Škoda Octavia Scout je nejlepší čtyřkolka

Škoda to zase vyhrála, Scout je nejlepší čtyřkolka, i když nemá ani „pořádný” pohon všech kol...
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Náhrada „botičky” se dočkala nasazení, přelstít ji je prakticky nemožné

30.11.2016 | Marek Bednář | 34 příspěvků

Jmenuje se Barnacle a je to alternativa k ocelové botičce na kolo, kterou dnes policie dává za špatné parkování. Má své výhody, je ale stejně nesmyslná.

Parkování je ve městech někdy složitá věc a většina motoristů tak má zkušenosti s pokutou, botičkou nebo odtahem. Všechny tyhle věci znamenají určité nepříjemnosti. Technický prostředek k zabránění odjezdu vozidla, TPZOV, lidově „botička”, není ideální z několika důvodů. Patří k nim i možnost poškození kola, blatníku nebo fakt, že ne na každé kolo jde standardní botička namontovat, alespoň u nás.

Americká firma Barnacle Parking přichází s alternativou, která se dá označit za „šátek na oči” pro automobil. Jmenuje se Barnacle (v angličtině to znamená „svijonožec” nebo přeneseně „neodbytný člověk”) a je to plastový obdélník, vybavený silnými přísavkami na sklo. Ten policista rozevře, položí na čelní sklo auta a aktivuje. Barnacle se přisaje, drží a znemožňuje autu odjet, i když to se fyzicky pohybovat dokáže.

Pochopitelně, primárně zabraňuje výhledu skrz čelní, ale to by jistě kde kdo vyřešil, kdyby to mělo být pohledem z bočního okna. Jenže to ni nevyřeší - Barnacle má zabudovaný modul GPS a připojení k mobilnímu internetu, takže policii uvědomí, když se auto s takhle zablokovaným čelním sklem pohybuje. Je také vybaveno alarmem, který se spustí ve chvíli, pokud se někdo pokusí ho ze skla sundat násilím. Pokusit se tedy udělat cokoli se zdá být kontraproduktivní - onu botičku pořád jde rozřezat třeba úhlovou bruskou, i když pochopitelně není snadné něco takového skrýt před zraky okolí.

Aby se Barnacle „pustil”, musí být zadán správný odemykací kód. Pro jeho zadání není nutné dlouho čekat na policistu - lze zaplatit pokutu přes mobilní telefon, ovšem blíže neurčeným způsobem, a na mobil také člověk dostane onen kód. Barnacle pak během 48 hodin odevzdá na předem určených místech. Částečně tak supluje práci policisty. Pokud není zařízení do určené doby odevzdáno, lze jej pochopitelně vyhledat stejným způsobem, jako když se řidič pokusí odjet s takto „paralyzovaným” autem.

Už jsme o něm slyšeli dříve, měli jsme to ale tehdy jen za nápad potrhlého vynálezce. Ovšem, mýlili jsme se. Nyní se tenhle vynález dočkává nasazení - vkouší ho Fort Lauderdale na Floridě a Allentown v Pennsylvánii. Principiálně je to ale úplně stejný nesmysl jako dosavadní ocelová botička - automobil, který překáží, má být prostě odtažen, u něj to aplikovat nelze. A pokud nepřekáží, je dostačujícím - a nikoho zbytečně nezdržujícím - řešením lístek s pokutou za stěrač. Beztak dnes pokutě, zvlášť za parkování, prakticky nelze uniknout...

Náhrada „botičky” se dočkala nasazení, přelstít ji je prakticky nemožné - 1 - barnacle plastova boticka na sklo 02Náhrada „botičky” se dočkala nasazení, přelstít ji je prakticky nemožné - 2 - barnacle plastova boticka na sklo 01Náhrada „botičky” se dočkala nasazení, přelstít ji je prakticky nemožné - 3 - barnacle plastova boticka na sklo 03Náhrada „botičky” se dočkala nasazení, přelstít ji je prakticky nemožné - 4 - barnacle plastova boticka na sklo 04Náhrada „botičky” se dočkala nasazení, přelstít ji je prakticky nemožné - 5 - barnacle plastova boticka na sklo 05Náhrada „botičky” se dočkala nasazení, přelstít ji je prakticky nemožné - 6 - barnacle plastova boticka na sklo 06
Barnacle je principielně stejný nesmysl jako botička, ale nepoškrábe kolo

Zdroje: Jalopnik, Barnacle Parking

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 34 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše