VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze?

Nejprogresivnější výrobci aut se dnes při vývoji nových aut přiklánějí spíše k pokročilým počítačovým simulací, VW přes investoval miliardy „kamenného krámu“.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze?

7.11.2017 | Petr Prokopec | 3 příspěvky

Nejprogresivnější výrobci aut se dnes při vývoji nových aut přiklánějí spíše k pokročilým počítačovým simulací, VW přes investoval miliardy „kamenného krámu“.

Je větrný tunel ještě dnes k něčemu? Možná si říkáte, co je to za hloupou otázku, vždyť jde o nedílnou součást vývoje aut. V současné době by navíc jeho význam měl být ještě větší než v minulosti, neboť důraz je kladen zejména na snížení spotřeby. Toho lze dosáhnout dokonalou aerodynamikou, jež se ladí právě ve větrných tunelech. Či spíše bychom měli říci, že tomu tak donedávna skutečně bylo, momentálně však stále větší roli přebírají počítače.

Mluvili jsme o tom již v souvislosti s větrným tunelem Ferrari, který vyšel na čtvrt miliardy korun. Mohlo by se zdát, že je mu k ničemu, italská automobilka stejně jako mnozí další výrobci užívá program Powerflow od společnosti Exa, který obtékání vzduchu umožňuje zkoumat v digitálním světě. Ferrari možná ještě tunel použije kvůli ověření platnosti výpočtů, Tesla nebo Jaguar už ale neobtěžují ani tím. „Už u XE jsme neprováděli žádná ověření aerodynamiky ve větrném tunelu a nepostavili jsme jediný prototyp, který by měl k tomuto účelu sloužit,” říkají na adresu vývoje nových aut Britové.

Ve světle těchto faktů je tedy překvapivé, že se novým větrným tunelem pochlubil i Volkswagen. I ten používá program firmy Exa využívá. Navíc jeho účet už dva roky zatěžuje dieselový skandál, v jehož důsledku utahuje šrouby na všech myslitelných místech. Na první pohled je tak skoro nepochopitelné, že značka investovala 100 milionů Eur (cca 2,6 mld. Kč) právě do stavby nového tunelu.

Pokud se ovšem na projekt podíváme v širších souvislostech, možná bude dávat smysl. Počítačové simulace totiž nejsou vše, zvláště v době, kdy dochází ke změně metodiky měření spotřeby, která má nyní více reflektovat reálný svět. Volkswagen navíc oznámil, že hodlá do konce dekády kompletně modernizovat své portfolio a zároveň vyrukovat s novými vozy - značka tak aktuálně pracuje na více než 50 novinkách.

Nové vývojové centrum, jehož součástí větrný tunel je a které se rozprostírá na 8 800 metrech čtverečních ve Wolfsburgu, tak bude na 100 % součástí této modernizace a expanze. Podle automobilky určí aerodynamický koeficient vozu za pouhých 20 minut, zatímco pokročilé počítačové kalkulace by zabraly několik dní. Navíc lze takto detekovat i různé problémy, jež by počítače beroucí v potaz pouze modely neodhalily.

Uvnitř tunelu lze simulovat vítr o rychlosti až 250 km/h, stejně jako může VW nastavit různé teplotní podmínky v rozmezí -30 až +60 stupňů Celsia. Tím ale benefity nekončí, zároveň lze přidat i sněžení, déšť či až 95procentní vlhkost. Provoz tunelu je přitom nebývale tichý, při simulaci větru o rychlosti 160 km/h navenek generuje pouze 65 decibelů.

Můžeme pak jen dodat, že práce na tunelu odstartovaly v červnu 2014, s ohledem na rozlehlost centra se tedy jedná o pořádný kalup. To ale ve výsledku nepřekvapí, neboť tunel má hrát velkou roli při vývoji elektrifikovaných vozů, kterých chce celý koncern přivést na trh během pár let hned tři desítky. Můžeme tedy jen očekávat, že služeb nového centra budou využívat i další koncernové značky.

VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 1 - VW novy vetrny tunel 01VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 2 - VW novy vetrny tunel 02VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 3 - VW novy vetrny tunel 03VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 4 - VW novy vetrny tunel 04VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 5 - VW novy vetrny tunel 05VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 6 - VW novy vetrny tunel 06VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 7 - VW novy vetrny tunel 07VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 8 - VW novy vetrny tunel 08VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 9 - VW novy vetrny tunel 09VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 10 - VW novy vetrny tunel 10VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 11 - VW novy vetrny tunel 11VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 12 - VW novy vetrny tunel 12VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 13 - VW novy vetrny tunel 13VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 14 - VW novy vetrny tunel 14VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 15 - VW novy vetrny tunel 15VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 16 - VW novy vetrny tunel 16VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 17 - VW novy vetrny tunel 17VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 18 - VW novy vetrny tunel 18VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 19 - VW novy vetrny tunel 19VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 20 - VW novy vetrny tunel 20VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 21 - VW novy vetrny tunel 21VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 22 - VW novy vetrny tunel 22VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 23 - VW novy vetrny tunel 23VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 24 - VW novy vetrny tunel 24VW se pochlubil novým větrným tunelem. Nejsou to ale jen vyhozené peníze? - 25 - VW novy vetrny tunel 25
Volkswagen se pochlubil novým větrným tunelem za 2,6 miliardy korun. Prý má být daleko rychlejší než počítačové simulace, navíc značce ušetří nemalé peníze replikací různého prostředí, za kterým nebude muset cestovat

Petr Prokopec

Diskuze 3 příspěvky

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama