- -

O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor?

O víkendu se posune čas o hodinu zpět a nebude to jen příjemné. S příchodem zimního času je pohyb po silnicích zejména pro některé z nás nebezpečnější.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor?

27.10.2017 | Petr Prokopec | 10 příspěvků

O víkendu se posune čas o hodinu zpět a nebude to jen příjemné. S příchodem zimního času je pohyb po silnicích zejména pro některé z nás nebezpečnější.

Tento víkend dochází ke změně času z letního na zimní, tedy z toho uměle upraveného na standardní. V noci ze soboty na neděli se tedy hodiny přetočí zpátky ze tří na dvě, což na první pohled vypadá jako dobrá zpráva - vyspíme se o hodinu déle. Jenže nejde o to jediné, co s touto změnou přijde.

Podle statistiků máme v souvislosti s přechodem na zimní čas očekávat nárůst dopravních nehod, alespoň na základě zkoumání dat z let 2012 až 2017. Podle záznamů dochází vždy během listopadu k nárůstu incidentů o 12 procent ve srovnání se říjnem, přičemž nejriskantnější je období mezi pátou a osmou hodinou večerní, kdy jsou nehody častější dokonce o 29 %.

Tato data pochází z Velké Británie, kde bylo analyzováno 18 000 hlášených pojistných událostí ve zmíněném období. Nedá se ovšem předpokládat, že by jinde ve světě - a tedy i v České republice - bylo cokoliv jinak. Také nám ostatně v posledních dnech dorazily do redakčního e-mailu tiskové zprávy od českých pojišťoven, které před změnou času a jejími následky varují, pouze se neopírají o takto konkrétní data.

Změna času na každý pád zvyšuje rizika zejména pro mladé řidiče. Je to pochopitelné, takoví lidé nemají s jízdou v noci tolik zkušeností a v létě se jí lze snadno zcela vyhnout. S příchodem podzimu a zimy to jde hůře a v případě změny času jsou náhle konfrontováni s náročnějšími podmínkami i v době, která o pouhý den dříve takovou výzvu neznamenala. K nehodě je pak o poznání blíže.

„Pro spoustu mladých motoristů jsou večery, jež přicházejí po změně času, jejich první zkušeností s jízdou v noci a vyrovnáváním se s omezenou viditelností a záblesky světlometů,“ říká zástupce jedné z britských pojišťoven. Ty české pak dodávají, že další velmi ohroženou skupinou jsou chodci, kteří jsou rázem hůře viditelní. A citelně také přibývá srážek se zvěří, napříč rozličnými skupinami řidičů.

Moudré je poučit se z chyb jiných, a tak je dobré se zamyslet, jestli riskovat jízdu v noci, pokud se jí nemůžete vyhnout a necítíte se za takových podmínek na silnici jistí. Zkušenosti lze získat i jinak než riskováním v plném provozu. Pokud se poblíž silnice nebo přímo po ní budete pohybovat jako chodci, je třeba mít na paměti, že řidič auta, které vidíte, vás vidět nemusí, a to i přes použití reflexních prvků, může být třeba oslněn vozem v protisměru. Vstupovat do jeho dráhy je tak možné jen v případě, kdy jste si jistí, že vás registruje.

Se zvěří je to pochopitelně složitější, některým srážkám s ní nelze zabránit. Zkuste si ale nacvičit, že pokud vidíte zvíře blížící se, klidně i zdáli, k silnici, okamžitě trubte. Zvíře většinou nereaguje na blížící se vůz a pokud je oslněno, jedná zmateně. Na hluk ale obvykle reaguje úprkem jiným směrem, což je obvykle přesně to, co při vyhlídkách na možnou kolizi potřebujete...

O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor? - 1 - Nocni nehody ilustracni foto 01O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor? - 2 - Nocni nehody ilustracni foto 02O víkendu se mění letní čas na zimní, nehod skokově přibude. Na co dát pozor? - 3 - Nocni nehody ilustracni foto 03
O víkendu nás čeká změna času, přičemž dle pojišťovacích společností tento přechod předchází nárůstu nehodovosti, hlavně ve večerních hodinách, u mladých a nezkušených řidičů, chodců a také v případě konfrontace se zvěří

Zdroj: Auto Express

Petr Prokopec

Další zajímavé články:

Diskuze 10 příspěvků

Reklama

Autobazar

zobrazit vše

Reklama