý
včera
Když hoří desítky elektrických aut, tohle je jediná fotka, kterou zveřejní hasiči, aby někdo náhodou neviděl, co vlastně hořelo
včera
Nadšenec s pomocí průhledné trubice ukázal, jak to vypadá uvnitř dieselového motoru za chodu, jak spaluje palivo bez svíček
8.6.2026
Nejnovější články
Audi po čase představilo docela normální nové auto, vlastně stačilo toho moc neměnit
před 2 hodinami
Němec natankoval starý VW Passat 1,9 TDI až po okraj naftou a zkusil, kam dojede. Značka najednou hlásila: „polární kruh”
před 3 hodinami
Největší německá půjčovna elektromobilů je v insolvenci, sama přiznává, že se zaměřila na nesmyslná auta
před 5 hodinami
Američané zjevně našli cestu, jak se zbaví aut, která v USA nikdo nekupuje: Vyvezou je do Evropy
včera
Evropský automobilový průmysl se rozkládá s tím německým v čele, varuje EY. A je v tom sám, nikde jinde ve světě netřou takovou bídu
včera
Živá témata na fóru
- S větrem ve vlasech.... 06.10. 10:42 - pavproch
- Výběrové RZ - kdo má lepší úlovek? 06.10. 10:29 - pavproch
- Audi klub - pro ty, co chteji Auto 06.09. 14:18 - Předseda
- Dříve M135i, nyní ///M2 06.09. 08:58 - Eda
- Sraz AutoForařů na Nurburgring Nordschleife 06.08. 15:36 - Vrooom
- Policejní kontroly a měření 06.08. 12:40 - Truck Daškam
- Onboard videa 06.07. 21:08 - řidičBOB
- Banky, peníze, finance, investice... 06.07. 13:49 - pavproch
