Reklama

Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí

Řada samočinných převodovek má blízko svého voliče malý, obvykle nijak neoznačený otvor zakrytý malým kouskem plastu. Víte, k čemu slouží?
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí

12.10.2018 | Mirek Mazal

Řada samočinných převodovek má blízko svého voliče malý, obvykle nijak neoznačený otvor zakrytý malým kouskem plastu. Víte, k čemu slouží?

O změnu převodů aut se spalovacími motory se už pěkných pár dekád starají manuální nebo automatické převodovky. U manuálu si převody měníte sami, a tak má navíc spojkový pedál, jehož zmáčknutí mimo jiné umožní manipulaci s pákou, když zrychlujete, brzdíte nebo třeba parkujete na místě a vozu v samovolném pohybu zabraňuje právě zařazená rychlost.

Vozy s automatem ale nic takového nemají. U stojícího vozu se volič obvykle nachází v pozici P, ze které je možné jej přesunout pouze v momentě, kdy je nastartovaný motor a zmáčknete pedál brzdy. Co ale udělat v případě, kdy motor nastartovat nelze a s autem přesto potřebujete hnout? Pokud to uděláte s voličem v pozici P nebo nedej bože v některé z jízdních (starší automaty dovolí i to) třeba při pokusu o manipulaci s vozem při nakládání na odtahovku, automatickou převodovku poškodíte nebo úplně zničíte. Lze tedy v tomto případě auto naložit pouze pomocí hydraulické ruky či jiného způsobu, který nevyžaduje otáčející se kola?

Nikoli, také u moderních aut lze s voličem manipulovat, i když motor nenastartujete, stačí vědět, co skrývá jinak tajemná malá krytka poblíž voliče automatu. Nenajdete ji u všech vozů, ale třeba u těch asijských je standardem. Většina lidí, netuší, že vůbec něco skrývá, protože obvykle není nijak označena, u některých aut ale najdete i popisek Shift Lock nebo Shift Lock Release. A přesně k tomu se skrze ní lze dostat.

Krytka totiž umožňuje přístup k mechanickému odjištění automatu, který po stisknutí dovolí hýbat s voličem bez puštěného motoru. Když je tedy například třeba z jakéhokoli důvodu pohnout se zaparkovaným automobilem s hydrodynamickým měničem, kterému nejde nastartovat motor, po odjištění automatu půjde vyřadit na neutrál. Stačí po odstranění krytu zmáčknout zámek, který následně umožní pohnout řazením do libovolné polohy.

Zejména v nouzi se to může hodit, protože zdaleka ne vždy je k dispozici způsob, který s vozem s automatem umožní pohnout bez rizika jeho zničení. Se znalostí této funkce všechno proběhne hladce.


Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 1 - Zamek radici paky automatu 05Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 2 - Zamek radici paky automatu 01Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 3 - Co se skryva pod krytkou u volice automatu 01Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 4 - Co se skryva pod krytkou u volice automatu 02Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 5 - Co se skryva pod krytkou u volice automatu 03Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 6 - Co se skryva pod krytkou u volice automatu 04Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 7 - Co se skryva pod krytkou u volice automatu 05Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 8 - Zamek radici paky automatu 07Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 9 - Zamek radici paky automatu 10Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 10 - Zamek radici paky automatu 11
Malá, obvykle neoznačená krytka u voličů automatických převodovek nabírá různých podob...

Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 11 - Zamek radici paky automatu 12Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 12 - Zamek radici paky automatu 13Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 13 - Zamek radici paky automatu 14Co skrývá malá krytka u voličů automatů? V nouzi vám může ušetřit dost starostí - 14 - Zamek radici paky automatu 16
...vždy ale skrývá možnost mechanického odjištění voliče. Někdy je tak i popsána, obvykle ale nikoli

Mirek Mazal

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše