Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Studie AAA ukázala, že dojezd elektromobilů v chladu klesá o 39 procent a provoz raketově zdražuje, tolik k realitě jejich vlastnictví
13.5.2026 | Petr Prokopec
Pokud vám někdo bude tvrdit něco v tom smyslu, že ježdění elektromobilem v zimě není problém, mějte na paměti spíš fakta. Tohle je krutý obraz velmi prosté reality, ve které stěží budete chtít žít.
Koncem loňského roku jsem měl na test půjčenou elektrickou Mazdu 6e. Její design se mi rychle dostal pod kůži, při ceně startující lehce nad 1 milionem korun navíc tohle auto na první pohled ani nepůsobí jako drahé. Již ve standardu totiž můžete počítat s bohatou výbavou, která je navíc rozprostřena na pěti metrech délky. Skončila tedy ruka v rukávu? To ani v nejmenším, delší zkušenost rychle ukáže, že dobrá koupě vypadá jinak.
První problém v podobě prakticky beztlačítkového interiéru je docela palčivý, jakkoli Mazda není zdaleka jediná značka, která se tímto absurdním směrem vydala. Její ovládání fascinuje tím, jak nepraktické je. Ve spletitém palubním menu na dotykovém displeji totiž musíte hledat i takové věci, jako je třeba ovládání stěračů. Kromě toho se čas od času ozval asistenční program ve svém rodném jazyce (čínština, jde o auto původně pro Čínu a také z Číny), kterému jsem ani za mák nerozuměl. A jakkoli zrovna to jistě dříve nebo později vyřeší modifikace softwaru, na chybějící páčky pod volantem online aktualizace stačit nebude
Druhý problém byl ovšem ještě o dost palčivější. Mazda totiž u čínské verze pojmenované EZ-6 využívá k výpočtu dojezdu cyklus CLTC, který s reálným světem neměl nikdy nic společného. U menšího paketu s kapacitou pouhých 56,1 kWh (to je baterie tak pro Fiat 500...) tak má vůz zvládnout na jedno nabití 480 km, u většího s kapacitou 68,8 kWh (fajn možná pro VW Polo?) pak jde o 600 km. Jakmile se tedy vůz přesune do Evropy, rázem se dojezd u druhého zmíněného paketu snižuje na 478 km. Ani to však nezavání realitou.
Jak jsem zmínil, na test došlo v době, kdy se teploty pohybovaly okolo nuly. A Mazda najednou na nabití zvládala jen 220 km. Pokud bych se tedy s vozem chtěl vydat třeba do Alp, musel bych si na cestu vyhradit pomalu dva dny. I proto, že nabíjení lze realizovat při výkonu maximálně 165 kW. V horách je navíc větší zima než v nížinách, pročež by se již tak slabý dojezd snížil na nějakých 150 km. U auta střední třídy za milion jsou to tragické hodnoty.
Právě na dojezd v zimních podmínkách se přitom ve své studii zaměřila americká AAA, něco jako německý ADAC. Založena byla už v roce 1902 a dnes má víc než 66 milionů členů, pro které provádí i praktické testy aut, která by si mohli chtít koupit. A nyní vzala tři elektromobily a tři hybridy, které následně uzavřela do haly, ve které udržovala nejdříve teplotu -6,6 stupně Celsia, než ji zvýšila na 35 stupňů Celsia. A zjišťovala, co horko a chlad udělá s dojezdem.
Výsledky jsou lepší za teplejšího počasí, kdy u hybridů došlo ke zvýšení spotřeby ve srovnání s jízdou za optimálních 24 stupňů Celsia o 12 procent. V případě elektromobilů bylo zhoršení 10,4procentní. Už to je bída, stejně jako to, že majitelé kvůli tomu musí počítat s dražším provozem. Při dobíjení doma totiž po ujetí 1 600 km zaplatí o 6,78 USD (cca 140 Kč) více, u rychlodobíječek pak o 16,25 USD (asi 335 Kč) navíc.
Daleko horší je to ve chvíli, kdy ručka teploměru klesne pod nulu. Zatímco u hybridů se spotřeba zvedla o 22,8 procenta, u elektromobilů již šlo o 35,6 procenta a dojezd tak klesnul o 39 procent. To ovšem znamená, že při najetí 1 600 km v takových podmínkách majitelé zaplatí o 32,11 USD (665 Kč) či o 76,93 USD (1 590 Kč) víc. Pokud tedy výrobci elektromobilů uvádí, že elektrický pohon zvládá zimy bez ztráty květinky a snadno se vyplatí, víte, že realitu zas jednou překrucují.
Je navíc třeba si uvědomit, že čím větší je venku zima, tím víc se dojezd zkracuje. Spoustu i velkých a drahých elektromobilů to najednou předurčuje maximálně k jízdám po městě a okolí, ona Mazda ve velkém mrazu pro nic lepšího vhodná nebude. Evropská města jsou ovšem plná úzkých uliček, kde vám pětimetrová délka bude spíše na obtíž. Zdá se tedy, že než nějaká automobilka vyrobí elektromobil, který bych si koupil, budu již na onom světě...






Stačí, aby venkovní teplota klesla jen o trochu níž, a s elektrickým autem v garáži před sebou máte vidinu nepříjemné a drahé zkušenosti. Foto/grafika: AAA, tiskové materiály
Zdroj: AAA
Bleskovky
„Bugatti pro chudé” je novým králem všech pekel. Přepisuje další rekordy akcelerace, okruhů i silnic, pomalé je vedle něj i skutečné Bugatti
včera
Brutalitu Aston Martinu natočili při testech na okruhu v Portimao. Vypadá jako Batmobil, zní jako staré F1 a je rychlý jako ty nové
21.6.2026
„Bugatti pro chudé” ve sprintu vykleplo i tisícikoňové Lamborghini. Ani si neškrtlo, i když dostalo náskok
18.6.2026
Nejnovější články
Nový Peaq od Škody je její „peak nesmysl”. Má dokonce „zakázané” kliky dveří, první použitelná verze začíná nad 1,5 milionu Kč
před 2 hodinami
Nadšenec nakreslil možnou podobu první motorky Ferrari, automobilka na něj poslala právníky
před 4 hodinami
Audi slíbilo vrátit interiérům svých aut tlačítka. A3 tedy nadělilo extra facelift, aby jí sebralo i ta poslední důležitá, která ještě měla
před 5 hodinami
Než přišlo odporné Luce, šlo jako rodinné Ferrari koupit tohle. V červené Corsa je to i dnes pecka
včera
Motor nejnovějšího Lamborghini zní jako traktor. Automobilka to „vyřeší” tím nejtrapnějším možným způsobem
včera
Živá témata na fóru
- BMW Divize 06.23. 10:20 - pavproch
- S větrem ve vlasech.... 06.23. 04:48 - pavproch
- Politický koutek 06.22. 15:36 - mattonecz
- Řidiči, co to mají v ruce... 06.22. 15:11 - Truck Daškam
- Ceny PHM ref aktuální válka v Iránu 06.22. 10:04 - Předseda
- Onboard videa 06.22. 07:53 - Truck Daškam
- Za kolik jezdíte s dieselem? 06.21. 21:12 - Stepan
- whitelist & blacklist 06.21. 21:04 - M.Z.
