Reklama

Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí

První modely čínské automobilky měly evropský design, ne však kvalitu. Po ostudě hned zkraje vstupu do Evropy místní trhy nedobyly. A už to nezkusí.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Zajímavosti

Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí

22.4.2017 | Petr Prokopec | 22 příspěvků

První modely čínské automobilky měly evropský design, ne však kvalitu. Po ostudě hned zkraje vstupu do Evropy místní trhy nedobyly. A už to nezkusí.

Čínská automobilka Qoros měla před pár lety ambiciozní plány, které se týkaly i Evropy. Do té s velkým sebevědomím nakráčela v roce 2013 s ústy plnými slov o tom, jak je oproti svým čínským konkurentům jiná, jak její auta mají evropský design, kvalitu i bezpečnost. Jenže hned zkraje roku 2013 v Ženevě si utrhla sotva pochopitelnou ostudu, když její první model s názvem 3 trpěl bizarními nedostatky. A i když později skutečně dokázala bodovat na poli bezpečnosti, víte jak je to s prvním dojmem - dvakrát ho neuděláte.

Qoros se přesto vydal do Evropy skrze slovenské zastoupení, které záhy měly následovat další showroomy v dalších zemích. Nicméně nabízené vozy byly docela docela drahé a třebaže v základu počítaly s ohromnou porcí výbavy, s puncem „Made in China“ a pochybnostmi o kvalitě zákazníky neoslovily. První rok působení v Evropě byl až neuvěřitelné fiasko.

Qoros tedy přistoupil k logickému kroku, a z Evropy se stáhl. Přitom však naznačil, že se hodlá vrátit. Už proto, že jeho vozy dostaly „evropský“ design, takže by na místní klientelu měly fungovat. Nyní je ale už jasné, že se nestane ani to - šéf designového oddělení Gert Hildebrand řekl, že žádný plán na návrat Qorosu do Evropy už neexistuje.

Pochopitelně, Qoros nepřizná, že prostě není konkurenceschopný, šéfdesignér, mezi jehož předchozí počiny patřilo třeba novodobé Mini, zmiňuje jiné důvody: „Směnný kurz tuto myšlenku zabil,“ říká. „Chceme být tam, kde jsou kšefty a ne tam, kde je třeba přesvědčovat lidi. A kšefty jsou v současnosti v Číně,“ dodává k působení značky Hildebrand. Ačkoliv tedy situace v Evropě prý bude monitorována, v nejbližších letech tu značku Qoros nečekejme.

A je otázka, jestli ji vůbec ještě někdy očekávat. Jste-li neznámí, je těžké prorazit v každém případě, pokud ale své entré takto zpackáte, šanci na reparát už nemusíte nikdy dostat. Nakonec, proč věřit firmě, která s takovým šlendriánem přistoupí ke své prezentaci na nejdůležitějším autosalonu Evropy, ne-li světa?

Expanze Qorosu se nicméně i tak chystá, a to zřejmě do Jižní Ameriky, kde již působí mateřská společnost Chery. Kromě objevování nových trhů zároveň Qoros chystá i rozšíření svého portfolia, přičemž jistým ukazatelem věcí budoucích byl koncepční Model K EV, který se ukázal na autosalonu v Šanghaji. Jak přitom napovídá již samotný název vozu, jde o elektrickou sportovní novinku, jejíž pohonné jednotky roztáčí všechna čtyři kola za pomoci 1 306 koní.

S tímto výkonem vůz zvládá zrychlení z klidu na stovku za 2,6 sekundy a maximálku 264 km/h, dojezd pak činí 500 km. Kromě toho chce novinka zaujmout i vzhledem, k čemuž jí napomáhá agresivní stylizace či asymetrické dveře. Ty u řidiče se totiž vyklápí směrem vzhůru, zatímco u spolujezdce je lze otevřít normálně do strany či posunout směrem dozadu.

S dalším konceptem hodlá Qoros vyrukovat na podzim na autosalonu v Guangzhou. Oč přesně jde, to zatím není jisté - nicméně výrobce již nyní dodává, že produkční varianta tohoto modelu dorazí už v roce 2019. Navýšit by přitom měla registrace, které navzdory Hildebrandovým slovům nejsou ani v Číně až tak enormní - loni činily pouze 24 tisíc aut.

Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 1 - Qoros 3 detaily zive 01Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 2 - Qoros 3 detaily zive 02Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 3 - Qoros 3 detaily zive 03Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 4 - Qoros 3 detaily zive 04Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 5 - Qoros 3 detaily zive 05Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 6 - Qoros 3 detaily zive 06Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 7 - Qoros 3 detaily zive 07Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 8 - Qoros 3 detaily zive 08Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 9 - Qoros 3 detaily zive 09Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 10 - Qoros 3 detaily zive 10Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 11 - Qoros 3 detaily zive 11Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 12 - Qoros 3 detaily zive 12Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 13 - Qoros 3 detaily zive 13Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 14 - Qoros 3 detaily zive 14Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 15 - Qoros 3 detaily zive 15Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 16 - Qoros 3 detaily zive 16Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 17 - Qoros 3 detaily zive 17Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 18 - Qoros 3 detaily zive 18Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 19 - Qoros 3 detaily zive 19Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 20 - Qoros 3 detaily zive 20Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 21 - Qoros 3 detaily zive 21Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 22 - Qoros 3 detaily zive 22Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 23 - Qoros 3 detaily zive 23
Takto si Qoros utrhl ostudu v roce 2013 v Ženevě a už se z toho nikdy nedostal. Otevírání kufru napodruhé implantované do podběhů bylo bizarní, až z toho šla hlava kolem. Dobové video níže vám tento... čínský mechanismus případně přiblíží i v akci

Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 24 - Qoros Model K EV 2017 zive foto 01Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 25 - Qoros Model K EV 2017 zive foto 02Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 26 - Qoros Model K EV 2017 zive foto 06Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 27 - Qoros Model K EV 2017 zive foto 03Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 28 - Qoros Model K EV 2017 zive foto 05Zostuzená čínská značka, která to zkoušela na Slovensku, je pryč. A už se nevrátí - 29 - Qoros Model K EV 2017 zive foto 04
Qoros se v Šanghaji pochlubil konceptem Model K EV. Jeho autor Gert Hildebrand přitom zmínil, že s návratem značky do Evropy nemáme počítat

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 22 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše