Také ve Velké Británii vás brzy mohou změřit, i když dodržíte povolenou rychlost

Velká Británie je další zemí, která si libuje ve sledování svých občanů na každém rohu, a tak nepřekvapí, že zrovna tam se chtějí přidat ke Švýcarům.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Také ve Velké Británii vás brzy mohou změřit, i když dodržíte povolenou rychlost

10.6.2019 | Petr Miler

Velká Británie je další zemí, která si libuje ve sledování svých občanů na každém rohu, a tak nepřekvapí, že zrovna tam se chtějí přidat ke Švýcarům.

V dubnu probleskla světem zpráva, že Švýcaři chtějí na silnice instalovat jakési „hlukové radary” a automaticky rozdávat řidičům pokuty i tehdy, když dodržují veškerá pravidla jízdy po veřejných silnicích. Stačí, aby jejich vůz záměrně či nedopatřením (prasklý výfuk apod.) překračoval maximální povolenou hladinu hluku, systém to zaznamená i s fotografií vozu jako při příliš rychlé jízdě a na pokutu je zaděláno.

Zrovna ze strany Švýcarů posedlých vymáháním dopravních předpisů ad absurdum, to ani nepřekvapí. V zemi, kde vás za rychlou jízdu klidně i zavřou a nemají problém pokutovat za rychlost policistu pronásledujícího zločince, to bude jen třešinka na svérázném dortu místních automobilových dobrot, Švýcarsko v tom ale zjevně nezůstane samo.

Dokonce ještě dál jsou s tímtéž záměrem ve Velké Británii, další zemi tvrdých - byť ne tak tvrdých - trestů za rozličné dopravní delikty. Tamní ministerstvo dopravy již oznámilo, že během následujících sedmi měsíců bude na různých místech země testovat právě „hlukové radary” s cílem potrestat řidiče a motocyklisty sedlající příliš hlučné dopravní prostředky.

Ministr dopravy Chris Grayling k tomu řekl, že takto chce doplnit práci policie, kterou v posledních letech zasáhly mnohé škry v rozpočtu a nemůže si nyní dovolit potírat „mladé závodníky v upravených autech”, kteří překračují hlukové limity. Prý jde o přirozené pokračování tlaku na zlepšení životního prostředí, neboť výsledkem nebude nic jiného než omezení „hlukového znečištění”.

Britové předem říkají, že pokud bude test úspěšný, instalují taková zařízení po celé zemi. A nevíme, co by jej mohlo zhatit - snad jen to, že by systém nefungoval a neustále dával lidem pokuty za něco, co neudělali. Prostoru k dýchání tedy na silnicích opět ubývá, to je ale nakonec trend, na který jsme si v uplynulých dekádách museli chtě nechtě zvyknout.


Také ve Velké Británii vás brzy mohou změřit, i když dodržíte povolenou rychlost - 1 - Speed camera Velka Britanie 01Také ve Velké Británii vás brzy mohou změřit, i když dodržíte povolenou rychlost - 2 - Speed camera Velka Britanie 02Také ve Velké Británii vás brzy mohou změřit, i když dodržíte povolenou rychlost - 3 - Speed camera Velka Britanie 05
Britské radary měřící rychlost...

Také ve Velké Británii vás brzy mohou změřit, i když dodržíte povolenou rychlost - 4 - Velka Britanie nove mereni ridicu 01
...doplní i systémy na automatické měření hlučnosti konkrétních aut. Na rozdíl od Švýcarska máme v jejich případě alespoň technický nákres

Zdroj: Car Throttle

Petr Miler

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše

Reklama