- -

Takhle to dopadne, když se starším autem nabouráte ve 100 km/h do stromu

Narazit do stromu či ocelového sloupu člověk nechce v žádném případě, tím spíš ne v rychlostech okolo 100 km/h a bokem ve starším autě.
  1. Autoforum.cz
  2. Rubriky a sekce
  3. Život řidiče

Takhle to dopadne, když se starším autem nabouráte ve 100 km/h do stromu

20.10.2016 | Marek Bednář | 11 příspěvků

Narazit do stromu či ocelového sloupu člověk nechce v žádném případě, tím spíš ne v rychlostech okolo 100 km/h a bokem ve starším autě.

Jízda alejí nebo lesem je jistě krásná, ovšem má jedno zásadní úskalí - stromy. Právě to, co ji dělá tak příjemnou, ji také dělá nebezpečnou. Napadlo vás někdy, jak to vypadá, když automobil narazí ve 100 km/h do stromu? Ať tak či tak, německá Dekra to názorně předvede na jednom autě, jehož dny největší slávy už pominuly - Peugeotu 406 kombi.

Označme to za jeden z dalších crash testů, které vám EuroNCAP neukáže. Ten dnes samozřejmě testuje nárazy do věcí jako sloupy nebo stromy, ovšem ne ve 100 km/h a ne u aut, která ještě řada lidí má, ale už se dávno nevyrábí. Jak se můžete podívat na obrázcích níže, výsledky jsou skutečně pozoruhodné - v tomto a jistě ani v žádném jiném bychom při takové nehodě sedět nechtěli. Jak říkají i výzkumníci, kteří se na testech podíleli - posádky by neměly moc šancí přežít.

U Peugeotu není po srážce ani dost dobře patrné, kterou stranou do růžového sloupu narazil a co to vlastně bylo původně za auto. Podle dostupných informací proti němu byl vržen bokem rychlostí přesně 98 km/h. Není to tak nereálný scénář, třeba když člověk dostane přetáčivý smyk a nedokáže ho zvládnout či na to nemá prostor. Boční airbagy se nafoukly, jak měly, ovšem z auta zůstala v podstatě jen hromada třísek, airbagy neairbagy.

Pochopitelně platí, že po čím novějším voze sáhnete, tím lépe takovou situaci zvládne, pasivní bezpečnost je jednou z věcí, které ve světě aut kráčí stále kupředu. Náraz takovou rychlostí do tak nepoddajné překážky relativně malých rozměrů ale bez velmi vážných následků nezvládne nic a aby nebyly fatální, bude chtít příznivou shodu okolností.

Tento test reaguje i na fakt, že na německých silnicích se v roce 2015 zranilo 14 435 lidí při srážce se stromem a 603 lidí v takové nehodě zahynulo. Pochopitelně se nejčastěji stávají takové nehody na okreskách. S blížící se hrozbou ranních mrazíků a nastupující zimou obecně je tak vhodné si připomenout, jak to může v lese dopadnout, pokud to přeženete s nájezdovou rychlostí do zasněžené zatáčky...

Takhle to dopadne, když se starším autem nabouráte ve 100 km/h do stromu - 1 - crashtest do stromu dekra 01 peugeot 406Takhle to dopadne, když se starším autem nabouráte ve 100 km/h do stromu - 2 - crashtest do stromu dekra 02 peugeot 406Takhle to dopadne, když se starším autem nabouráte ve 100 km/h do stromu - 3 - crashtest do stromu dekra 03 peugeot 406Takhle to dopadne, když se starším autem nabouráte ve 100 km/h do stromu - 4 - crashtest do stromu dekra 04 peugeot 406Takhle to dopadne, když se starším autem nabouráte ve 100 km/h do stromu - 5 - crashtest do stromu dekra 05 peugeot 406
Crash test Peugeotu 406 dopadl opravdu špatně - náraz rychlostí 100 km/h do stromu nemá šanci přežít nikdo z posádky, vůz byl zničen za hranici rozpoznatelnosti

Zdroj: Dekra

Marek Bednář

Další zajímavé články:

Diskuze 11 příspěvků

Reklama

Živá témata na fóru

zobrazit vše

Autobazar

zobrazit vše