Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi

Teslu dokáže obdivovat i kritizovat, teď se vydal tím druhým směrem a servítky si nebral. Plané sliby a nebezpečné chování firmy už nemůže vystát.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi

31.1.2018 | Mirek Mazal | 21 příspěvků

Teslu dokáže obdivovat i kritizovat, teď se vydal tím druhým směrem a servítky si nebral. Plané sliby a nebezpečné chování firmy už nemůže vystát.

Stephan Gary Wozniak, známý spíše jako Steve Wozniak nebo zkráceně Woz je americký počítačový odborník, filantrop a spoluzakladatel Applu. Woz stál po boku Steva Jobse při budování jedné z nejcennějším značek světa, měl na starost technické postupy a dodnes je obdivován za své technické znalosti. Vydělal kopu peněz a poté se stáhl do ústraní, kde si užívá života. Občas se ale nechá přemluvit k účasti na odborných debatách.

Nedávno se Wozniak zapojil do diskuse na fóru Nordic Business Forum ve Stockholmu, kde se částečně zabýval i automobilkou Tesla. Při řeči obvinil výrobce elektrických automobilů, že přehnal mediální propagaci autonomních technologií a přitom používá laciné taktiky k odvrácení zodpovědnosti za vzniklé chyby.

Bývalý hlavní technik Applu je nepochybně fanouškem elektrického pohonu, však vlastní dva Modely S od Tesly a také Chevrolet Bolt, to ale neznamená, že miluje vše, co výrobci těchto aut dělají či říkají. Začal přitom nesměle: „Naše první Tesla v noci sklouzla na ledu u jezera Tahoe a my jsme skončili ve sněhu,“ prozradil Wozniak na zasedání při tématu životních zážitků. „Nedošlo k žádnému poškození, ale bylo jasné, že potřebujeme Teslu s pohonem všech kol,“ dodal.

Krátce poté Woz řekl, že on a jeho manželka obětovali peníze na vylepšení, se kterým měly dorazit i další novinky. „Přišli s některými snímači, o kterých Elon Musk řekl, že do konce roku 2016 dovedou ovládat auto na silnici,“ uvedl na adresu autonomního řízení, které Musk propagoval. Jako zapálený technik musel vlastnit auto se samočinným řízením. „Musel jsem to mít. A potom... zbavili se firmy na výrobu senzorů a nasadili jiné, namísto jedné kamery osm kamer,“ řekl Woz v narážce na rozchod mezi Teslou a izraelskou továrnou na senzory Mobileye NV.

Následně jízlivě doplnil, že auto mělo podle Muska umět řídit samostatně do konce roku 2017 - šéf Tesly v říjnu 2016 uvedl, že demonstrativní jízda napříč zeměmi se bude konat na konci roku 2017, v srpnu pak řekl, že se tak stane až počátkem roku 2018. V prosinci akci znovu odložil a tím Wozniakovi došla trpělivost.

Důvěra se vytratila. „Věřil jsem. Nyní nevěřím tomu, co říká Elon Musk nebo Tesla, ale stále mám rád auto jako takové.“ V návaznosti na hromový potlesk publika Woz Muska srovnal se svým zesnulým přítelem a kolegou Stevem Jobsem. „Mám nadevše rád to auto, ale problém je, že Elon Musk je pravidelně vyobrazován jako nepříliš důvěryhodný člověk. Můžeme věřit tomu, co říká? Je to jen dobrý obchodník, jako Jobs.“

Rozhovor na fóru dále pokračoval na téma techniky autonomního řízení. „Když Tesla jede po silnici, která je trochu neobvyklá, například s kužely uprostřed jízdního pruhu, musíte řídit. Hloupý nebo inteligentní člověk to může udělat snadno, ale Tesla ne. Člověče, musíš být pořád ve střehu,“ pozdvihl obočí s ironickým tónem Woz.

Steve Wozniak během dlouhé debaty navíc pravil, že Tesla se zbavuje zodpovědnosti. „Všechny Tesly říkají, že jsou verze, takže nenesou zodpovědnost a řidič musí udržovat kontrolu,“ pronesl na adresu chlouby elektromobilu z Kalifornie. „Laciná cesta z problému. Vše, co jsem si přečetl, mi říká, že každá jiná automobilka na světě - Audi a BMW - předběhla Teslu s autopilotem.

Woz kromě kritiky Tesly a Muska prozradil jiného favorita mezi dopravními prostředky. Stal se jím už zmíněný elektrický Chevrolet Bolt. Technologický odborník si chválil slušný dojezd a odtajnil, že používá vozidlo od GM na všechno, kromě delších výletů, kdy se vrací k Tesle. Pří běžném denním stereotypu každodenního života, „vždycky řídíme Chevy Bolt EV místo Tesly,“ sdělil Wozniak.

Třešnička na závěr pochází z roku 2004. Tehdy Woz čekal na šanci dostat se na čekací listinu nového modelu, ale nakonec skončil u Mercedesu, protože jakmile se trpělivě dostal na vrchol seznamu, přišel e-mail od Elona Muska a v něm stálo: „Nejsi skutečný chlapec ze Silicon Valley.“ A to ho pochopitelně naštvalo. Možná Musk tehdy neměl být tak příkrý. Teď má kvůli Wozniakovi pravidelně postaráno o trochu negativní publicity, za kterou jistě nemůže být rád...


Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi - 1 - Steve Wozniak neveri Elonu Muskovi ani slovo 01Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi - 2 - Steve Wozniak neveri Elonu Muskovi ani slovo 02Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi - 3 - Steve Wozniak neveri Elonu Muskovi ani slovo 03Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi - 4 - Steve Wozniak neveri Elonu Muskovi ani slovo 04Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi - 5 - Steve Wozniak neveri Elonu Muskovi ani slovo 05Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi - 6 - Steve Wozniak neveri Elonu Muskovi ani slovo 06
Moderátor Seth Godin diskutoval na pódiu se Stevem Wozniakem na téma elektromobilů. Hlavně Tesla byla slyšet velmi často

Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi - 7 - Tesla Model S Steve Wozniak 01Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi - 8 - Tesla Model S Steve Wozniak 02Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi - 9 - Tesla Model S Steve Wozniak 03Zakladatel Applu říká, že Tesle ani Muskovi nevěří ani slovo. Naštval ho už kdysi - 10 - chevy bolt wozniak 01
Wozniak fandí alternativnímu pohonu, i když nemá rád Elona Muska, který podle Woze přehnal mediální propagaci autopilotů a přitom se lacině zříká zodpovědnosti

Zdroj: Nordic Business Insider

Mirek Mazal

Diskuze 21 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama