Reklama

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat s úplně novým autem. A proč

S každým autem je třeba zacházet citlivě, na to úplně nové je ale třeba brát zvláštní ohledy. Tomuto je třeba se vyvarovat, pokud vám má vydržet.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat s úplně novým autem. A proč

5.11.2016 | Marek Bednář | 27 příspěvků

S každým autem je třeba zacházet citlivě, na to úplně nové je ale třeba brát zvláštní ohledy. Tomuto je třeba se vyvarovat, pokud vám má vydržet.

V nejednom restauračním zařízení se vedou debaty o tom, jestli je potřeba současná nová auta zajíždět či nikoliv. Podle některých to nutné to nutné není, auta jsou prý zajetá už z fabriky. Podle jiných je vhodné auto zajíždět ostrou jízdou, aby si zvyklo, podle dalších je vhodné jezdit opatrně a postupně nároky na motor zvyšovat. A poslední skupina sedí a mlčky vyprazdňuje půllitry, protože si nová auta z různých důvodů nekupuje.

Všechny tyto pohledy se dají pochopit, i když v uživatelských příručkách bývá uveden jediný. Těm je ale snadné nevěřit, pokud tam může být uvedeno, že spotřeba oleje 1 litr na 1 000 km je normální. A když člověk dostane nové auto, třeba po měsících čekání, samozřejmě s ním chce hned a co nejvíc jezdit. Jenže stejně jako si člověk musí zvyknout na auto, na jeho interiér, rozměry a jízdní vlastnosti, také auto si musí zvyknout na to, že jezdí, motor, že pracuje. Nároky na úplně všechny součástky se tedy musí zvyšovat postupně.

Náš přítel Jason Fenske, který stojí za kanálem Engineering Explained na Youtube, vysvětluje správný technický postup, tedy proč a jak je vhodné auto zajíždět, aby pak podávalo co nejlepší výkony. Mluví i o zkušenostech inženýra, který dřív pracoval na výkonných motorech u FCA a podle těch je zajíždění ostrou jízdou přímo zbytečným rizikem. Pojďme se podívat, co dál není vhodné s čerstvým autem dělat.

1. Nejezděte na plný plyn

Největší částí zajíždění nového auta je zajíždění motoru a alfou a omegou důvodů, proč je to potřeba dělat, jsou čerstvé válce, písty a pístní kroužky. Válce jsou opracované, ale můžou mít nedokonalosti a prvotní opotřebování, které na stěnách vyrobí pístní kroužky během prvních pár desítek hodin běhu motoru, je klíčové pro to, jak budou pístní kroužky po statisíce příštích kilometrů těsnit.

Princip je, aby toto opotřebení bylo co nejjemnější, co nejplynulejší a aby se motor nezahříval příliš rychle. Proto řada uživatelských příruček uvádí, že by člověk po prvních 800, 1 000, 1 500 kilometrů, podle toho, co je v brožurce napsáno, neměl sešlapávat plynový pedál až k podlaze, ale méně, aby byl motor pod menší zátěží.

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat s úplně novým autem. A proč - 1 - pistni krouzky 5nenoveauto

2. Nevytáčejte motor do příliš vysokých otáček

Druhý bod má úplně stejné důvody jako ten první. Pod půlkou či pod dvěma třetinami otáčkoměru je vhodné se držet kvůli snaze o omezení zátěže motoru a co nejjemnějšího prvotního obroušení stěn válců. To platí i pro sportovní auta - např. Nissan pro GT-R doporučuje pro prvních 500 km nedávat víc než 50 % plynu a zůstat pod 3 500 otáčkami.

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat s úplně novým autem. A proč - 2 - vysoke otacky 5nenoveauto

3. Nepoužívejte tempomat

Zároveň ale není vhodné jezdit s konstantním zatížením motoru, s konstantní mírou otevření škrtící klapky. To proto, aby si motor zvykl pracovat v různých spektrech otáček, laicky řečeno. Např. motor nové Hondy NSX je zajížděn už v továrně, a to s různou zátěží - představte si třeba jízdu po zatáčkovité silnici nebo jízdu městem - a nepřekročí 4 tisíce otáček.

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat s úplně novým autem. A proč - 3 - tempomat 5nenoveauto

4. Nejezděte příliš krátké trasy

Tenhle bod souvisí hlavně s teplotou motoru - při každé jízdě se zbrusu novým autem je dobré nechat motor kompletně zahřát na provozní teplotu, včetně oleje, než ho člověk vypne a nechá vychladnout. To znamená ve většině případů tak 10, 15 kilometrů jízdy. Jednak kvůli tomu, aby olej správně proudil, a jednak kvůli tomu, aby se všechno v závislosti na teplotě rozpínalo a smršťovalo podobně.

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat s úplně novým autem. A proč - 4 - teplota 5nenoveauto

5. Netahejte přívěsy či jiné těžké náklady

Samozřejmě, pokud jste si koupili tahač nebo Ford F-350 s turbodieselem na farmu, tahání věcí bude hlavní náplní práce vozu. Prvních pár stovek kilometrů je ale vhodné tahání přívěsů omezit na minimum nebo aspoň netahat příliš těžké věci jako třeba jiné autpomobily. Tahání totiž znamená zvýšenou zátěž motoru, které je obecně vhodné se při zajíždění auta vyhnout.

5 věcí, které byste nikdy neměli dělat s úplně novým autem. A proč - 5 - prives 5nenoveauto

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 27 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše