Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás

Rozšíření policejní práce nemusí spočívat jen v intenzivnějším nasazení známé techniky, ale i v použití techniky nové. Stále častější je ve světě monitoring provozu s pomocí dronů, ty má policie i u nás.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás

25.7.2018 | Mirek Mazal | 31 příspěvků

Rozšíření policejní práce nemusí spočívat jen v intenzivnějším nasazení známé techniky, ale i v použití techniky nové. Stále častější je ve světě monitoring provozu s pomocí dronů, ty má policie i u nás.

Dopravní policie Udmurtské republiky Ruské federace nasadila do akce bezpilotní letouny, které mají nenápadně dohlížet na neukázněné řidiče. Na novou hrozbu upozornil sám velitel jednotky během tiskové konference, kde novinářům oznámil snahu zlepšit chování motoristů.

Kamery přimontované pod malými vrtulemi začaly zaznamenávat dopravní přestupky. „Deset z bezpilotních letounů zahájilo registraci dopravních přestupků na silnicích v Udmurtsku. Testovací režim trval dva týdny a drony se ukázaly jako efektivní. Soud již obdržel deset případů porušení zákona, proto padlo konečné rozhodnutí o nasazení této moderní techniky,“ sdělilo tamní ministerstvo dopravy. Přístroje během letu sledují porušení silničních pravidel, zaznamenají čas, datum a registrační značku podezřelého vozidla.

Drony zaplatila Státní inspekce bezpečnosti silničního provozu, podle informací pracovníci nepotřebují speciální výcvik k práci s videozáznamy, které letouny posílají ke zpracování. Dohled nad řidiči ze vzduchu má mnohem lepší účinnost - pohled z nebe dokáže obsáhnout širší oblast, je relativně bezpečný, není provozně nákladný a pro řidiče je prakticky nepostřehnutelný. Tím vším překoná i policejní vrtulníky, které jsou též občas nasazovány.

Může vám to připadat jako nám vzdálená sci-fi, ale i česká policie má v zásobě minimálně devět dronů. Po dlouhém školení si strážci zákona slibovali snížení nákladů a větší ukázněnost řidičů. Jedním z rajonů mělo být Pardubicko a tamní tepna I/35. „Dron bude primárně využíván na monitorování provozu na silnicích, při pátracích akcích v terénu nebo na dokumentování místa nehod či živelních katastrof,“ obhajoval kdysi nákup hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Zatím jsme neslyšeli o tom, že by se u nás drony širšího nasazení skutečně dočkaly, policie se ale jen nemusela pochlubit. Máte-li s nimi nějakou zkušenost, podělte se prosím v diskuzi pod článkem. Tak či onak ale nebude na škodu se na silnici chovat způsobem, jako by na vás nějaký dron právě dohlížel...


Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 1 - Ruska policie pouziva drony 01Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 2 - Ruska policie pouziva drony 02Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 3 - Ruska policie pouziva drony 03Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 4 - Ruska policie pouziva drony 04Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 5 - Ruska policie pouziva drony 05Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 6 - Ruska policie pouziva drony 06Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 7 - Ruska policie pouziva drony 07Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 8 - Ruska policie pouziva drony 08Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 9 - Ruska policie pouziva drony 09Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 10 - Ruska policie pouziva drony 10
Drony jsou k monitorování dopravních přestupků používány na různých místech světa, nejnověji byly nasezeny v Rusku

Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 11 - brus policejni dron 01Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 12 - brus policejni dron 02Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 13 - brus policejni dron 03Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 14 - brus policejni dron 04Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 15 - brus policejni dron 05Policie nasazuje nový způsob skrytého sledování řidičů, k dispozici ho má i u nás - 16 - brus policejni dron 06
Nenápadný dohled známe z Česka, ale kromě policejních prezentací pro veřejnost nevíme o tom, že by tyto prostředky došly nasazení

Zdroj: TASS

Mirek Mazal

Diskuze 31 příspěvků

Reklama
Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

zobrazit vše

Reklama