Policie se teď podívá do interiéru auta i ze vzdálenosti 1,2 km, touto „hračkou”

V Britské Kolumbii chce policie více hlídat používání mobilů za volantem, ovšem ne za jízdy, ale na semaforech. A vybírat pokuty šokující výše.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Policie se teď podívá do interiéru auta i ze vzdálenosti 1,2 km, touto „hračkou”

27.5.2016 | Marek Bednář | Přidat příspěvek

Policie se teď podívá do interiéru auta i ze vzdálenosti 1,2 km, touto „hračkou”

/

Foto: Archiv Autoforum.cz

V Britské Kolumbii chce policie více hlídat používání mobilů za volantem, ovšem ne za jízdy, ale na semaforech. A vybírat pokuty šokující výše.

Používat za volantem mobil znamená nevěnovat se dostatečně řízení, a proto se policejní sbory na celém světě snaží tento přestupek potírat. Někde za to dostanete pár stokorun pokuty, jinde mnohem víc. A někde na mobily policisté rezignují a věnují se výnosnější činnosti, jinde ale podnikají poněkud kontroverzní kroky, aby viděli, co děláte.

Odsouzeníhodným narušením soukromí byla činnost policistů v Georgii, kteří v přestrojení za dělníky doslova hleděli lidem přes rameno, do auta. Policie v kanadské provincii Britská Kolumbie také vynalezla nový způsob, jak lidi v autech potajmu sledovat. Pořídila si „dalekohled na fotoaparát”, který umožní vidět do auta na 1 200 metrů. Teleobjektiv to vážně není, protože fotoaparát má prý standardní 50mm objektiv. Z tak velké vzdálenosti jako řidič pouhým okem těžko poznáte člověka od křoví, natož abyste si všimli, že si vás prohlíží.

Pokud policista tímhle „fotodalekohledem” vidí mobil v ruce řidiče, udělá snímek a jeho kolega, stojící někde blíž autu, řidiče zastaví. Podle strážnice policie Britské Kolumbie Melissy Wutke musí být na fotce mobil vidět, aby byla fotka použitelná jako důkaz u soudu. Pokud ale policista vidí někoho dívat se do klína, kolega na zkoumaném místě se může mezi auta vydat a ověřit, co konkrétní řidič dělá.

Motivace pro policii je poměrně velká, ovšem ne ve vztahu k bezpečnosti na silnicích, nýbrž k penězům. Pokuty za „rozptylování se při řízení”, kam používání mobilu spadá, totiž od 1. června 2016 v Britské Kolumbii ohromně vzrostou. Za první provinění je pokuta celkem 543 kanadských dolarů (cca 10 200 korun), za druhé 888 dolarů (cca 16 600 korun) - a dále pokuty údajně rostou až k neuvěřitelným 14 888 dolarům (cca 278 500 korun) za desáté provinění. Do té doby ale recidivistovi nejspíš dojdou peníze na benzin.

Pokutován nemá být jen mobil, ale také jiné činnosti za volantem, které tam nemají co dělat. „Nanášení make-upu, pojídání cereálií, čtení knihy - vídáme lidi dělat všemožné věci, když sedí v autě,” uvedla Wutke. „V konečném důsledku to děláme ve snaze o vyšší bezpečnost. Chceme, aby se všichni dostali do svých cílů v pořádku a rozptylování se se stává problémem,” pokračovala. Nevíme, kolik nehod způsobil v Britské Kolumbii mobil v ruce, ale motivace může být jiná - i kdyby to mělo zachránit jediný lidský život...

Podstatné také je, že nový „dalekohled” se nebude zaměřovat na jedoucí auta, nýbrž na auta stojící na křižovatce. Jednoduše proto, že na tak velkou vzdálenost dobře vidět do jedoucího auta je obtížné, na stojící auto zaostříte lépe. Můžeme tedy polemizovat, jestli je skutečně nutné stíhat lidi, kteří se dotknou mobilu či si kousnou něčeho dobrého, když čekají na semaforech.

A stejně tak můžeme polemizovat, že dotykový displej mobilu, třeba upevněného v držáku na skle, je co do obsluhy hodně podobný dotykovému displeji infotainmentu automobilu. Budou řidiči šikanování ohromnými pokutami i za to, že na semaforech, kdy noha na brzdě drží vůz na místě, chtěli změnit nastavenou teplotu? Nebo přeladit rádio?


Policie se teď podívá do interiéru auta i ze vzdálenosti 1,2 km, touto „hračkou” - 1 - foto-dalekohled policie kanada 01
Tento „dalekohled pro fotoaparát” má policii umožnit špehovat řidiče ze vzdálenosti 1,2 km

Zdroje: CBC poprvé a podruhé

Marek Bednář

Diskuze Přidat příspěvek

Všechny články na Autoforum.cz jsou komentáře vyjadřující stanovisko redakce či autora. Vyjma článků označených jako inzerce není obsah sponzorován ani jinak obdobně ovlivněn třetími stranami.