- -

Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu?

Billy Mongers ve vysoké rychlosti nešťastně narazil do téměř stojícího monopostu soupeře. Přišel o obě nohy, jeho rodina mu chce pomoci s návratem do života.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu?

20.4.2017 | Marek Bednář | 18 příspěvků

Billy Mongers ve vysoké rychlosti nešťastně narazil do téměř stojícího monopostu soupeře. Přišel o obě nohy, jeho rodina mu chce pomoci s návratem do života.

Motorsport a nehody k sobě bohužel neodmyslitelně patří, ostatně, stejně jako tomu je v případě běžného silničního provozu. Bylo tomu tak vždy a třebaže se spousta lidí snaží to změnit, jak na závodních tratích tak na silnicích, úspěch je přinejlepším nejistý. Mnozí mají ještě v paměti nehodu Julese Bianchiho z roku 2014.

Víkendový závod Britského poháru Formule 4 na britském okruhu Donington Park viděl vážnou nehodu sedmnáctiletého Billyho Mongerse, který v plné rychlosti narazil do téměř stojícího auta. Jel v hloučku vozů a zatímco auto před ním ještě stihlo uhnout, Mongers už nikoliv a s vozem se srazil. Některé zprávy hovoří o stojícím voze, jiné o voze, který vypadal, že stojí; rozdíl rychlostí byl v každém případě ohromný. Nehodu si můžete prohlédnout na videu níže z Mongersova pohledu, varujeme ale, že pěkná podívaná to není, třebaže vidět jsou „jen” poničená auta.

Pilot údajně stojícího vozu, Patrick Pasma, vyvázl nezraněn, Mongers byl převezen do nemocnice a musely mu být amputovány obě nohy pod koleny. Podle včerejších informací je ve vážném, ale stabilizovaném stavu. Je udržován v umělém spánku, ze kterého bude v následujících dnech postupně probouzen.

Podle některých zdrojů byl postup záchranných prací na okruhu velmi pomalý, vrtulník, kterým byl Mongers přepraven do nemocnice, prý na místě čekal asi hodinu. Když byla auta od sebe oddělena, z přídě Mongersova monopostu toho moc nezbývalo, ovšem kokpit jako takový náraz vydržel a v prostoru pilotovy hlavy nebylo patrné poškození.

Je to vážně smutná věc, ale nepíšeme o ni jen proto. Mongerova rodina odstartovala veřejnou internetovou sbírku na financování rekonvalescence a dalších nutných výdajů, se kterými jeho pojištění nepomůžou. Najdete ji na webu JustGiving.com zde a můžete sami přispět. My na jeho konto sami přispějeme a přidáme i veškerý reklamní výtěžek související s tímto článkem, neboť nechceme z jeho neštěstí jakkoli protifovat. Takže už tím, že jste přišli, jste též pomohli a přidali se k dosud více jak 11 tisícům lidí, kterým jeho tragédie není lhostejná.

Jakým směrem se bude ubírat další život tohoto mladého muže, nelze předjímat. I závodit s protézami je možné, jak ukazuje např. příběh Alexe Zanardiho, bývalého pilota F1, pro něhož nehoda na Lausitzringu v roce 2001 znamenala ztrátu obou nohou. Zanardi už nezávodil v monopostech, nýbrž v silničních vozech, a dokázal i vyhrávat, např. na brněnském okruhu v letech 2008 a 2009.

Nezbývá než Mongersovi přát co nejlepší zotavení bez komplikací - v rámci možností - a dobrý průběh rehabilitací. A rychlý návrat za volant závodního vozu; nedovedeme si představit, že by byl ochoten se závodění vzdát jakkoliv snadno, třebaže poslední závod ho málem stál život...

Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 1 - billy monger formula 4 01Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 2 - billy monger formula 4 02Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 3 - billy monger formula 4 03Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 4 - billy monger formula 4 04Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 5 - billy monger formula 4 05Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 6 - billy monger formula 4 06
Billy Monger je dnes 17letý závodník, i na nedávných fotkách ale vypadá ještě mladší

Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 7 - Billy Monger nehoda sbirka video 01Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 8 - Billy Monger nehoda sbirka video 02Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 9 - Billy Monger nehoda sbirka video 03Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 10 - Billy Monger nehoda sbirka video 04Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 11 - Billy Monger nehoda sbirka video 05Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 12 - Billy Monger nehoda sbirka video 06Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 13 - Billy Monger nehoda sbirka video 07Mladý pilot Formule 4 přišel při těžké nehodě o nohy. Pomůžete mu? - 14 - Billy Monger nehoda sbirka video 08
Jeho nehoda z Doningtonu nahání hrůzu

Zdroje: Jalopnik, JustGiving

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 18 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše