Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky

Automechanikům se dělá mdlo při pohledu na domácí opravy, za které by se nemuseli stydět snad leda Pat s Matem. Opravovat doma auta těmito způsoby vážně není moudré.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky

15.6.2018 | Mirek Mazal

Automechanikům se dělá mdlo při pohledu na domácí opravy, za které by se nemuseli stydět snad leda Pat s Matem. Opravovat doma auta těmito způsoby vážně není moudré.

Opravy automobilů se, zvláště v autorizovaných servisech, postupem času vyvinuly v prosté vyměňování celků. Mechanici často předem rezignují na snahy o opravu pokaženého dílu už proto, že to není efektivní - jejich práce je drahá, zatímco výroba nového komponentu po statisících kdesi v Číně vyjde na pár korun. A i kdyby to tak zrovna nebylo, pravý opravárenský um se z automobilových dílen vytrácí - diagnostika nahlásí vadnou součástku, která se zkrátka vymění a o její vnitřní konstrukci se nikdo ani nezajímá.

Mezi motoristy se ale najde stále mnoho kutilů, kteří neváhají lehnout pod auto a rozbitou část si všelijak opravit. Přece nebudou s každým problémem platit tisíce za diagnostiku a nový díl. Dá se tomu zatleskat, pokud ovšem takové řešení vede k návratu vozu do plně originálního stavu. Dnes vám ukážeme případy, kdy se takové opravy změnily přehnanou kreativitu Pata a Mata a snad by bylo lepší, kdyby dotyční jen koupili nový díl a dali jej na své místo...

1. Plechovka od piva jako výfuk

Dvojité potěšení poskytuje obyčejné pivo v plechovce. První přichází s vypitím vychlazeného moku, druhé po úspěšném zaslepení díry ve výfuku. Oba činy spolu souvisí ještě úžeji, než se zdá - střízlivý člověk by tohle neudělal.


Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky - 1 - Nepovedene opravy aut foto 01

2. Izolepa místo zadního skla

Čirá lepicí páska přece také propustí světlo, tak proč z ní nevyrobit rovnou celé zadní sklo. Ještě chybí nahřáté ocelové lanko z odloženého kola jako vyhřívání a Subaru má vlastně po problému. Stěrač nestírá, ale drží veledílo na svém místě, takže hlavně nepouštět...

Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky - 2 - Nepovedene opravy aut foto 02

3. Domácí střešní nosič

Zbytky po rekonstrukci paneláku se hodily tomuto majiteli vybledlé Toyoty MR2 první generace. Nepraktický tvar karoserie neposkytoval dostatečný prostor pro náklad, proto amatér sehnal vyhozené trubky a svařil z nich střešní nosič. Neporadil si s mechanismem nasazování, tak nosič pevně přivařil ke karoserii. Zdráháme se hádat, jak nosič sundavá, flexou?

Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky - 3 - Nepovedene opravy aut foto 03

4. Alternativní podložky pod kola

Distanční podložky jsou standardně určené pro sportovní účely. Podle zářivě žlutého třmenu by se dalo poznat tuzingem napadené vozidlo. V garáži na zahradě natřený brzdič doplňují podložky, které jistě nejsou homologovány jako automobilové příslušenství. Na tohle nasadit kolo a vyjet na silnici zavání nesvéprávností.

Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky - 4 - Nepovedene opravy aut foto 04

5. Kosmetické zrcátko místo vnějšího zpětného

Růžové dámské zrcátko na bílém automobile vypadá jako úprava vyvinuté blondýny. Třeba v tom starém původním neměla dostatečný odhad, proto o něj přišla. Větší a barevnější může být i dobrým bezpečnostním prvkem, pokud se dotyčná ráda prohlíží.

Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky - 5 - Nepovedene opravy aut foto 05

6. Světla z krabiček od svačiny

Další důležitá část po zpětném zrcátku je osvětlení. Poškozený světlomet dotyčný nahradil plastovými krabičkami - aspoň dodržel bílou barvu pro hlavní světla a oranžovou pro blinkr. Upevnění obstaraly plastové stahovací pásky a hurá na cestu.

Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky - 6 - Nepovedene opravy aut foto 06

7. Klimatizace na korbě

Nefunkční klimatizace není žádný problém, pokud se najde zbytečná klimatizační jednotka do místnosti. Vůbec nevadí, že nepatří do automobilu. Stačí krabici posadit na korbu, zavést potrubí do interiéru, vyřešit zdroj nejlépe naftovým generátorem a hotovo. Mohou přijít klidně tropická vedra.

Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky - 7 - Nepovedene opravy aut foto 07

8. Ovladač ventilace z kohoutku

Není kumšt mít foukání do interiéru, ti lepší si ho ještě mohou regulovat, pokud mají čím. Většinou poslouží otočný ovladač, ale pokud se ztratí v černé díře, je možné po cestě z domu rozmontovat vodovodní baterii a uzávěr kohoutku použít v autě.

Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky - 8 - Nepovedene opravy aut foto 08

9. Dřevěné odpružení

Umístěním kusů prken do závitů pružiny pérování chtěl asi někdo „přitvrdit”. Otázkou je důvod. Může jím být zcela nefunkční tlumič nebo stářím změklá pružina a plán auto pořádně naložit. Ať už to bylo cokoliv, jet s tím dále než od brány ke garáži muselo být utrpení.

Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky - 9 - Nepovedene opravy aut foto 09

10. Dřevěná příď vozu

Ze dřeva je možné sestavit skoro všechno, ale použít ho jako materiál pro stavbu přídě vozu nemusí být to pravé ořechové. Ano, možná to bude smrk, ironicky řečeno. Americký sedan byl vyfocen na parkovišti s dřevěným předkem, který držel světlomety s blinkry. Na umístění osvětlení si dal někdo záležet, což nelze říci o výše uvedených situacích...

Deset nejhorších domácích oprav aut, které rozhodily i otrlé automechaniky - 10 - Nepovedene opravy aut foto 10

Inspirace: Drive Tribe

Mirek Mazal

Živá témata na fóru

zobrazit vše