Reklama

I v tomto stavu můžete najít své auto, když ho svěříte parkovacímu automatu

Stále častěji potkáte hlavně ve větších městech garáž, v nichž si cosi váš vůz „vezme” a zaparkuje jej tak, aby zabral co nejmíň místa. Občas ho nevrátí celý.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

I v tomto stavu můžete najít své auto, když ho svěříte parkovacímu automatu

20.1.2018 | Petr Miler | 28 příspěvků

Stále častěji potkáte hlavně ve větších městech garáž, v nichž si cosi váš vůz „vezme” a zaparkuje jej tak, aby zabral co nejmíň místa. Občas ho nevrátí celý.

Doplněno 21.1.: K celému incidentu se vyjádřil zástupce firmy Klaus Parking Systems, který uvedl, že firma uvažuje o přidání senzoru, který by opakování takové nehody zabránil. Dodal však, že tento systém používá asi 10 000 aut a neví o případu, kdy by k něčemu podobnému došlo. A označil za „směšné”, že by řidič mohl necítit přejetí onoho kontrolního prahu na samotné plošině.


Máte-li své auto opravdu rádi, neradi jej svěřujete komukoli. Platí to kolikrát i pro známé, někdy dokonce pro vlastní rodinu, však mnozí nadšenci říkají, že auto je v tomto ohledu jako žena - ta se také nikomu „nepůjčuje”. Bude jistě záležet na smýšlení každého, jak bude tuto věc vnímat, z vlastních zkušeností ale mohu říci, že i lidé, kteří své auto bez problémů půjčí někomu ze svého blízkého okolí, mají problém svěřovat jej systémům automatického parkování.

Ty se i v České republice v posledních letech citelně rozmáhají, zejména pak ve velkých městech. Jejich cíl je ostatně jasný - v co nejmenším prostoru „ubytovat” co nejvíce aut, což má smysl hlavně v centrech měst s drahými pozemky a omezenými možnostmi výstavby. Přiznám se, že sám váhám, když jsem konfrontován s nutností svůj vůz nějakému systému svěřit a doufat, že mi za pár hodin vrátí ten správný a ve stavu, v jakém jsem ho opustil. Ale zatím jsem to vždy překonal.

Obavy překonal i majitel černého Jaguaru F-Type R, který vidíte na snímcích. A skoro se chce dodat, že to neměl dělat. Takové auto si pochopitelně nekoupí člověk, pro kterého jde o věc srovnatelnou s ponožkami, a tak jej vylekalo, když mu správce nemovitosti, ve které bydlí, oznámil, že jeho auto bylo poškozeno systémem automatického parkování. I tak čekal nějaký škrábanec, realita ale byla mnohem horší.

Auto bylo systémem společnosti Klaus Parking Systems doslova přiskřípnuto mezi plošinu, na níž řidič vůz zanechá, a jednou z traverz, ze kterých celé řešení sestává. Poškození drobné vážně není, celá příď byla touto nehodou zploštěna až do té míry, že z vozu vytekly provozní kapaliny a není schopen provozu. Pojišťovna škodu po prvním ohledání odhaduje na 15 tisíc dolarů, tedy asi 312 tisíc Kč. To je hodně i na takový Jaguar.

Na parkovací plošině by měly být umístěné jakési příčné prahy, které řidiče informují, že je čas zastavit, majitel ale říká, že je pravděpodobně přejel a „opravdu to necítil”. Člověk by čekal, že tu bude ještě nějaká kontrola infračervenými či jinými senzory, která případně pochybu plošiny zamezí, ale není tu. Systém tak vůz „naložil”, majitel odešel a auto bylo při manipulaci mezi podlažími celého řešení zdemolováno kvůli přídi přesahující plošinu.

Pochopitelně, nechceme tím podporovat fóbie z podobných systémů, na druhou stranu je třeba říci, že samy o sobě nejsou neomylné a v tomto konkrétním případě zejména odolné proti lidské chybě. Pokud tedy budete postaveni před nutnost takový systém použít, raději dvakrát měřte, než se s vozem definitivně rozloučíte. Jinak by také mohl skončit jako onen nebohý Jaguar...

I v tomto stavu můžete najít své auto, když ho svěříte parkovacímu automatu - 1 - Jaguar F-Type priskripl parkovaci vytah 01I v tomto stavu můžete najít své auto, když ho svěříte parkovacímu automatu - 2 - Jaguar F-Type priskripl parkovaci vytah 02I v tomto stavu můžete najít své auto, když ho svěříte parkovacímu automatu - 3 - Jaguar F-Type priskripl parkovaci vytah 03
I v tomto stavu můžete najít své auto, když ho svěříte parkovacímu automatu - 4 - Jaguar F-Type priskripl parkovaci vytah 04I v tomto stavu můžete najít své auto, když ho svěříte parkovacímu automatu - 5 - Jaguar F-Type priskripl parkovaci vytah 05I v tomto stavu můžete najít své auto, když ho svěříte parkovacímu automatu - 6 - Jaguar F-Type priskripl parkovaci vytah 06
Tento parkovací systém vrácení vozu v pořádku garantovat opravdu nemůže. Stačí jej špatně umístit na plošinu a bez milosti jej rozmačká

Zdroj: Jalopnik

Petr Miler

Další zajímavé články:

Diskuze 28 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše