Home > Rubriky a sekce > Život řidiče > Článek
Do ČR míří nový nový způsob trestu za překročení rychlosti. Rány dává okamžitě
15.1.2018 | Mirek Mazal | Přidat příspěvek
Rychlost aut dnes hlídají stacionární i přenosné radary v rukou policie a měst. Brzy přibude další způsob, který bude řidiče i jejich auta trestat neprodleně.
V České republice už dnes existuje spousta způsobů, kterými se měří rychlost aut. Většinou se jedná o nějakou formu radaru, který je umístěný buď u silnice nebo v autě, někdy má i podobu přenosného měřiče. Když je pak některému z řidičů naměřena vyšší než povolená rychlost, následuje jeden z finančních či bodových postihů, které všichni dobře známe, popř. trest v podobě zákazu řízení na určité období. Nedaleko Brna ale letos zavedou způsob měření rychlosti, který bude překročení limitu trestat ihned, a to nezvykle surovým způsobem.
Pokutování je zastaralé, podle zástupců obce Branišovice je potřeba začít poškozovat auta hříšníků. Za překročení rychlosti v obci připravují výchovný retardér. Kamerový systém změří rychlost automobilu a pohyblivý práh na silnici se propadne těsně před koly příliš rychle jedoucích aut. Řidič bude mít pocit, že vjel do výmolu. Tvrdé opatření se prý osvědčilo ve Švédsku nebo Švýcarsku, vedení Branišovic věří, že zklidní tisíce aut, které projedou obcí za den.
Toto zařízení bude první v České republice a dodavatel tvrdí, že kamery umí rozpoznat složky integrovaného záchranného systému, takže ty za rychlou jízdu trestat nebude. Pokud ale někdo jiný pojede s osobním vozem rychle, dostane přímý zásah do podvozku.
Podle místních je takových rychlíků příliš a je potřeba zakročit. Cvičné měření ukázalo, že: „89 procent řidičů ve směru na Pohořelice povolenou rychlost překračuje, ve směru na Moravský Krumlov jsme zjistili, že je to 98 procent řidičů,“ tvrdí místostarosta Branišovic Marek Sovka.
Že nad podobným řešením nejásáme, snad ani nemusíme dodávat. Dokážeme docela dobře pochopit, pokud obyvatele Branišovic obtěžují příliš rychle jedoucí auta, ať už kvůli hluku nebo kvůli tomu, že ve městě je třeba držet tempo na uzdě z bezpečnostních důvodů. Je ale třeba hledat jiné způsoby, jak přimět šoféry jet přiměřeným tempem, pokud toho sami nejsou schopni - policie má už dnes prostředků k dispozici dostatek.
Činit dopravu bezpečnější tím, že autům budeme klást do cesty umělé překážky, je prostě nesmysl. Jako bychom předem viděli případ, kdy někdo pojede příliš rychle, silnice se před ním záměrně změní v tankodrom a brzdná dráha se tím citelně prodlouží už kvůli zásahu ABS. Situaci, kterou by řidič na standardní silnici vyřešil, rázem nevyřeší. Výsledkem může být sražený chodec - jistě primárně kvůli někomu, kdo jel příliš rychle, ale sekundárně kvůli tomu, že mu podobný „bezpečnostní prvek” znemožnil situaci řešit. A takových případů si dokážeme představit spoustu.
Navíc vidíme ještě jedno riziko - že takový „negativní práh” může mít za následek i přesně opačný efekt. Nedávno jsme tu měli video dokazující, že zvýšená rychlost pomáhá takový výmol snáze překonat. Řidiči si tak rychle mohou uvědomit, že když místo 65 km/h pojedou 75 km/h, autu se toho stane méně. A... proč by to neudělali, když jediné, co jim hrozí, je onen umělý výmol?
Je to nebezpečný nesmysl, který nemůže přinést nic dobrého. A je o to absurdnější, když se dozvídáme, že jeho instalace vyjde na 3 miliony korun českých. Za takové peníze lze jistě zajistit řešení, které bude skutečně působit preventivně a řidiče donutí ubrat tam, kde je třeba. Ne je jen sekne přes prsty ve chvíli, kdy stejně dělali to, co neměli...












Nesmyslné opatření proti překročení povolené rychlosti v akci, taková nástraha je kontraproduktivní už ze své podstaty, Branišovice by mohly přijít s lepším řešením
Zdroj: Rozhlas.cz
Diskuze Přidat příspěvek
Bleskovky
Číňané vzali svůj „Rolls-Royce pro chudé” a skočili s ním z ostrého srázu. Podívejte se, jak dopadl po 20 metrech letu
včera
Skutečné Bugatti vyzvalo na souboj dvacetkrát levnější „Bugatti pro chudé”. Opravdu to nemělo dělat
25.5.2026
Nejošklivější nové auto týdne, měsíce i roku schytává těžkou bídu od jinak nekritických kolegů, je leda parodií na 8 let starého předchůdce
24.5.2026
Nové na MotoForum.cz
- TT 2026: Dean Harrison se zlepšuje včera 18:30
- Časový program GP Mugella včera 16:00
- Stav zraněné Marie Costello je po nehodě vážný, ale stabilizovaný včera 15:30
- Petr Najman: „Zlaté Hořice“ včera 09:30
- Harley-Davidson Experience Tour 2026: pojď se svézt včera 08:36
Nejnovější články
Studie odhalila další problém způsobený zdlouhavým dobíjením elektromobilů. Autoři se bojí o zdraví lidí i o bezpečnost provozu
před 3 hodinami
Rodinný Mercedes EQB se už tříletý prodává za zlomek původní ceny a láká, dokud vám cenovka na náhradní baterii nevezme chuť
před 3 hodinami
Otřesný nový Mercedes-AMG GT dělá z předchozí generace krasavce a terno, ani manažer VW donedávna nevěděl, že ji chce
před 9 hodinami
Nové elektrické Ferrari strhal i bývalý šéf značky. „Snad z toho aspoň sundají logo,” říká a vidí jen jedno pozitivum
před 11 hodinami
Na objednání nejspíš posledního „čistého” BMW M3 v historii máte už jen pár měsíců, pak se za ním zavře voda
včera
Tiskové zprávy
- Liftago Limousine je nově dostupné přímo v aplikaci
tisková zpráva - Mio MiSentry 12T, tříkanálová autokamera, k níž se připojíte na dálku, pošle vám upozornění a ukládá videa do cloudu
tisková zpráva - MIO uvedlo speciální SD karty pro enormní zátěž v autokamerách
tisková zpráva - Mio MiVue R850T: zrcátková autokamera s 2.5K, antireflexním dotykovým displejem a zadní kamerou
tisková zpráva - Mio MiVue C545: moderní verze 60snímkové autokamery s HDR nočním režimem
tisková zpráva - OMV a Pražská energetika otevřely společně 40. nabíjecí stanici pro elektromobily na odpočívce Mikulášov
tisková zpráva
