Existuje nejméně jeden dobrý důvod, proč chtít nové auto místo staršího

Je dost důvodů proč chtít starší auto místo nového, cenou počínaje a menší poplatností bujícím regulacím konče. Jenže je tu i druhá strana mince.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Existuje nejméně jeden dobrý důvod, proč chtít nové auto místo staršího

15.5.2017 | Petr Prokopec | Přidat příspěvek

Existuje nejméně jeden dobrý důvod, proč chtít nové auto místo staršího

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

Je dost důvodů proč chtít starší auto místo nového, cenou počínaje a menší poplatností bujícím regulacím konče. Jenže je tu i druhá strana mince.

Neoznačili bychom se zrovna za nadšené příznivce nejnovějších aut. Jistě, vývoj kráčí stále vpřed a v mnoha aspektech snad každého nového vozu je to znát, jenže ne ve všech. Zatímco do začátku tohoto tisíciletí byla auta šita primárně na míru zákazníků a jejich potřeb, v poslední dekádě jsou šita hlavně na míru velmi přísným regulacím, které si automobilky nemohou dovolit obcházet. Buď se „ohnou” a přežijí nebo hrdě zhynou.

Proto se také téměř všechny bez větších okolků nově nastaveným pravidlům přizpůsobily a proto se také stane, že v autech máme věci, které nechceme nebo že snadno dáme dohromady seznam aut, která je lepší koupit si stará než nová. Stačí, aby z auta určeného pro nadšené řidiče zmizel zbytný downsizing, zbytný elektrický posilovač či povinný automat a rázem je 10 let starý vůz zajímavější než ten nový.

Stále je tu ale druhá strana téže mince a v některých ohledech jsou nové vozy stále jednoznačně lepší. O spoustě z nich se můžeme přít, o jednom ale nikoli - moderní auta jsou jsou bezpečnější než ta stará. Pravda, někdy jsou jejich hodnocení z nárazových zkoušek zbytečně znehodnocována připočítáváním bodů za věci, které vám při kontaktu s jiným vozem ani trochu nepomohou, nemění to ale nic nemění na faktu, že souběžně s novými technologiemi dorazily i nové postupy a materiály. A ty ochranu posádky opravdu zvyšují.

Jak moc? To občas vídáme na srovnání bezpečnosti nových a starých aut, které například nedávno realizoval Euro NCAP u příležitosti oslav dvacátého výročí. Tehdy proti sobě byly vyslány letitý Rover a nová Honda Jazz a výsledkem byl pohled na totálně zdemolovanou karoserii britského vozu a bez větších problémů přeživšího Japonce. Nyní se podobnou cestou rozhodla jít organizace ANCAP, australská obdoba evropského NCAPu, jen o nárazový test starého a moderního vozu ovšem v tomto případě nešlo.

Australané k němu přidali velmi zajímavou statistiku ilustrující vztah mezi stářím vozu a počtem obětí dopravních nehod. A právě ta nejlépe ukazuje, o kolik větší šanci na přežití máte v nových autech ve srovnání s těmi starými. Nebavíme se přitom o strojích z 80. let, ale i už docela moderních vozech.

V případě australských dat platí, že např. vozy vyrobené do roku 2000 tvoří 20 procent tamní flotily, ovšem na jejich konto připadá 33 procent fatálních nehod. To se bavíme o modelech jako Škoda Octavia I, VW Golf IV nebo Ford Focus I. A auta vyrobená do roku 2005 znamenají 60 procent mrtvých ve srovnání s 41 procenty registrovaných vozů. Rok 2005, to je třeba přelom výroby BMW řady 3 E46 a E90, to už jsou dost moderní automobily.

