Reklama

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně?

Automobiloví nadšenci tady budou mít jasno, jenže ne každý je automobilový nadšenec. V diskuzích vídáme spoustu zkomolenin, tyto jsou nejčastější.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně?

3.10.2017 | Marek Bednář | 21 příspěvků

Automobiloví nadšenci tady budou mít jasno, jenže ne každý je automobilový nadšenec. V diskuzích vídáme spoustu zkomolenin, tyto jsou nejčastější.

Když v internetové diskusi někdo někomu vytýká pravopisné chyby, dost možná mu došly jiné argumenty a nechce si přiznat porážku. Samozřejmě ale je vhodné psát správně. Jednak proto, že se to lépe čte a částečně i proto, abyste podobným lidem zbytečně nenahrávali na smeč.

S českým jazykem vám na našem webu neporadíme, také zahraniční a i někdy i česká jména automobilek a jejich modelů ale připraví nejednu pernou chvilku. Pro někoho, kdo se s auty nedostává do styku zcela denně, může být nejasné, kolik G je ve slově Koenigsegg a kde přesně jsou. Ferrari může být podobný případ.

Prošli jsme si tedy diskuze nejen na našem webu a dali dohromady několik jmen, která se v české kotlině leckomu pletou. A nejsou tu jen zahraniční auta, jak uvidíte níže. Přidáte nějaké své zkušenosti s nechtěně komolenými jmény do komentářů?

Infiniti

Auta téhle značky člověk moc často nevídá, i když se u nás svého času prodávala - značka po neúspěších český trh opustila. I proto je snadné její jméno napsat špatně - Infinity. Komplikací může být i to, že slovo „infinity” je fakticky správně a značka Infinity skutečně existuje, a to i ve vztahu k autům - vyrábí reproduktory a zesilovače do aut.

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 1 - chyby ve jmenech aut infiniti

Peugeot, Renault, Citroën

Tyhle tři francouzské značky jsou docela běžné, přesto člověk potká Pegeot, Pugeot, Renolt nebo Renauld. A ve slově Citroën zase spousta lidí zapomíná na přehlasované Ë, přitom je tam z hlediska francouzské výslovnosti důležité. Francouzština je na výslovnost obecně zapeklitá a pokud si zrovna nejste jisti, jak některé slovo správně napsat, možná je lepší použít fonetickou formu. „Pežot” (správně vysloveno ovšem :[pežó]:) sice vypadá komicky, ale aspoň to vypadá, že si legraci děláte záměrně...

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 2 - chyby ve jmenech aut peugeotNejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 3 - chyby ve jmenech aut renaultNejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 4 - chyby ve jmenech aut citroen

Koenigsegg

Z tohoto jména si s oblibou dělal radost Jeremy Clarkson a nutno dodat, že nikoliv neprávem, je vážně poměrně složité. Setkáte se skoro s čímkoliv - Kenigsegg, Koeniggsegg anebo jakákoliv jiná nesprávná variace na počet G a S se občas vidí. Ve výsledku je ale správný zápis docela jednoduchý - G jsou tu dvakrát jen jednou a to na úplném konci.

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 5 - chyby ve jmenech aut koenigsegg v

Ferrari

Snad nejslavnější automobilka na světě také není imunní vůči špatnému pravopisu, a to opět proto, že má trochu moc R. Někdo napíše Ferari, jiný zase Ferrarri, ale správně je to jen tak, jak to stojí v nadpisu.

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 6 - chyby ve jmenech aut ferrari

Hyundai

Výslovnost tentokrát necháme na pokoji i navzdory trochu komické snaze Korejců naučit Čechy říkat „hjondé” místo „hjundaj”, příp. pejorativního „hnujdaj”. Chyby v zápisu tu nejsou tak časté, ale Hundai nebo Hyunday se potkat dají.

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 7 - chyby ve jmenech aut hyundai

Lamborghini

Tohle jméno je trochu složitější, takže se chybování částečně dá pochopit - někdo píše Lamborgini, setkali jsme se už i s Lambordgini. Zas tak složité ale není, naučit se to dá, stejně jako výslovnost - „lamborgini” je správně, „lambordžini” nikoliv.

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 8 - chyby ve jmenech aut lamborghini

Lamborghini Countach, Murciélago, Aventador

Jak se píše Lamborghini, jsme probírali výše, ovšem u této značky lze chybovat i ve jménech některých modelů. Countach není Counthash, Murciélago není Murcielágo, Aventador není Aventádor ani Avantador.

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 9 - chyby ve jmenech aut countachNejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 10 - chyby ve jmenech aut aventador

Nissany Qashqai a Navara

Pick-up Nissanu se píše s jedním R, třebaže to při poslechu může svádět ke dvěma. A Qashqai je snad nejčastěji komolené jméno ze všech. A je to také perlička pro všechny praváky, kteří na počítači píšou „všemi deseti”, protože Q a A se píšou malíčkem levé ruky. Kdyby v tom jméně byla U nebo K, tedy třeba Quashquai, psalo by se o trošku snáze, leč nejsou, správně je jen Qashqai, byť snad i častěji narazíte na zkomoleninu.

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 11 - chyby ve jmenech aut qashqaiNejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 12 - chyby ve jmenech aut navara v

Porsche 911 Carrera

Podobně jako u Ferrari, i ve slově Carrera jsou dvě R na prvním místě a jedno na konci. Carera i Carerra je špatně. A když jsme u 911, mnozí jméno Carrera nesprávně používají u jmen verzí, kterým nenáleží. Ve skutečnosti patří jen základnímu modelu, verzi S a v poslední době i specialitě Carrera GTS - nic jako Carrera Turbo nebo Carrera GT3 neexistovalo a neexistuje.

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 13 - chyby ve jmenech aut carrera

Porsche Boxster

Porsche si tady samo naběhlo, když slova „boxer” a „roadster” (dvě charakteristické vlastnosti tohoto modelu) spojila tak, že vzniklo jméno Boxster. To S tam foneticky prakticky být nemusí, a tak není divu, že jej spousta lidí vynechává - na Boxter narazíte v diskuzích velmi často. A když už tu máme druhé Porsche, sluší se dodat, že někteří schopní napsat toto jméno bez S nebo C. Ono by se to pak také četlo podobně...

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 14 - Nejcasteji komolena jmena aut Boxster

Škody Kodiaq a Karoq

Někdo možná píše Kodiak a Karok z rebelství, někdo jiný se ale skutečně může plést. Kodiaq není Kodiak a proč tomu tak je, jsme psali vloni. A Karoq se nese v duchu Q na konci jména SUV. Jestli se Octavii Scout začne po tomto vzoru říkat Sqout, nemáme zprávy...

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 15 - chyby ve jmenech aut kodiaqNejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 16 - chyby ve jmenech aut karoq

VW Scirocco

Tohle je něco jako Boxster, Porsche a Ferrari dohromady. Už začátek s kombinací S a C je záludný a pak dvojice C... Narazíte na nespočet špatných zápisů, od Sciroco přes Sirroco či Sirocco až po Scirroco. Správně je ale jen SC na začátku a CC na konci.

Nejčastěji komolená jména aut: píšete je správně? - 17 - Nejcasteji komolena jmena aut Scirocco

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 21 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše