- -

Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání

Proslul jako úspěšný automobilový závodník, i když o něm do jeho 44 let nikdo neslyšel. Vyhrál 101 závodů než se provalilo, z čeho žije jeho tým.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání

16.4.2017 | Petr Miler | 1 příspěvek

Proslul jako úspěšný automobilový závodník, i když o něm do jeho 44 let nikdo neslyšel. Vyhrál 101 závodů než se provalilo, z čeho žije jeho tým.

Je to do značné míry podobný příběh jako ten, který jsme vám předestřeli v lednu, akorát je místo 80. let minulého století zasazen do současnosti. Tehdy byla řeč o Randym Lanierovi, úspěšném americkém závodním jezdci, který s vlastním týmem bez sponzorů porážel i tovární stroje. Nešlo přitom o dílo jeho řidičské či konstruktérské geniality, ani neschopnosti sehnat ony sponzory, on je prostě nepotřeboval a přesto mohl mít tu nejlepší techniku - tým živil z peněz získaných pašováním narkotik do Spojených států. A měl jich tolik, že pro něj nebyl problém investovat do závodění více než týmy, za kterými stály automobilky Porsche či Jaguar.

Dokážete si představit, že by dnes nastoupil do 24hodinovky Le Mans závodní tým třeba... Krejčíř Motorsport a jen s fotkou Radovana K. na přední kapotě vypálil rybník Porsche, Toyotě i Fordu? Zdá se to neopakovatelné, jenže právě něco takového se v posledních letech dělo, akorát znovu v Americe. A za vším stál člověk živící se trochu důmyslnější, ale beztak nelegální činností, který si mohl dovolit do své záliby investovat v podstatě cokoli.

Jmenuje Scott Tucker a dnes je mu 54 let. Nemá za sebou 30 nebo 40 let trvající závodní kariéru, se vším začal až v roce 2006, kdy mu bylo 44 let. Do závodění se ale postupně ponořil tolik, že si postavil vlastní tým Level 5 Motorsport, který na konkurenty působil, jako by jeho majitelé měli nekonečnou záplavu bianco šeků. Auta byla s ohledem na potřeby svých tříd tak přeinvestovaná, že byla s to porážet i vozy o třídu lepší stroje a zázemí týmu připomínalo prostředí prestižnějších seriálů. Zkrátka jako byste se vším, co znamená FC Barcelona, začali hrát českou první fotbalovou ligu.

Jen sám Tucker v některém z aut Level 5 vyhrál 101 závodů převážně amerických šampionátů a získal řadu titulů. Vydělat tím nic nepotřeboval, vydělával si jinde - byl majitelem společnosti, která v masovém měřítku poskytovala tzv. půjčky do výplaty, tedy krátkodobé úvěry ne zrovna bonitní klientele s vysokým úročením. Na tom nutně není nic špatného, pakliže to probíhá fér, jenže u Tuckera tomu tak nebylo - své klienty, miliony lidí, kteří potřebují peníze více než kdo jiný, podváděl manipulativními praktikami a účtoval jim úroky až 700 procent, aniž by to tak prezentoval.

Americká Federální obchodní komise jej za to několikrát kárala, pokaždé ale vyvázl s pokutou, kterou si mohl dovolit zaplatit. Šlo třeba o 21 milionů dolarů, dnešním kursem 528 milionů Kč, přes půl miliardy korun. I to si Tucker mohl dovolit, dokonce opakovaně, loni ale spadla klec - za podvodné praktiky dostal pokutu 1,266 miliardy dolarů, skoro 32 miliard korun. A to už bylo moc i na něj. Veškerý jeho majetek tak byl zabaven, dnes je dražen a mezi nimi právě i vybavení týmu Level 5.

Firma Auctions America, která zajišťuje rozprodej aktiv Level 5, hovoří o neuvěřitelném inventáři 350 položek od aut pro servisní vybavení, který zabírá hangár o ploše skoro 1 900 metrů čtverečných. My se zaměříme na 13 z nich, které jsou tvořeny samotnými závodními auty a dvěma převozními návěsy. Jsou to totiž bez výjimky pozoruhodné stroje, které budou 11. května, 6 dnů po Tuckerových 55. narozeninách prodávány v aukci.

Převážně se jedná o závodní auta značky Ferrari, mezi nimiž se najde i 458 GTD, s níž Tucker v roce 2014 vyhrál čtyřiadvacetihodinovku v Daytoně. Ta by se mohla prodat v přepočtu až za 7 milionů Kč, pak je tu ještě jedna 458 GTD s měně úspěšnou historií a nižší cenou, dvě Ferrari 430 a jedna 360. Nechybí ani Porsche 911 Turbo 996 pro závody SCCA, jejíž vývoz stál přes 20 milionů dolarů, dnes má přijít na jednotky. A také pět speciálů pro sérii IMSA, převážně značky Lola. A kdybyste přemýšleli, jak to odvézt, k dispozici jsou o dva velmi pěkně postavené převozní návěsy značek Bruce a Optima bez známých odhadních cen - všechno si můžete prohlédnout na fotkách níže.

Jak už jsme zmínili, všech 350 položek je - jak už to u rozprodejů majetků podobných „čísel” bývá - nabízeno bez rezervních cen, takže prodat se mohou klidně za 1 korunu, pokud nikdo nenabídne více. Pokud byste se chtěli podívat, co je také v nabídce, všechny si je můžete projít na webu aukční síně.

My snad můžeme dodat jen to, že „lehce nabyl, lehce pozbyl” platit nepřestalo. Pravda, podnikat v oboru podobných půjček nemusí být zase tak lehké, pokud ale pracujete s úroky v řádu stovek procent, peníze se z toho hrnou jistě rychleji, než když se snažíte být fér. Tucker fér nebyl a jeho impérium, včetně závodního týmu, je nyní v troskách. A to je ještě otázkou, s jakým trestem ze všeho vyvázne sám závodník - „jen” miliardový finanční postih úřadům stačit nebude, v květnu stane před soudem i osobně. A může to být jedna z posledních chvil, kdy uvidí svět jinak než zpoza mříží věznice...

Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 1 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 01
Zabavená aktiva týmu Level 5 jsou opravdu rozsáhlá

Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 2 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 02Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 3 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 03Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 4 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 04Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 5 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 05Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 6 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 06Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 7 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 07Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 8 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 08Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 9 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 09Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 10 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 10Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 11 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 11Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 12 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 12Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 13 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 13Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 14 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 14
Tucker dal pod hlavičkou svého týmu úctyhodnou kolekci závodních strojů. Většina z nich byla zainvestována tak moc, že snadno vítězila ve svých třídách, někdy i více než to. A zázemí odpovídalo

Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 15 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 15Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 16 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 16Zabavená auta podvodníka s půjčkami do výplaty drtila i lepší stroje, teď jsou k mání - 17 - Level 5 Motorsports Scott Tucker prodej 17
Scott Tucker osobně

Zdroj: Auctions America

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 1 příspěvek

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše


Reklama