Vůči tomu vozy z let 2011 až 2016 tvoří 31 procent flotily, podíl na úmrtích je však v jejich případě 13procentní. „Pravděpodobnost úmrtí ve starých vozech je čtyřikrát vyšší než u nových vozů,“ říká k tomu šéf ANCAPu James Goodwin a to pořád komentuje jen vztah registrovaných aut k počtu nehod. Pokud bychom znali i množství ujetých kilometrů s nimi, bude statistika vypadat ještě docela jinak - prakticky všechny firemní vozy s velkými nájezdy budou pár let staré, soukromá auta o stáří 12 a více let budou dnes využívány obvykle k ujetí 10-20 tisíc km za rok, více nikoli.

„Mapovali jsme průměrné stáří aut, s nimiž jsou spojeny fatální nehody, a během jednoho roku jejich průměrné stáří vzrostlo z 12,5 na 12,9 let. Je proto nešťastné, že nejvíce ohrožení řidiči - mladí a nezkušení či staří a nepozorní - jezdí ve vozech, jichž se risk týká nejvíce. Doufáme proto, že tento test povzbudí všechny motoristy k tomu, aby se nad bezpečností více zamysleli,“ dodává Goodwin a podporuje to i zmíněným testem.

Ten podle něj nejlépe fyzicky ilustruje výhody nových, bezpečnějších aut. S Toyotou Corolla z roku 1998, což také není žádný muzejní exponát, je prý spojeno „katastrofické selhání struktury“, a tak testovací figurína vykazovala „extrémně vysoké“ riziko poranění hlavy, hrudníku a nohou. Stará Corolla tak v rámci testu získala pouhých 0,4 bodu ze 16 možných, nová z roku 2015 ovšem dosáhla 12,93. Šlo navíc o simulaci nárazu v klasických podmínkách, tedy při rychlosti 64 km/h, reálné nehody se stávají i ve vyšších rychlostech.

Pochopitelně, neodsuzujeme tím starší auta, máme je rádi už pro jejich charakter - řídit je představuje dnes vesměs neopakovatelný zážitek. Radost z jízdy ale není vše a pokud je to ve vašich ekonomických možnostech, přinejmenším z hlediska bezpečnosti je lepší sedlat při běžných přesunech novější vůz, i když je vás řidičsky těší méně. A ono zajímavější starší auto si nechat třeba jen víkendy - riziko tím neeliminujete, ale snížíte ho. I když jste sebelepší řidič, vždycky se může stát něco, co nečekáte a co povede k nehodě. A něco takového se stane tím spíše, čím více s autem jezdíte...


Existuje nejméně jeden dobrý důvod, proč chtít nové auto místo staršího - 1 - Proc nove auto misto starsiho tab01
Na tomto grafu vidíme vztah mezi stářím aut a počtem obětí dopravních nehod - vozy vyrobené do roku 2005 „se starají” o 60 procent obětí. Přitom představují jen něco přes 40 procent registrovaných vozů. A určitě se s nimi jezdí o mnoho méně...

Existuje nejméně jeden dobrý důvod, proč chtít nové auto místo staršího - 2 - ANCAP Toyota Corolla 1998 vs 2015 01Existuje nejméně jeden dobrý důvod, proč chtít nové auto místo staršího - 3 - ANCAP Toyota Corolla 1998 vs 2015 02Existuje nejméně jeden dobrý důvod, proč chtít nové auto místo staršího - 4 - ANCAP Toyota Corolla 1998 vs 2015 03Existuje nejméně jeden dobrý důvod, proč chtít nové auto místo staršího - 5 - ANCAP Toyota Corolla 1998 vs 2015 04Existuje nejméně jeden dobrý důvod, proč chtít nové auto místo staršího - 6 - ANCAP Toyota Corolla 1998 vs 2015 05
Že jsou nová auta bezpečnější než ta stará, víme dobře, nové srovnání Toyoty Corolla z let 1998 a 2015, jenž provedla australská organizace ANCAP, to ale ilustruje velmi názorně

Petr Prokopec

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.

Živá témata na fóru

zobrazit vše